Dünya turu fiyatları için net bir şeyler söylemek kesinlikle zordur. Eğer sırt çantanızı alıp özgürce yola düşüp keşfetmeye çıkacaksınız aylık ortalama masraflarınız 1,500-2,000 TL tutacaktır. yanınızda konaklama masraflarını paylaşabileceğiniz partneriniz varsa bu maliyetlerin daha da düşmesini sağlar. Diğer yandan dünya turu ülkeleri arasındaki geçişleri hep uçakla yapmayı düşünen, otelde kalmaya meraklı konforuna düşkün birisiyseniz aylık masrafların 3,000 TL ve yukarısı olması beklenir.

Bu masraflar her zaman kişiye, seyahat tarzına, esnekliğe ve pazarlık yeteneğine göre değişkenlik gösterecektir. Dünya turu fiyatları ve masrafları için net bir şey duymayı kimseden beklemeyin. Dünya turu için ayrılacak para, hem kadar uzağa, hem de ne kadar süreyle yolda kalabileceğini belirleyecek. Gidilecek yerde ki günlük harcamalar ve uçuş masrafları her şehre veya kıtaya göre değişkenlik gösterecektir. Öncelikle dünya turu masraflarını birkaç kategoriye ayırmak gerekiyor.

Ulaşım

Otobusle-YolculukUçak, otobüs, tren ve taksi fiyatlarını kapsıyor. Kıtalar arası uçuşların her zaman pahalı olduğunu söylemeye gerek yok sanırım. Seyahat ederken pahalı ulaşım araçları yerine otobüs ve tren gibi nispeten ucuz yolları kullanmak ulaşım masraflarını düşürmek açısından önemlidir.

Yolculuk ve yolda olmak başlangıçta zor veya yorucu gelebilir. Dünya turu sürerken, gidilen her yeni destinasyondaki keşifler ve heyecanlar, zamanla ulaşımdaki güçlükleri gölgede bırakır. Keyifli bir macera için kim biraz olsun zorluk çekmek istemez?

Konaklama

Dünya turu maliyetini etkileyen faktörlerden biri de kalacak yer masraflarıdır. Masrafları iyi yönetmek ve olduğunca çok yolda olabilmek için yıldızlı otellerden uzak durup hostel tarzındaki konaklamalar tercih edilmelidir. Hostel nedir bilmeyenler linki tıklayarak başlayabilir. Hosteller diğer gezginlerle sosyalleşmek, bilgi ve ilham almak için de en iyi yerlerdir. Hiç hostel deneyimi olmayanların, aynı odayı başkalarıyla paylaşma düşüncesi belki biraz garip veya rahatsız edici gelebilir, ancak 2 yıl boyunca durmadan seyahat eden birisi olarak söyleyebilirim ki hosteller gezgin dostu en iyi konaklama yerleridir.

Dünya turunda öncelik konfor değildir; yeni yerler görmek, dünyamızın inanılmaz güzelliklerine şahit olmak, farklı kültürleri anlamak ve yeni arkadaşlarla tanışmak konfordan ödün vermeye kesinlikle değen şeylerdir.

Yeme ve içme

Sokak-YemekŞüphesiz kaçılamayacak masraflardan birisi de yeme-içme masraflarıdır. Dünya turu yepyeni lezzetlerin, yöresel kültüre ait hiç bilinmeyen yemeklerin keşfedilmesi için yeni kapılar açar. Damak tadını değiştirmek kolay değildir, ancak yeni lezzetlere de açık olmak gerekir. Seyahatlerde restoranlarda yemek bütçeyi alt üst edecektir.

Deneyimli gezginlere, iyi ve ucuz yemek nerede yenir diye sorsanız size  gösterecekleri 2 adres vardır; sokak tezgahları ve yerel pazarlar (market) diyeceklerdir. Restoranda 10$’a yemek yerine, sokak tezgahında 2$ vererek nefis bir yemek yemek mümkünüdür. Ben sokakta yemem diyenlerin dünya turunun daha kısa süreceğini rahatlıkla söyleyebilirim.

Aktiviteler

Bu kişiye göre çok faklı olabilecek diğer bir dünya turu masrafıdır. Kimisi için sadece şehirleri ve tarihi, kültürel yerleri görmek yeterli olabilir. Bu durumda ulaşım ve giriş ücretleri dışında fazla bir masraf olmayacaktır. Oysa kimisi şehrin güzellikleri dışında, faklı aktivitelerle eğlenerek macera da yaşamak ister. Tekne turları, dalış, kaya tırmanışı, bungy jumping, paraşütle atlama, fil safarileri, kanoyla dolaşma… gibi birçok farklı aktivite maceracı gezginlerin seyahatlerinde olmazsa olmazıdır.

Dünya turunun en güzel yanlarından birisi de, daha önce hiç yapılmamış aktiviteleri yapma şansını vermesidir. Korku veya endişeye gerek duymadan aktivitelerden faydalanmalıdır. Bali’ye gidip dalış, Tayland’da gidip fil safarisi, Borneo’ya gidip trekking yapmadan geri dönmemeli.

Diğer masraflar

Yukarıdaki masrafların dışındaki çamaşırları yıkatmaktan tutun, diş macunu ve şampuana, vize ücretlerinden turun, yeni sandalet almaya kadar olan masraflardır. Bu masraflar diğer masrafların yanında oldukça küçüktür.

Dünya turuna çıktığınızda mutlaka not defterinize veya akıllı telefonunuzun not kısmına; yada daha da iyisi Awesome Note veya Evernote gibi uygulamalardan birine, o ülkeye dair yaptığınız her kuruş masrafı not edin. Ülkeye adımınızı attığınız andan başlayarak harcadığınız her kuruşu not etmekten çekinmeyin ve haftalık periyotlarla ne kadar masraf yaptığınızı kontrol edin. Bu şekilde en çok masrafınızın hangi kategorinin tuttuğunu, bu şekilde devam ettiğinizde daha ne kadar yolda olabileceğinizi hesaplayabilirsiniz.

Dunya-Turu-Fiyatlari
Tayland, Fiji ve Yeni Zelanda Masraflarım

Unutmayın, dünya turu eğlenmek, öğrenmek ve heyecan duymak anlamına geliyor. Elinizdeki bütçeyi iyi yöneterek dünya turu süresini uzatmak ve keşfetmekten ödün vermemek sizin elinizde. Bir gün gezinizi sonlandırıp da eve döndüğünüzde keşke şunu da yapsaydım dememek için, karar verirken iyi düşünmek şart. Gerekirse yeme-içme ve yol masraflarından kısıp aktiviteye daha fazla bütçe ayırmak en iyisidir.

Dünya turu fiyatları için net bir şeyler söylemek çok zor. Hostelde uyuyun, kendi yemeğinizi pişirin veya sokakta yiyin, halk otobüslerine binin veya yürüyün, trene binin; ancak size her hatırladığınızda heyecan verecek ve yaşıyor olduğunuzu anımsatacak aktivitelerden kısmayın. Dalış yapın, trekkinglere gidin, yanardağa tırmanın, tekne turuna çıkın… Keşfedin!

44 YORUMLAR

 1. Ya siz afrika kitasina daha az bir butce ayirmissinizda ben katulmiyorum bu fikrinize cunku ben bati afrikadayim baslayinda gorun sokaklardan yiyecek yemeniz mumkun degil pislik icinde normal kalabileceginiz hotel munimum 150 usd pansiyon tarzi lux hoteller 450 usd dan basliyor gecelik domatesin kilosu 5 usd 1 ekmek 1.5 usd yani avrupa ulkelerinden daha pahali …..

 2. 300 bin Tl ile dünyayı yeterince gezersin. Asya ve Güney Amerika, Japonya ve G.Kore hariç ucuz. 1 sene buraları gezersin 50 bin ile, 1 sene de Avrupa, Kuzey Amerika, Okyanusya ve Kanada’ya 100 bin. Geriye Afrika kıtası ve ortadoğu ülkeleri kaldı, 50 bin ile 1 senede oralarda gezersin. Maldivler, Seyşeller, Karayip ülkeleri, Mauritus gibi cennetler ayrı bir macera olur parasal olarak can yakar 😁😁😁

  100 bin ile 1 sene hayal gibi hayat keyif yap artık 4 sene ve 300 bin yeter ucuz uygun tercihler yaparak. 300 bin ile İstanbul’da 1 dairemi yoksa dünya turu mu? Ben tur derim ama ağustos böcegi misali sonum olur gibi 😁😁

 3. Arkadașlar dunya turu için analizlarim sonucu 2 trilyon para gerekiyor şöyleki; dunyada 194 ülke var ama hepsini görmek mumkun değil bu yuzden 180 tanesi yeterlidir bunada şukur 🙂 her ülkede 10-15 gun kalmak ve harcanan para 10-12bin tl olacaktir.5 yilin sonunda 180 ulkeyi goreceksiniz:) herkeze bol sans ben ikramiye kaxanmayi bekliyorum daha sonra gidenlere eslik edicem:)

  • Birincisi 205 tane resmi ülke var 🙂 ama ben de senin gibi ikramiye çıkmasını bekliyorum bana çıkarsa söz seni de tura dahil edeceğim ama ben kıta kıta ayırıp tek tek bütün ülkeleri gezmeyi planlıyorum. Umarım sana da uyar 🙂

 4. Ben de çok isterim dünyanın her yerine seyahet etmek. Nerde o para bende? Maddi durumum iyi olsaydi ben de giderdim.

  • Önemli olan istemektir eğer bunu çok istiyorsan parasız bile bu yola çıkabilirsin nasıl mı? Part time işlerde çalışarak veya yaptığın şeyleri satarak bu bileklik olabilir mesela veya sokak sanatçılığı yaparsın yani bir şeyi gerçekten istiyorsan bunu yaparsın korkma önerdiğim sayfalara bak örnek al
   -Berkan Bilgiç
   -Emre Durmuş

 5. Arkadaşlar yasim 34 2016 aralık 20 falan gibi dünya turu planlıyorum 2 yada 3kisilik ciddi dusunenler detayları gorusuruz 0534 793 15 45 sadece mesaj atınız dönüş yapacağım…Sadece mesaj..

 6. 23 yaşımdayım ve gerçekten bir dünya turuna çıkmak istiyorum fakat maddi durum yok, bu hayalimin en büyük nedeni ise sadece bir defalığına dünyaya geliyor oluşumuz, bütün ömrümü aynı mahallede aynı suratlarla aynı ağızlarla geçirmek istemiyorum, mümkünse geri dönüş olmayacak, istediğim bir bisiklet biraz para ve biraz umut hiç tanımadığım insanlar, renkler, kültürler, sokaklar, yemekler, evler, tapınaklar görmek istiyorum bu lanet şehirden bıktım umarım ölmeden önce bunu başarabilirim..

 7. Selam merhaba arkadaşlar ben esimle dünya turuna cıkacazda 1 veya 1bucuk ayligina. Bilenler var mi? Ne kadar bütçe gerekir? Tavsıye edilecek yerler felan?

 8. Merhabalar biliyorum kesin bir sey soylemek zor ama sizden rica ediyorum bir motosikletle gezersem kaca basa gelir tahminen lutfen net demiyorum tahminen

 9. 2016 ocak ayı itibari ile dünya turu adı altında toplanmış ana baba ve diğer akrabayı taallukat tarafından garip davranışlar olarak tanımlanan tüm eylemleri yapma niyet ettim pilan ve eylemlere başladım. ancak çevremdeki insanların son derece sıradan olmaları sebebiyle şuanda tekim ve yanıma yoldaş aramaktayım. İlgilenenlere duyurulur.

 10. Merhaba 18 yaşına yeni girdim avrupa vatandaşığım var yani vizeler sorun olmaz dünya turunma başlamak için en iyi ülke neresi biraz tecrübe edinmek için ortalama kaç ay lazım tur için? Toplam ne kadar param olmalı? Aylık giderlerim neler olur? Lüks seven bir insan değilim çarşafı kendim de getirebilirim.

 11. Dünya turu yapmayı ben de çok istiyorum. ‘Round the world’ uçak biletleri hakkında biraz yazılar okudum . Detaylı bilgisi olan var mı acaba? Avantajları dezavantajları nelerdir?

 12. Ben 17 yasimdayim ve Avrupa’da 16 yasimdan beri yalniz yasiyorum. Neredeyse 3 ay once telefonum calindi, ailem bana para gonderdi gittim en ucuz telefonu aldim. Kalan parayla da ucak biletleri ve böylelikle 3 ay icinde 16 ulkede bulundum yalniz basima.

  Masraflari nasil minimum edebileceginiz icin bazi bilgiler verebilirim. Mesela Hollanda-Almanya-Norvec-Isvec-Latviya-Estonya-Finlandiya turunda sadece 490 euro harcadim (hostel ve ucak biletleri dahil). Ben hala devam ediyorum isteyelere bazi konularda yardimci olabilirim.

 13. Dunya turu hazırlıgı yapıyorum. Gelmek ısteyen arkadaslar arıyorum. 05542282233 telefonumdan bana ulasın.

 14. 8temmuz 1997 doğumluyum 17 yaşında olduğum için bir çok engel çıkıyor mesela vize gibi. Vize son derece sorun sorun sorun… Ve ingilizcende biraz kötüyse ve sen deli gibi gezmek istiyorsan çok hayal kırıklığı yaşıyorsun. Tek gittiğim ülke Yunanistan koş adası onada kapı vizesi için gittim. Ekim’de Moskova düşünüyorum ama dünyanın en pahalı 2. Şehri olduğundan beni korkutuyor hatta vizesiz diye sırf 17 yaşındayım diye havalimanında sorun yaşamaktan çekiniyorum

 15. Bence dünya turuna çıkacak bir insanın parayı dert etmemesi gerekir. Dediğiniz gibi aman 5 yıldızlı otel olmasın hostel olsun,aman çok para gitmesin sokakta yiyeyim,uçmayayım trenle gideyim diyerek dünya turu yapılmaz diye düşünüyorum. Eğer böyle olursa bu eğlence olmaktan çıkar. Ben de dünya turu yapmak istiyorum(Belli başlı ülkeler) fakat parasal açıdan sıkıntım olmayana kadar bunu ertelemeyi düşünüyorum. Sonuçta kaç kere giderim Paris’e ?

 16. Merhaba, ileride bende dünya turuna çıkmak istiyorum. Sizce dünya turuna başlamak için ideal ülke hangisidir ?

  • Dünya turu, tüm dünyayı kapsar, nereden başlarsan orada bitirirsin. Ama eğer uzun süreli gezi ve backpackingden bahsediyorsan ilk defa başlayanlara Balkanları ve sonrasında da Güney Asya’yı öneririm.

 17. Uzun süreli Dünya turu günlük ortalama 30-40 dolar arası bir masrafla yapılabilir. Tabii bu rakamı düşük tutmak için hostellerde konaklamak, restoranlardan, kafe-barlardan uzak durmak ve mümkün mertebe yerel ulaşım araçlarını kullanmak gerek.

   • Almanyadan yola çıkıp izmire 6 ay sonra izmirden yolu geçen bisikletli bir Alman çifti 3 gün evimde misafir ettim. Bütün gün pedal çevirdikten sonra bir gün boyunca yaşadıkları en büyük mutluluk akşam olunca çadırlarını kurduktan sonra kavanozlarından çıkarıp ekmeğe sürüp yedikleri bir sos, salça ve sabah içtikleri bir kahve idi. Bir sos veya bir kahve bizi ne kadar mutlu edebilir???

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here