Dang humması şiddetli grip benzeri hastalık semptomlarına neden olan, sivrisinekler tarafından yayılan bir enfeksiyon hastalığı. Potansiyel olarak ölümcül komplikasyonlara için yol açabilir. Sıtma ile karıştırılan Dang humması, Dünya Sağlık Örgütü (who göre) dünya nüfusunun beşte ikisini risk altına alıyor. Tropikal ve subtropikal iklimlerde ve bazı Asya ülkelerinde önde gelen nedenlerinden biri.

Günümüzde, dünya nüfusunun beşte ikisi risk altında bulunmaktadır. 2010 yılı verilerine göre Kasım ayı başına kadar çoğunluğu Brezilya, Kolombiya, Endonezya, Filipinler, Venezuella, Tayland ve Vietnam’dan olmak üzere tüm dünyada 1,508,173 dang humması vakası bildirilmiş ve bunların 33,306’sının kanamalı dang humması olduğu belirtilmiştir. Bu vakaların 2,124’ü ise ölümle sonuçlanmıştır. Özellikle az gelişmiş bölgelerde, dang humması vakalarını teşhis etmedeki yetersizlikler nedeniyle bu sayının çok daha fazla olduğu düşünülmektedir. Dünya Sağlık Örgütü tahminlerine göre dünya çapında her yıl 50 milyon dang enfeksiyonu gerçekleşmektedir.

Dengue Fever nedir

Dang humması salgınları ilk 1779-1780 Asya, Afrika ve Kuzey Amerika bildirildi, ama ilk Filipinler ve Tayland’da 1950’lerin dang salgınları sırasında kabul edildi.

Dang humması etkeni

Dang virüsü- dört serotipi bulunan bir flavivirüs

Dang humması bulaşma yolu

Dang, gündüzleri ısıran Aedes aegypti sineğinden geçer. İnsandan insana temas yoluyla geçmez. Güneydoğu Asya ve Batı Afrika’daki maymunlar bu virüsün rezervuar konaklarıdır.

Dang humması belirtileri ve hastalığın seyri

Dang üç form halinde meydana gelir:

1. Dang humması; ani ateş ile başlayan ve genel semptomlar ve bazen de maküler cilt döküntüsü ile takip eden akut ateşli bir hastalıktır. Çok şiddetli kas ağrıları yüzünden “kırık kemik humması” olarak bilinir. Ateş iki fazlı olabilir (iki ayrı ateş nöbeti). Birçok hasta birkaç gün sonra iyileşir.

2. Kanamalı Dang humması; akut ateşle başlayan ve trombositopeniden kaynaklanan diğer semptomlarla ve artmış vasküler geçirgenlik ve kanama belirtileriyle devam eden bir hastalıktır.

3. Dang şoku sendromu sadece bazı vakalardan sonra gelişir. Şiddetli hipotansiyon oluşur, bunun sonucu oluşan hipovolemiyi düzeltmek üzere acil bir tıbbi tedavi gereklidir. Yeterli tedavi uygulanmazsa vakaların sonucu %40–50 ölümle sonuçlanır, zamanında tedavi yapılırsa ölüm oranı %1 veya daha altına düşer.

Dang humması nerelerde görülür

Dengue FeverDang virüsü, Orta ve Güney Amerika’nın tropikal ve astropikal bölgelerinde ve Güney ve Güneydoğu Asya’da ve aynı zamanda Afrika’da yaygın olarak görülen seyahat hastalıkları arasında yer alır. Bu bölgelerde, dang 600 metreden (2000 feet) fazla yüksekliklerde görülmez.

Dang hastalıklarının yaygın olduğu ve dang salgınlarının olduğu bölgeler yolcular için önemli bir risk taşımaktadır.

Dang Humması aşısı var mı?

Mevcut değildir.

Dang hastalıklarının olduğu yerlerdeki yolcular, gündüzleri ve geceleri sinek ısırmasına karşı önlem almalıdırlar.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here