Neredeyse 2 yıl süren Okyanusya ve Güney Doğu Asya gezimde düşük bütçeli bir sırtçantalı olarak seyahat ediyordum. Sınırlı bir bütçem vardı (günlük 50TL) ve bu yüzden tasarruf edeceğim her 1$ bile, yeni yerleri görmek ve keşfetmek için önemliydi.

Konaklama masrafları, seyahatlerimin en büyük sabit maliyetlerinden birisiydi. Yeni Zelanda’daki 1 aylık gezimde hostel nedir öğrenince tüm hayat çizgim değişmişti. Daha önce hiç hostelde kalmamıştım.

Hostel-Rezervasyon-Siteleri

Cebimdeki her kuruşu keşfetmeye ve aktiviteye ayırmayı tercih eden biri olarak, seyahatlerimde artık mümkün olduğunca hostellerde konaklıyorum.

Alternatif konaklama seçeneklerinden hosteli keşfettiğimden bu yana daha uzun seyahat edebiliyorum; hem de daha az para harcayarak. Bugün burada konaklama masraflarımızı düşürmek için kullanabileceğimiz en iyi hostel web sitelerinden bahsedeceğim.

En İyi Hostel Web Siteleri

1. Hostelworld 

Seyahatlerimde konaklama maliyetlerimi kısmamı sağlayan en iyi hostel web sitelerinden birisi olan HostelWord, dünyanın büyük ve en iyi ikinci nesil hostel rezervasyon sitelerinden birisi.

Kalite ve fiyat dengesini en iyi şekilde sunan hosteli bulmakta yardımcı olan bir web sitesi. Gerek iPhone ve gerekse kullandığım Galaxy Tablet 10.1 Tablet Android uygulamaları sayesinde de rezervasyonlarımı dilediğim yerde kolayca yapabiliyorum. Türkçe dil seçeneği bulunuyor. Android ve IOS uygulaması var.

2. Hostelbookers

Hostelbookers, sırt çantalı gezginler için ucuz hostel bulmayı sağlayan, Dünyanın en büyük ikinci nesil hostel rezervasyon web sitelerinden birisi. Birçok defa hostel rezervasyonlarımı bu web sitesi üzerinden yaptım.

Site üzerinden rezervasyon yaptığınızda servis ücreti veya komisyon ödemiyorsunuz. Hostelbookers.com, ekonomik konaklamaya benim gibi önem verenler için bir miktar parayı cepte tutacak bir web sitesi. Maalesef Türkçe dil seçeneği yok. IOS ve Android uygulaması bulunuyor.

Hostel-Siteleri

3. Booking.com

Herkesin farklı bir konaklama tercihi olabilir. Booking.com’u daha çok ucuz otel bulmak için kullanıyoruz. İlk 2 seçenek gibi olmasa da bu site de iyi bir hostel veritabanına sahip. Son Balkanlar turunda ilginç bir şekilde en çok kullandığım otel rezervasyon sitesi oldu. Kredi kartını sisteme tanıttıktan sonra dakikalar içerisinde rezervasyonu yapabiliyorsunuz. Ödeme otele girişte yapılıyor.

İlgimi çeken hostelde, daha önce konaklamış kişilerin verdiği puan ve yorumlar, hostel tercihimi belirleyen ana etkenlerden birisi. Değerlendirme yorumları açısında booking.com bir hazine gibi. Bir hostel rezerve etmeden muhakkak hostel hakkında yazılmış yorumlara göz atmayı unutmayın. Türkçe dil seçeneği var. Android ve IOS akıllı telefon uygulaması var.

4. Agoda.com

Özellikle Güney Asya seyahati düşünenlere Agoda’yı öneririm. Singapur, Bangkok, Kuala Lumpur, Tokyo, Sidney, Hong Kong gibi destinasyonlarda oldukça iyi fiyatlar sunabiliyor.

Destinasyondaki hostel ve guest house seçeneklerini öncelikli görmek istiyorsanız; destinasyonu, tarih ve diğer bilgileri girdikten sonra gelen sayfada solda yer alan 1 Yıldızlı veya Yıldızsız kutularını işaretleyin. Asya’da konaklama ucuz olduğundan hostel yerine guest house seçeneklerine odaklanabilirsiniz. Agoda.com’la rezervasyonunu yapmış milyonlarca konuğa ait değerlendirmeler de değerli bir veri sağlıyor.

Türkçe dil seçeneği var. Akıllı telefon uygulamaları var.

5. Hostelz.com

Diğer büyük hostel arama motoru hostelz.com alternatif seçeneklerim arasında. Hostelworld, Hostels.com, HostelBookers, hostelclubs.com ve gomio.com sitelerinde arama yapıyor ve en uygun fiyatlı hostelleri sıralyor. Aynı şekilde tek tek hostel sitelerini gezmektense tek bir yerden arama yapmaya fırsat veriyor. Diğer hostel sitelerinde yapılmış yorumları ve kullanıcı puanlarını da gösteriyor. Türkçe dil seçeneği yok. Android ve IOS uygulaması var.

6. Hostels.com

En ucuz demek en iyi demek olmadığını biliyoruz zaten. Çok düşük bütçeyle gezenler çoğunlukla en ucuza yönelirler. Bunların da bazıları konforsuz olabiliyor. Bazen birkaç dolar fazla ödeyerek temiz, konforlu ve iyi internet bağlantısı olan bir hostel bulabiliyoruz.

Yukarıdakilerin dışında onlarca farklı başka uygulamalar olduğunun farkındayım. Ucuz uçak bileti veya otel rezervasyonları yaparken yukarıdaki uygulamaları kullanışlı buldum. Fiyatları karşılaştırıp en ucuz fırsatları bulmak, zamandan ve paradan tasarruf etmek için bu uygulamalar çok işime yaradılar. Yoksa tek tek havayolu şirketlerinin veya otellerin sayfalarına girmek, fiyatları araştırıp karşılaştırmak oldukça sabır ve zaman isteyen bir şey.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here