Bedava seyahat etmenin en güzel yöntemlerinden biri de gönüllü programlara katılmak. Sadece gelişmiş ülkelerde değil hemen her ülkede, çok çeşitli alanlarda hizmet veren gönüllü organizasyonlar bulunuyor. Bu organizasyonların bazılarına katılmak tamamen ücretsiz iken bazıları için düşük miktarda bir ücret ödenmesi gerekiyor. Gönüllü olarak çalışırken yaptığınız iş için maaş benzeri bir ücret almıyorsunuz. Yiyecek, barınma, dil eğitimi, yerel ulaşım gibi konularda para harcamadan yardım alındığı gibi, bazen az miktarda cep harçlığı bile kazanılabiliyor.

bedava seyahat

Bedava Seyahat Edebileceğiniz Gönüllü Programlar

2Conservation Volunteers


www.conservationvolunteers.com.au
 – Avustralya, Yeni Zelanda ve diğer birkaç ülkede faaliyette olan bu organizasyonda, eko turizmi teşvik edip, doğal ortamları korumak için geliştirilmiş çeşitli kısa süreli projelerde takım halinde çalışma fırsatı veriyor.

Haftalık 100$ gibi bir ücret ödeyerek hem barınma hem de yiyecek ihtiyaçları karşılanabiliyor. İngiltere’de bulunan BTCV de (British Trust for Conservation Volunteers) benzer bir hizmet sunuyor.

23 YORUMLAR

 1. Değerli yazılarınız ve paylaşımlarınız için Citymarmaris.com olarak Teşekkür ederiz..
  Başarılarınızın devamını diliyoruz.

 2. Ben uye olmak istedim ama bir sorun verdi site,birturlu uye olamadim,ama saglik olsun boyle seylerin oldgunu bilmek te guzel

 3. Geç kaldığım için çok üzgünüm, 57 yaşındayım ve daha yeni öğreniyorum bu sistemleri. Gençlere tavsiyem kafalarını boş şeylerle doldurmak yerine bu sistemlere dahil olup kültürel ve paylaşımsal olarak kendilerini geliştirmeleri. Sonra siz de benim gibi ah keşke 20 li yaşlarda olsaydım demeyin!

 4. Türkçe öğretmek için gönüllü olabilirim. Teach and Travel de Türkçe için bir program bulamadım. Yardımınız olur mu?

 5. Merhabalar.
  Öncelikle sitenizi an itibariyle keşfettim ve böyle güzel bir düşünceye imza attığınız için kendi adıma teşekkür ediyorum. Sizden gönüllü programlar hakkında bazı bilgiler almak istiyorum.Yani açıklanmış ama açıkçası tam anlayamadım detayları..

  Örneğin tavsiyeniz hangisidir. Veyahut süreleri nelerdir.Ne zamanlar başlar ne zamanlar biter.
  Gittiğimiz yerleri tanıma görme gezme fırsatımız da oluyormu gibi konular hakkında bilgi alabilir miyim?

  Teşekkür ediyor iyi akşamlar diliyorum

 6. Merhaba Okyanus ülkelerinde veya Afrika ülkelerinde gönüllü çalışmak istiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim. Sevgiler.

 7. 2 Üniversite bitirdim work and traveldan başka bir şey duymadım. Bu programları ilk kez duydum. Üniversite okuyoruz tek odaklandigimiz okulu bitirmek, baska sosyal yonumuz yok. Böyle bir site açtığınız için çok teşekkür ederim Kemal Bey. Gerçekten çok yararlı oluyor ve ufkumuzu açıyorsunuz. Sizin yazılarınızı okudum cesaretlendim Balkan Turu yapmaya karar verdim.

 8. Özellikle TaTuTa ile ilgileniyorum. Organizasyon yapanlarla bir iki ön görüşme yaptım. Oldukça ilgililer. Özellikle yurtiçi deneyimlerinden sonra yurtdışında da ekonomik olarak rahatlatıcı özellikleri var bence de. Bu yaz ilk TaTuTa deneyimimden sonra net bir bilgi sahibi olup, sizlerle de paylaşmak isterim. Sizlerin bizimle bu bilgileri paylaştığınız gibi…

  • Merhaba Bahadır, Ben değişik ve az masraflı bir hem tatil hem çalışma arkadaş ortamı istiyorum. Anladığım kadarıyla iyi araştırmışsın, detaylı bir paylaşım yapar mısın? Ben lise mezunuyum, bu konuda ne önerirsin? Çok sağol şimdiden. Cevap bekliyorum.

 9. Tanıştığım Çek Cumhuriyetinden gelen gezginler bana woofingden bahsetti. Avustralya’da woofing ile gezcekelrmiş. Neler varmış da haberimiz yokmuş 🙁

  • Woofing, helpx exchange özellikle yeni dünya ülkelerinden çok yaygın. Gençler üniversite öncesi gidip bu gönüllü aktvitelere katılarak hem hayatı öğreniyor, hem yeni arkadaşlar ediniyor, hem İngilizcelerini geliştiriyorlar. Öğrenilenler ve vizyon edinme ise pahala biçilemez bir katık. Sonra bu birikimle üniversite hayatına başlıyorlar.

 10. HelpX organizasyonunu inceledim. Cok guzel dusunulmus bir sistem. Kazan kazan dedikleri bu olsa gerek. Keske bizim ulkede de yaygin olsa.

 11. Bilmediğimiz aslında ne çok şey var. İnternetin en güzel yönlerinden biri bu olsa gerek. Belli amaçlar için bir araya gelen insanlar çok güzel şeyler yapıyorlar, ne yazık ki biz bu gelişmelerin çok gerisinde kalıyoruz. Helpx işi yapmak isterdim. Bu güzel yazı için teşekkürler.

 12. Bilgilendirme için teşekkürler Kemal, zaman zaman gülümsüyerek ya ne kadarda bi habermişim diyorum kandi kendime, hoş bu bilgilendirme gezme özgürlüğünü elinde bulunduranlar ve gelecekte o özgürlüğü elde edecekler için yararlı….

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here