Couchsurfing, dünya çapında 1000,000’den fazla şehirde 10.4 milyondan fazla üyesi olan bir konuk severlik ağıdır. Her yıl milyonlarca seyahat eden insan, Couchsurfing web sitesinden temasa geçtiği üyelerin evlerinde ücretsiz olarak misafir kalıyor. Kuzey Kore ve Antarktika dahil hemen her ülkede Couchsurfing üyeleri (couchsurferler) bulunuyor.

Pratik olarak tanımladığımızda Couchsurfing, hiç tanımadığınız birine evinizin bir koltuğunu vermenizdir. Türkçesi koltuk sörfü anlamına gelse de elbette krallara layık yerlerde de misafir edilebilirsiniz. Bu New York’ta Central Park’a bakan bir daire de olabilir, Endonezya’nın ücra bir köşesinde yere serilmiş ince bir şilte de olabilir. Size gösterilen yer, kültürler ve diller biri birinden farklı olsa da hissedilen şeyler benzerlik gösteriyor: Sıcak, misafirperver, paylaşmayı ve seyahat etmeyi seven bir dil.

couchsurfing

Hospitality-exchange network olarak anılabilen ve ilk olarak 2003 yılında kullanılan Couchsurfing.org 565 farklı dilin buluştuğu bir ortam.

Couchsurfing nasıl kullanılır

Bu sistemden faydalanabilmek için Couchsurfing web sitesine üye olmak gerekiyor ve üyelik ücretsiz. Üye olanlar, diğer kullanıcıların kendileri hakkında fikir sahibi olmaları için kendilerini tanıtacak soru alanlarını doldurmaları gerekiyor. Daha önce gezilen ülkeler, nelerden hoşlandığınız, yetenekleriniz, hobileriniz… Ayrıca fotoğraflar bölümüne de kişiliğinizi ortaya koyan fotoğrafların eklenmesi en önemli konuların başında geliyor.

Dünya çapında 500.000’den fazla host ile Couchsurferlerin evlerde ağırlandığı bu sistemde, misafir etmeye uygun kişileri listeleyerek; onlara neden onları seçtiğinizi, evlerinde kaç gün kalmak istediğinizi, ne zaman geleceğinizi ve ne zaman ayrıldığınızı ve hangi tür ulaşım aracını kullandığınızı belirten bir davet gönderiyorsunuz. Davet gönderdiğiniz kişiler de sizin profil bilgilerinize, hobi ve yeteneklerinize, daha önce seyahat ettiğiniz yerlere, seyahat deneyiminize ve en önemlisi de daha önceki Couchsurfing deneyiminden edindiğiniz referans bilgilerinize bakarak size olumlu veya olumsuz cevap veriyorlar. Tabi hiç cevap alamadığınız durumlarla karşılaşmak da şaşırtıcı bir olmayabiliyor.

Couchsurfing sitesi Türkçe olarak da kullanılabiliyor, ancak Türkiye dışındaki ülkelerde evlerinde kalmak için istek gönderilecek kişilere İngilizce yazmak gerekiyor. Profildeki konuşulan diller bölümünde dil seviyelerini bildiren bilgiler mevcut. Böylelikle gidilecek kişilerin ne seviyede İngilizce’ye hakim oldukları veya farklı hangi dilleri konuşabilecekleri konusunda bilgi bulmak mümkün.

Hiç dil bilmeyen Cocuhsurferlerin de gezilerinde CSurfingi kullandıkları biliniyor.

couchsurfing nedir

Couchsurfing, Seyahat Etmenin En Zevkli Yolu

Evine misafir olduğunu hiç tanımadığınız kişi size evinin anahtarını verip işine gidebilir, şehrin gezilecek yerlerini size gösterebilir, sizin için nefis yemekler hazırlayıp, misafirliğin her anından keyif almanız için çabalıyor olabilir. Tabi bunların hiçbirini yapmayan hostlar da olabilir. En önemli kriter size yatılacak bir yer sunulmasıdır. Misafirperverlikleriyle ünlü ülkelerde yatacak yerden çok daha fazlası sunulur. Arkadaşlarını toplayıp sizin için parti hazırlayanlar, size şehir turunda bir rehber gibi eşlik edenler, evdeki rahatınız için kendisi evden ayrılıp arkadaşına giden kişilerle karşılaşmak mümkün.

Bunun yanında sadece size uyuyacak birkaç metrekare yer verip, kendi yemeğinizi kendinizin hazırlamasını bekleyen ev sahipleri de olabilir. Özellikle birçok pahalı Avrupa ülkesi, Avustralya ve Yeni Zelanda’da her Couchsurfer kendi yemeğini veya yemek malzemelerini de yanında taşır. Tabi sizi alıp top klas bir restorana götürecek ev sahiplerini bulma şansınızın olması da diğer bir gerçek.

Couchsurfing güvenilirlik

Güvenilirliğin göstergelerinden biri olan ev adresinin tescil ettirilmesi için bir kayıt ücreti alınıyor (20$). Sistemde güvenilirliği sağlamak için en önemli göstergelerden birisi referans yorumları olarak gösteriliyor. Daha önce evinde Couchsurfer ağırlamış ev sahipleri (host), kişiler için yorum yazabiliyor. Aynı şekilde misafir olan Couchsurferler de ev sahipleri için referans yazıyor. Bu referanslar yeni host veya couchsurfer seçerken, kişiyi tanımak için en iyi ipuçlarını sağlıyor.

Cocuhsurfing web sitesinde ayrıca “vouching” denen bir sistem daha güvenilirliğin göstergelerinden biririsi olarak kullanılıyor. Daha önce 3+ vouch puanına sahip hostların evinde kaldığınız kişiler size güvendiyse size +1 vouch vererek kefil olduklarını gösterebiliyorlar. Aynı şekilde Cocuhsurferler de evinde kaldıkları hostun misafirperverliği, destek ve yardımları hakkında referans yazmanın dışında vouch da verebiliyor.

Bu sistem ile verilen puan, onlara güvendiğinize ve kefil olduğunuza dair işaret olarak kişilerin profillerine işleniyor. Böylelikle yüksek vouch değerlerine sahip profillerin daha kolay istek tekliflerinin kabul edildiği biliniyor.

Sistemi güvenilir kılmak için kullanılan diğer bir sistem ise adresinizi teyit ettirmeniz. Bunu da bir ücret karşılığı yapabiliyorsunuz.

Couchsurfing sosyal paylaşım ağı

Sırt çantalı gezginlerin sık tercih ettiği Couchsurfing, bir sosyal paylaşım ağı olduğundan sadece misafirlik değil, bunun dışında çok farklı aktivitelerle de insanlar buluşabilmektedir. Trekking aktiviteleri, piknikler, yürüyüş turları, bar toplantıları, söyleşiler, tekne turları organize edilebiliyor. Dileyen dilediği organizasyonu yapıp herkesin görebileceği şekilde duyurabiliyor.

couchsurfing hakkinda

Couchsurfing kültürleri birbirine bağlar

Cocuhsurfing, özellikle otel ücreti pahalı olan şehirlerde, para harcamadan konaklayabilme fırsatı veriyor. Kültür alışverişi yanında başkasının evinde kalarak seyahatlerinizi tasarruf yapmanızı da sağlıyor, ancak Couchsurfing asla bir bedava kalma sistemi değildir. Gezgin ruhlu insanları birbirine bağlayan Couchsurfing, farklı kültüre sahip insanlarla bağlantı kurma, seyahat etmeyi ve paylaşmayı seven ilginç yeni arkadaşlar edinme fırsatı sunan olağanüstü bir platformdur.

Rutinin dışına çıkıp bu sistemi keşfedin, otel veya hostel konaklaması yerine Couchsurfing’i deneyimleyin!

Couchsurfing deneyiminiz olduysa iyi ve kötü tecrübelerinizi neden hemen şimdi okuyuculara anlatmıyorsunuz?

16 YORUMLAR

 1. Gelen kişilerin yada gittiğimiz kişilerin güvenlik durumlarını nasıl öğreniyoruz sonuçta evinde kalacagimiz kişi hırslı midir hırsız midir nerden bilecegiz? 😊

 2. Yazınız için teşekkürler. Sosyal medya üzerine tez yazmaktayım. Atıfta bulunarak yazınızdan bir kaç satır alıntı yapacağım. Bilgiler için tekrardan teşekkürler.
  Emeğinize sağlık

 3. Dün okuldan yeni tanıştığım bir arkadaşımın evinde ilk defa Couchsurfing nedir öğrendim. Çek Cumhuriyetinden 3 gezgini misafir etmişti. Gezginler dünya turuna İstanbul’dan başlamışlar ve İran üzerinden, geze geze Asya, ve oradan Yeni Zelanda’ya kadar yolculuk yapma planları varmış, ağzım açık dinledim planlarını. Hepsinin yaşı da 25 civarındaydı. Bizi annemiz bu yaşta bir yere bırakmıyor, bunalr düşmüş yola dünya turu yapıyorlar.

  • Hayır, paralı olma durumu söz konusu değil. Daha önce tamamen non-profit birorganizasyon iken, bir yatırımcının ortaklığıyla semi-profit bir organizasyona dönüştü.

   Ücretsiz faydalanılabiliyor. Üyelik ücretsiz. Bir defaya mahsus yatırılan bir ücretle adresinizi teyit ettirebiliyorsunuz, bu da referansınızı güçlendiriyor.

 4. İşte bunu ilk defa duydum, ilginç görünüyor. Hospitality Club sitesini yıllar önce incelemiştim.

  • İlk defa duyanlar çoğunlukta mı ne! Ben ilk 2-3 yıl önce duymuştum, galiba bir gezi sitesinde okumuştum. Birisi öyle Avrupa’da konaklamayı beleşe getiriyordu. Hürriyet seyahatte de okumuş olabilirim belki. Neyse, o zaman önemsememiştim, ailemle kaldığımdan olsa gerek. Şimdi ise ilgimi çekti. Demek insan kendi evinde kalıyorsa algıda biraz daha seçici olabiliyormuş 🙂

   • Hospitality Club aslında Couchsurfing’den çok önceleri hayata geçmiş bir proje, ancak Couchsrufing kadar popüler olamadı. Kendisini yenileyemediği için öyle kaldığı söyleniyor. Ben de bir türlü alışamadım Hospitality Club’a, kullanımı zor ve karışık gelmişti bana nedense. Zaten Couchsurfing’e alıştıktan ve dostlar edindikten sonra da bir daha da dinüp bakmadım.

    Couchsurfing yatırımcı alıp da semi-profit bir yapıya geçince çok tepki almıştı. Buna tepki gösteren ve Couchsurfing’in yine non-profit bir organizasyon olarak kalmasını isteyenler Hospitality Club ve diğer bir hospitality web sitesi olan BeWelcome sitesine geçtiler. BeWelcome da yine dikkat çekici bir site.

 5. Kuzenimin sayesinde ogrendim ben de. Herkese tavsiye ederim. Evimize renk geldi 🙂 Az bucuk Ingilizcemizle Endonezya’dan gelen misafirimizle anlasmaya calisiyoruz. 🙂

 6. Ilk defa gecen yil yurtdisinda kalan bir arkadasim vasitasiyla Couchsurfing hakkinda bilgim oldu. Arkadasim populer bir Avrupa sehrinde yasadagindan cok sayida gezgini evinde misafir etmis. Bana o kadar ilgin hikayeler anlatti ki, o zamana kadar bilgim olmamasina hayiflanmistim.

  Simdi benim de dunyanin dort bir yanindan arkadaslarim var. Evime misafir ettigim Couchsurferler ile sohbet ederek kotu durumdaki ingilizcemi gelistirdim.

  Birkac gun sonra Hollanda’dan gelecek bir cifti 3 gun agirlayacagim. Bu yaz ise Islandinav ulkelerine gitme planini simdiden yapiyorum ve orada bizi bekleyin 3 kisi var, 2’sini evimde agirlamistim, birini de onlarin sayesinde ayarladim.

  Couchsurfing guzel sey dediginiz gibi. Boylesi yazilarla karsilasmak beni sevindiriyor. Bu sayede daha cok kisi duyup ogrenebilir. Tesekkurler.

 7. Çok net ve açıklayıcı bir yazı olmuş. Elinize sağlık.

  İyi niyetli ve insanı insan olduğu için seven, açık görüşlü ve insanlara yardımı esas almış dünya insanlarının bir araya geldiği ve bazılarının bir şekilde buluştuğu güzel bir sistem. Çok defa kullandım ben de

  • Ne de güzel tarif etmişsiniz. Öncelikle açık görüşlü olmak gerekiyor. Sonra gerisi kendiliğinden gelişiyor. Couchsurfing güzel bir sistem. Misafir perverliğimizi göstermenin zamanı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here