Graham Bell, 10 Mart 1876’da telefonu icat ettiğinde iletişim devriminin önünü açtığının farkında değildi. Ulaşım, haberleşme, güvenlik, sağlık, eğitim gibi hemen her alanda kullandığımız, cep relefonları hayatımızı değiştirdi.

Suya düşen cep telefonları garanti kapsamına girmiyor. Bu nedenle değerli ama ıslanmış cep telefonunuzu kurtarmak size düşüyor. Suya düşen cep telefonları ilginç yöntemlerle kurtarılabiliyor. Cep telefonu suya düşerse telefonların içerisindeki su, havayla çok fazla temas etmeden hızlı bir şekilde temizlenebilirse eğer cihazın yeniden sorunsuz kullanılabilmesi mümkün olabiliyor.

cep telefonum suya düştü

Cihazla pil ayrılmalı

Üretici firmaların, garanti kapsamına almadığı ıslanma durumlarında kullanıcının ilk olarak, cihaz fişe takılıysa kısa devre yapmaması için fişi çıkarması değilse aynı riskten dolayı cihazla pilin birbirinden ayırması ardından da SIM kartı çıkartması gerekiyor. Bir çok durumda cihaz ıslansa bile SIM kartlar çalışmaya devam ediyor.

Cihazın pili ve SIM kartı çıkarıldıktan sonra kuru bir bezle hızlı şekilde kurulanması gerekiyor. Cihaz içerisindeki nemin doğal bir şekilde buharlaşması durumunda telefonun “kurtulma” ihtimali daha fazla bulunuyor.

Elektrik süpürgesiyle çekin

Cep telefonunun içerisindeki nemi buharlaştırmanın en iyi yolu, bir elektrik süpürgesi ile içine, ortamdaki havanın üflenmesi ya da çekiş özelliği olan bir elektrik süpürgesi ile içerideki havanın dışarı çıkarılması. Ancak saç kurutma makinesinin kullanılmaması gerekiyor.

Pirinç taneleri ile kurutun

Çoğu saç kurutma makinesi, ’soğuk üfleme’ modunda dahi ortamdaki havadan daha sıcak bir havayı makinenin içerisine üflediği için entegre ve lehimlere zarar verebiliyor. Bunun sonucunda cihaza pil takıldığı an telefon kısa devre yapabiliyor. Kurulandığı halde içinde hala nem olan cep telefonlarını tamamen kurutmanın en iyi yolu ise pirinç taneleri ile dolu bir kavanozun ortasına koyup ağzını kapatmak ve en az bir gün bekletmek. Pirinç taneleri ortamdaki nemi hızla emebiliyor.

Danature alkol kullanın

Kullanıcıların, saç kurutma makineleri, mikrodalga fırınlar ve doğrudan güneş ışığından kaçınması gerekiyor. Öte yandan cihazların “tuvalete düşürülmediği sürece” de alkolle temizlenmemesi gerekiyor. Solvent içerikli olan alkol, cihaz içindeki plastik bağlantıları eritebiliyor. Bunun yerine hırdavatçılardan temin edebilen “Denature” alkol kullanılabilir.

Telefonunu denize düşürenlerin, cihazı sudan çıkarıp bu sefer tatlı suya bırakmaları daha sonra oradan da çıkarıp kurulamaları gerekiyor. Çünkü tuzlu su barındırdığı kristallerden dolayı cihazın bazı parçalarına zarar verebiliyor.

Gizli işaretler

Birçok kullanıcının, suya düşürdüğü için çalışmayan telefonlarını değiştirmek istemelerinin ardından üretici firmalar, uzun bir süredir cihazın hem dışına hem de içine garanti etiketleri yerleştirmeye başladı.

Su ile temas ettikleri zaman renk değiştiren bu etiketler sayesinde yetkili servis, telefonun içini açmadan dahi suya düşürüldüğünü anlayabiliyor. Birçok telefonun içinde de gizli işaretler bulunuyor. Bu işaretler, telefon ıslandıktan sonra dışındaki etiket değiştirilse bile cihazın ıslandığını tespit edebiliyor.

cep telefonu suya düşerse ne olur, cep telefonu denize düşerse, cep telefonu tuvalete düşerse, cep telefonu pratik, cep telefonum tuvalete düştü, cep telefonu suya düşerse ne yapılmalı, cep telefonu suya düşünce ne yapmalı, cep telefonu suya düştü

7 YORUMLAR

  1. Benim note 3 tuz gölüne düştü. Hemen bataryayı falan çıkarttım ve kurladım, çalışıyordu. Sonra alkolle temizledim ama sarja taktığımda arkası ısınıyor. Hemen geri çıkardım bataryayı ne yapmam lazım 🙁

    • “tuvalete düşürülmediği sürece” de alkolle temizlenmemesi gerekiyor. Solvent içerikli olan alkol, cihaz içindeki plastik bağlantıları eritebiliyor. Bunun yerine hırdavatçılardan temin edebilen “Denature” alkol kullanılabilir.

      Alkol elektroinik aksama zarar vermiş olmalı. Servise götürseniz iyi olur. Bir de telefondaki sunun buharlaşması biraz zaman alır. Hemen açmamanız gerekiyordu.

  2. Benim telefonum suya düüştü… Ben de hemen bataryayı çıkardım ama SIM i çıkarmak hiç aklıma glmedi. Dahaa sonra telefonu gittim şarja taktım. Telefon saçmaladı. Şimdi pirincin içinde napmlymmmm.. Yardım?

  3. Bende yağmurlu bir günde otobüse yetişmeye çalışırken cebimdeki cep telefonu yere düştü ıslandı. Kullanamıyorum artık. Ne yapmam gerekiyor?

  4. Cep telefonum tuvalate düştü geçen hafta. Garanti kapsamındaydı. Götürdüm servisine, garanti dışında kalmış. Kötü.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here