Seyahat etmeyi sevmeyen var mı? Yeni yerler keşfetmek, farklı kültürlerle etkileşime geçmek, dünyanın en uzak yerlerinden yeni arkadaşlar edinmek? Dünya turu planlama sürecinin her aşaması heyecan vericidir. Bu hayale giden yolda veya hayali yaşarken bazı tavsiyelere ihtiyacınız olabilir.

Dünya turu yapmak bir çoğumuzun hayali. Eğer hali hazırda planlarınızı hayata geçirmeye çok yaklaştıysanız aşağıdaki tavsiylerime göz atın. Dünya turu planlıyorsanız bu kuralları akılda tutmak, seyahatin her adımında anımsamak, gezinizin daha keyifli ve güvenli olmasını sağlar.

dunya turu tavsiyeler

Dünya turu için tavsiyeler

1. Önyargılarınızı evde bırakın.

2. Yeni şeyler öğrenmeye açık olun. İlginç şeylerle karşılaşacaksınız, asla yargılamayın!

3. Esnek olun, esnek olun, esnek olun.

4. Evde olan şeylerin olmasını beklemeyin.

5. Gittiğiniz ülkelerin temel kelimelerini öğrenin ve kullanın.

6. Kültürel şoklara hazır olun, heyecanlanın. Farklılıklar ve renkler güzeldir.

7. Güler yüz ve saygı evrenseldir, gülümseyin, gülümseyin, gülümseyin..

8. Asla bağırmayın. Muhtemelen dediğinizi anlamıyorlardır.

9. İngilizce bilmedikleri için kimseyi yargılamayın. Nerede olduğunuzu hatırlayın.

10. Pazarlık yapın, bilmiyorsanız bile deneyin.

11. Yerel kültürlere ve inançlarına saygı duyun. Orada ziyaretçi olduğunuzu unutmayın.

12. Partiye, eğlenceye evet, ama kendinizi fazla kaptırmayın.

13. Ülkeniz ve kültürünüz hakkında iyi izlenimler bırakın. Kültürünüzü paylaşın. Bunu yaparken kibirli ve üstünlük taslayıcı sakın olmayın.

14. Turistik rotaların dışındaki patikalara da sapın. Farklı bakış açıları ve deneyimler kazandırır.

15. Otuz kırk ülke gezdiniz diye havalara girmeyin, mütevazi olun. Yıllardır yolda olanlarla karşılaşacaksınız.

16. Yolda karşılaştığınız diğer gezginlerden bilgiler alın, ancak kendi fikirlerinizle hareket edin. Bu sizin seyahatiniz, onların değil!

17. Yerel yemekleri tadın, sokak tezgahlarından yiyin. Sizi öldürmez, para tasarrufu yaparsınız.

18. Konforunuzdan ödün verin, tahammül sınırınızı genişletin. Bu adapte olmanızı geliştirecektir.

19. Yardıma ihtiyacınız olduğunda sormaya çekinmeyin. Dil bilmiyor olsanız dahi deneyin.

20. Saygılı bir şekilde hayır diyebilmeyi öğrenin.

21. Yerel insanların arasına karışın, onlarla sohbet edin. İnanılmaz deneyim olacaktır.

22. Sizi zorlayan veya endişelendiren şeylerin üzerine gidin ve her gün bir konuda kendinizi biraz daha geliştirin.

23. Festivallere ve yerel eğlencelere, yerel insanların anlayışıyla bakın ve aralarına karışıp onlar gibi kutlayın.

24. Diğer dinler ve inançlar hakkında yeni şeyler öğrenin. Onlara inanmanız gerekmiyor, belki sizin inandığınız şeyleri geliştirecektir.

25. Yalnız seyahat ediyorsanız tek başınasınızdır, yalnız değil! Diğer gezginlerle düşüncelerinizi ve hislerinizi paylaşın. Kendinizi arkadaş ortamında hissedeceksiniz.

26. Google Map gibi teknolojilere her zaman güvenmeyin. Sizi yarı yolda bırakabilir veya kaybolabilirsiniz. Kaybolmamak için klasik yöntemleri de kullanmayı ihmal etmeyin.

27. Yerel olun yerli olun, turist gibi kalmayın. Yerel yemekler yiyin, halk otobüsüne binin, yerli halkın işlettiği otel veya hostellerde kalın.

28. Bazı yerlere daha çok zaman ayırın, her yönüyle keşfedin.

29. Pasaportunuzu koruyun, pasaportunuzu koruyun, pasaportunuzu koruyun.

30. Seyahat sigortanızı yaptırın, ancak ona pek de güvenmeyin.

31. Güvende olduğunuz ve sağlık açısından zarar görmediğiniz müddetçe başınıza gelen kötü şeyleri dünyanın sonu olarak görmeyin. Eğlenmenize bakın.

32. Çömelerek tuvaleti kullanmayı bilmiyorsanız öğrenin, söylenmeyi bırakın. Çantanızda tuvalet kağıdı taşımanın normal bir şey olduğunu anlayın.

33. Yavaşlayın

Dünya turu planlayanların bir çoğu bütçe ve zaman dengesini koruyup, mümkün olan en fazla yeri görmeyi amaçlar. Çok yer görmek belki güzel olabilir, ancak gidilen yerin kültürünü anlamak, özümsemek için zaman gerekir. Gittiğiniz yerin hem gündüzünü hem de gecesini görün.

34. İçtiğiniz Suya Dikkat Edin

Nerede olursanız olun, ne yaparsanız yapın öncelik verilmesi gereken konu sağlığınızdır. özellikle yalnız seyahat ediyorsanız bu daha da önem kazanır. Normal yaşantınızda kendinize hijyenik bir cam fanus kurmuşsanız ve sağlık açısından kırılgansanız ne yediğinize ve içtiğinize dikkat edin. Yok eğer benim gibi benim gibiyseniz sorun yok; dağdan gelen yağmur suyunu içebilirsiniz.

35. Fotoğraf ve Video Çekin

Ne bulursanız çekin, evet ne bulursanız. Egzotik plajları, heybetli dağları, sokak satıcılarını, çocukları ve hatta elektrik soketlerini bile çekin. Hepsini olmasa da bazısını Facebook’a yükleyin, yorum almadığınızı veya yeteri kadar beğen olmadığını takmayın. Video çekin, video çekin, video çekin! Birkaç saniyelik de olsa anları yakalayın ve video çekin. Bir çocuğun yüzündeki gülümsemeyi yakalayın, kumsaldaki dalgaları, gün batımını kaydedin. Döndüğünüzde her bilgisayarda olan basit video araçları ile onları birleştirin ve sosyal medyada paylaşın. Görün bakın neler oluyor!

36. Hareket edin

Gittiğiniz yerde 1 haftadan fazla kalmayın. Eğer gittiğiniz yer ve kültürü hakkında önceden araştırmalar da yaptıysanız bu süre yeterli olacaktır. Belki kültürü derinlemesine anlamanıza yetmeyecektir, ancak unutmayın siz bir dünya turundasınız. Sokaklar, halk pazarları, alışveriş mekanları, yeme-içme alanları ve kutsal mekan bölgeleriniz ziyaret ettiğinizde kültüre daha çok yakınlaşırsınız.

37. Yerel İnsanlara Her Zaman Güvenmeyin

Güvensizlik endişesi içerisinde seyahat etmek keyifli olmayacaktır, ancak başınıza gelecek olumsuz şeyler için önceden önlem almak iyidir. Pasaportunuz ve kredi kartlarınız çalınmış halde kimse ortada kalmak istemez sanırım. Yanınıza güler yüzle yaklaşan ve sizle havadan sudan konuşan hoş sohbet bir yerli aslında gözünü sizin cüzdanınıza dikmiş olabilir. Ne yazık ki bununla karşılaşacaksınız.

38. Hayatınız boyunca belki bir defa deneyimleyebileceğiniz fırsatlar ve olaylarla karşılaştığınızda yüz çevirmeyin, deneyin. Onlar asla unutamayacağınız hikayelerinizdir.

Seyahat etmeyi kim sevmez ki! Sadece bazılarımız henüz bunun önemini kavrayamamış durumda. Seyahat etmekten, dünya turuna çıkmaktan korkmayın. Tavsiyelere biraz kulak vermeniz yeterli.

Yol ise en iyi öğretmeniniz olacak.

Her şey bir yana öğrenmenin en güzel yolu hatalar yapmak ve onlardan dersler çıkarmaktır. Hata yapmaktan korkmayın, keşfedin!

8 YORUMLAR

  1. Merhaba , Yazılarınızı ilgiyle ve birazda kıskanarak okudum.
    Türkiye’de hemen hemen görmediğim yer kalmadı , Avrupa nın da büyük kısmını gezdim , Avrupa’ya tur firmaları ile gittim . Çok turistik oluyor , ilginç gelmiyor artık. Güney Amerika dan özellikle Şili den başlayarak dünya turu yapmak istiyorum. Emekli oldum , zaman sorunum yok . Yeniden çalışmaya başladım ancak istediğimin halihazırdaki işimi yapmak olmadığını hergün daha iyi anlıyorum. Yaşım elliye yaklaştı , ruhum gezgin olmak istiyor ,gezgin kadınların durumu nedir, tek başıma rahat gezebilir miyim, korkmalı mıyım ? Görüşlerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum. Bir de mümkünse sitenizde yorumumu paylaşmadan maille bildirirseniz daha da memnun olurum.

  2. Dünya turuna çıkacaklara bir tavsiye de benden olsun. Gideceğiniz ülkedeki el ve yüz mimiklerini önceden araştırın. Arnavutluk’ta ilk günümde “yemek” bulmaya çalışırken yaptığım el mimiğinin işe yaramadığını görünce oldukça şaşırmıştım. Sonradan öğrendim ki “yemek” mimiği farklı bir el hareketi ile anlatılıyor.

  3. Dunya turu deneyimlerinizi daha cok bilmek istiyoruz! Lutfen bu konuda bizimle daha cok bilgi paylasin. Verdiginiz bilgiler icin tesekkurler.

  4. İşim gereği yurt dışında çok fazla bulunuyorum. Gittiğim zamanlarda bazen 1 günümü gezmeye ayırabiliyorum. Fotoğraf makinam elimde sokak sokak keşfe başlıyorum. Özgün yemekleri tadıyorum. Vazgeçemeyeceğim bir alışkanlığa dönüştü artık.

  5. Sadece seyahat için değil birçok şey için aslında önyargıları terk etmek gerek bence. Yurtdışına gidip de, hiç oranın yemeklerinden tatmayıp, sadece Burger King ve Mac Donald’s yiyen arkadaşları biliyorum. Aslında ne güzel farklı tatlar var tadılacak değil mi?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here