10 yıldan fazla süre yolda olduktan sonra oldukça ilginç sorularla karşılaşıyorsunuz. En çok karşılaştığım soru ise çanta hazırlama kuralları ile ilgili: Ne alayım, ne bırakayım, nereye koyayım… Çok fazla seyahate çıktım ama her geri döndüğümde aslında daha az eşyayla gidebileceğimi fark ettim. Sizi de bu sıkıntıdan kurtarayım ve öğrendiğim şeylerden bazılarını anlatayım.

Çanta Hazırlamanın 10 Kuralı

1. Altın Kural: Yanınıza almayı planladığınız elbiselerin yarısını ve yine yanınıza almayı planladığınız paranın iki katını alın. Bunun ne kadar doğru bir karar olacağını anlatamam.

Canta-Hazirlama-Kurallari

2. Bir çantaya sığacak kadar eşya alın. Fazla ve çok gerekli olmayan eşyaları taşıyıp belinizi zorlamanın anlamı yok.

3. Çantanın üzerine “Fragile” (kırılacak eşya) etiketi koydurun. Bu şekilde çantanız diğer çantaların üzerinde olacak ve bagaj alım kısmında da ilk sıralarda çıkacak. Ayrıca standart görünümlü bir çantanız varsa tutacağına kurdele gibi basit bir işaret bağlayarak, kalabalık içinde daha kolay seçilmesini sağlayabilirsiniz.

Canta-Hazirlama-Ipuclari

4. Yanınıza üç tişört, üç şort ya da pantolon alın. Bu şekilde, az kıyafetle 9 farklı kombin oluşturabilirsiniz.

5. Şezlonga uzanıp kitap okumak çok havalı gözüküyor olabilir ama çantanızda yer açmak için tüm kitapları Kindle’a yüklemekten ve iPod kullanmaktan şaşmayın.

6. Diva gibi davranıp evdeki tüm eşyaları yanınıza almayın. Mesela her gittiğiniz yere saç kurutma makinesini götürmenize gerek yok. Konakladığınız yerlerde bu tip elektronik cihazları bulabilir veya ödünç alabilirsiniz.

Canta-Hazirlama

7. Ceket ve kabanlar çok fazla yer kaplıyor ve ekstra ağırlık da yapıyor. Eğer Rusya, İzlanda gibi soğuk ülkelere gitmiyorsanız, üst üste birkaç kat giymek sıcak kalmak için yeterli. Böylece bagaja fazla para ödemekten de kurtulabilirsiniz.

8. Eğer yapabiliyorsanız kot pantolonlardan uzak durun. Aslında bu oldukça önemli, hatta bunu listede iki numaraya bile alabilirim. Kot pantolonlar çok çabuk kirleniyor, ağır ve kuruması uzun sürüyor. Pamuklular ve khakiler en iyi seçim.

9. Eğer değerli/önemli eşyaların günlük kullanacağın çantana sığmıyorsa yanına alma çünkü nereye giderseniz gidin, hırsızlık olabiliyor. Çok sıkıntı olsa da ben bilgisayar, kamera gibi eşyalarımın hepsini sırtımda ve -kalabalık yerlerde ne kadar aptalca görünürse görünsün- önümde taşıyorum.

10. Gittiğim her ülkede sabun, şampuan, çorap, tişört satılıyor. Sen de çantana koymayı unuttuğun ya da ağırlık yaptığı için taşımaktan vazgeçtiğin şeyleri gittiğin yerlerden alabilirsin.

Son bir şey daha: Şu nasıl olduysa bir şekilde moda olmuş plastik bahçıvan ayakkabıları var ya? Kendine ve ülkene bir iyilik yap… Yanına alma!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here