Uçak seferlerinin yaygınlaşması, uçak bileti fırsatları ve uçak bileti kampanyaları dünyanın birçok noktasına rahatlıkla seyahat etmemize yardımcı oluyor. Hava yolu ile seyahat ederken hem iç hatlarda hem dış hatlarda bazı noktalar arasında direkt uçuş imkanı bulunmuyor. Böyle durumlarda bir ya da birden fazla aktarma yapmak zorunda kalabiliyoruz.

İç hat uçuşlarında aktarma yapmak nispeten daha kolay olsa da yurt dışı uçuşlarında bir uçaktan diğer uçağa yetişmek zaman zaman sıkıntılı bir süreç yaşatıyor. İki uçuş arasındaki zamanın daralması stres ve gergin anlara neden oluyor. Bu panik hali sırasında uçak kaçırma durumu da meydana gelebiliyor.

aktarmali-ucuslar

Seyahatini planlayanlar seyahat masrafının en önemli bölümlerinden birini ulaştıran hava yolu ulaşımını ekonomik hale getirmek için uygun uçak bileti arayışına giriyor. Bazen farklı firmalardan alınan biletlerle her bir parkurda başka bir şirketle yolculuk yapmak gerekiyor. Bu da aktarmalı uçuşu sancılı bir hale dönüştürebiliyor.

Aktarmalı Uçuşlarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aktarmalı uçuş gerçekleştirmeyi düşünenlerin en çok dikkat etmesi gereken nokta uçuşlar arasındaki süreyi doğru hesaplamak. Uygun uçak bileti satın alırken çıkış noktası ve varış noktasındaki aktarma noktalarındaki yerel saate dikkat ederek bilet almak gerekiyor.

aktarmali-ucus

Farklı hava yolu şirketleri ile uçuş düşünenlerin her uçuştan sonra valizi alıp yeniden teslim edeceğini unutmaması gerekiyor. Bu yüzden aktarma yapılacak süreyi uzun tutmak hayati önem taşıyor.

Havalimanındaki mesafeler, birden fazla terminal varsa hava yolu şirketlerinin uçuş yaptığı terminallere göz atmak, yolcu yoğunluğu, özel günler ve check-in işlemlerine göz atmak yolculuğun sorunsuz geçmesi için önemli.

Yurt dışı uçuşu öncesinde cep telefonunun yurt dışına açık olduğundan emin olmak, gerekiyorsa tarifeyi güncellemek ve telefonu açık tutmak hava yolu şirketinin ulaştıracağı mesajların ulaşması ve olası sorunları önlemek için gerekli. Değişen kapı numaraları, rötar ya da ek bilgiler genellikle SMS ile iletiliyor.

aktarmali-havayolu-yolculugu

Bağlantılı uçuşlarda en sık yaşanan sorunlardan biri de bavulun karışması ya da valizin başka bir noktaya gitmesi. Bu sorunu yaşamamak için bavul üzerine ayırıcı bir işaret koymak etkili bir çözüm.

Ucuz uçak bileti bulduğunda bu fırsatı değerlendirip bir yerlere seyahat edenlerdenseniz, aktarmalı uçuşlar sırasında yaşanabilecek sorunları alacağınız basit önlemlerde daha yaşanmadan ortadan kaldırabilirsiniz.

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here