Couchsurfing, insanların seyahatlerinde birbirine konalama fırsatı sunması konsepti üzerine kurulmuş bir misafirperverlik ağı. Her hafta binlerce kişinin kullanıyor olması çok da şaşılacak bir durum değil. Her tecrübenin ayrı bir katkısı oluyor ve mutlaka size de benzer katkıyı sağlayacaktır. İşte sizlere Couchsurfing yapmanın 5 önemli tarafı.

CouchSurfing Yapmanın 5 Güzel Yanı

1. Yerel insanlarla tanışmak

couchsurfing nedirYerel insanlarla tanışmak seyahatin en güzel yanlarından biridir. Bu kişiler size gidilmesi gereken en güzel yerleri söyleyebilir, boşuna vakit kaybı olacak yerler konusunda uyarabilir ve sonsuza kadar sürecek bir dostluğun temellerini atmanın yanında yolculuğunuzun geri kalanını da planlayabilirler.

2. Ücretsiz konaklama

Biraz kaba görünüyor olabilir ama kabul edelim ücretsiz konaklama her zaman iyidir. Avrupa’da geceliği 30$ olan bir dorm’da kalmak yerine bu paranın cebinizde kalması her zaman büyük bir avantajdır.

3. Turistlerin rotasından çıkmak

couchsurfing

Lonely Planet gerçekten güzel bir rehber ama insanların onu kutsal bir kitapmış gibi taşımasına bir anlam vermek zor. Aynı şeyi yapmak için sıraya girmiş bir sürü insanın peşine eklenmenin bir anlamı yok. Bunun otantik hiç bir yanı yok, Couchsurfing en azından bu saçmalıktan kurtulmanızı sağlıyor.

4. Referans sistemi

Couchsurfing’in bir diğer güzel tarafıda dostluk üzerine kurulmuş olması. Eğer iyi bir misafir olursanız sizi ağırlayan kişinin kendi gibi bir başkasına sizi paslaması çok olası bir durum. Bu sayede yaşadığınız güzel tecrübenin bir yenisine de yelken açmış olursunuz.

5. Yaşadığınız yerdeki insanlarla tanışmak

couchsurfing nasil yapılırBiz gezginler dışında eğlenenler de var tabiki. Çoğu şehirde haftalık Couchsurfing toplantıları olur. Genellikle Çarşamba akşamları olan bu toplantılar o bölgede yaşayan yada o sırada orada bulunanları bir araya getirir. Eğer şehir’e yeni gelmişseniz hızlıca arkadaş edinmek için çok iyi bir yol. Eğer o şehirde yaşıyorsanız da sosyal çevrenizi genişletmek adına da çok başarılı bir yol Couchsurfing yapmak.

3 YORUMLAR

  1. Çok güzel değinmişsiniz. Benim de couchsurfingi kullanmamdaki nedenler bunlar. Kaldığımız insanlar yerel halk olduğu için bizim gibi gezginlere çok güzel rehber olabiliyorlar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here