Eğer bir turist veya tatilci değil de sırt çantalı iseniz backpacker kelimesine aşinasınızdır. Bu kelime hem sırt çantalı kavramını tanımlamak için kullanılır hem de sırt çantalıların kaldıkları yeri de işaret eder. Günümüzde artık hostel kavramı backpacker kavramının yerini almışsa da birçok insan backpacker kelimesini kullanmayı tercih ediyor.

Hostel-Backpacker

Backpacker yada Türkçe anlamıyla Sırt çantalı gezginleri birçoğumuz görmüştür. Bir çoğumuz da belki sırt çantalıyız. Ülkemiz vatandaşları arasında henüz popüler bir gezi tarzı olmasa da dünyada milyonlarca insan bu tarz geziyi bir yaşam felsefesine dönüştürmüş durumda. Sırt çantalı gezi demek olan backpacking birçok gelişmiş Avrupa ülkesinde lise sonrası gençlerin mutlaka yapması gereken bir seremoni/gelenek gibidir neredeyse. Avustralya ve Yeni Zelanda gibi ülkelerde doğan çocuklar neredeyse sırt çantalı olarak doğuyor. Daha bebeklik çağlarındayken ya karavandalar, ya kampta ya da bir yurtdışı gezisinde.

Ülkemizdeyse sırt çantalı gezginlere bitli turist lakabı yakıştırılır. Aslında illa bir yakıştırma yapılacaksa tahta kurulu gezgin dense belki daha doğru olabilirdi.

Backpacker-Hostel

Günümüzde artık öylesi hosteller var ki birçok backpacker için backpacker kavramından uzakta bir dekorasyona sahipler. LCD TV ve home sinema sistemi, çay kahve makineleri, konforlu koltuklar ve oturma alanları, LCD ekranlı bilgisayarlar, oyun konsolları, ferah aydınlatma sistemleri ile lüks ve konforlu konaklama fırsatı sunuyorlar.

Bu modernist dekorasyonlar, aşina olduğumuz backpacker ruhuna biraz tezat gibi görünse de kim hayır diyebilir ki! Hostel olarak adlandırılan bu ekonomik konaklama mekanları belki turist bakış açısıyla seyahat edenler için uygun yerler olmayabilir, ancak tur organizasyonlarına dahil olmaktansa bağımsız ve plansız gezenlerin en sık tercih ettikleri yer olduğu kesin.

Turist ve tatilcilerden farklı bir tarza sahip backpackerler; daha uzun süreli seyahat eden, seyahat etme dürtülerinin arkasında sadece yeni yerleri görmek değil, ülkelerin, şehirlerin, kasaba ve köylerin, gittikleri yerlerin ruhlarını hissetmek isteyen, kültürlere ve gelenekleri öğrenmeye meraklı bir gezi anlayışına sahiptirler. Bunların bir çoğu için kalınan yerin çok da önemi yoktur. Ekonomik ve temiz olması yeterlidir.

İşte bana göre backpakistan bu tür gezginlerin kaldıkları yerlerdir. Öylesi backpakistanlar vardır ki bırakın kalacak yeri, cafesinde oturulacak yeri dahi yoktur. Gezgin ruhlu sırtçantalı müşterileri ile dolup taşmışlardır, oysa yanı başında daha iyi kaliteye sahip olan oteller sessizlik içerisindedir.

Burası dünyanın farklı ülkelerinden gelmiş diğer backpackerlerle tanışmak, onların gezi maceralarını dinlemek, ilham almak için ideal yerlerdir. Böylesi yerde tanışılan gezginlerle yapılan sohbetler sonrası edinilen yeni ve heyecan verici bilgilerle meraklar artar, planlanan rotalar değişir, eski planların yerisini yenileri alır. Bu sohbetler, sırtçantanızdaki Lonely Planet kitaplarını hostel raflarına veya yolda karşılaşılan diğer gezginlere hediye edilmesine sebep bile olabilir.

Backpackistan’da konuşulan dil kırık İngilizce‘dir. Zamanla bu dile de alışılır, birisinden “I zink” diye başlayan bir cümle duyduğunuzda o kişi çinko olduğunu değil başka bir şey söylüyordur. Birden çok kişinin olduğu ortamlarda, backpackistanlılar kendi aralarında ana dillerinde değil de ortak dil İngilizce ile konuşurlar.

Backpackistan’da en az sorulan sorulardan biri ne iş yaptığınızdır, çünkü kimsenin umurunda değildir sizin gerçek(!) dünyada ne iş yaptığınız. Nereli olduğunuzun da pek önemli değildir. Deneyimli backpackistanlılar aksanınızdan nereli olduğunuzu az çok tahmin edebiliyordur.

Backpackistan vatandaşlarının ortalama yaşı 20-25 arasındadır. 30’un üzerinde olanlar burada yaşlıdır ama saygıyla karşılanırlar. Uzun, kısa, hippi saçlı ve dazlak bulabilirsiniz. Çoğu gençlerin vücudunda dövmeler vardır. Eğer siz de deneyimli bir bacpackistanlıysanız, bu dövmelerin hangi ülkede yapıldığını bile anlayabilirsiniz.

Backpackistan’da konaklama maliyeti ucuzdur. Bağımsız ve ucuz maliyetli gezmeyi düstur edinen backpackerler için her bir kuruşun önemi olduğundan, birkaç dolar pahalı hosteller bile onlar için lüks kaçabilir. Tabi backpackistanlar ne kadar ucuzsa muhtemelen o kadar da kirli ve dağınıktır. Kokusundan bile ortamın temiz olup olmadığını rahatlıkla ayırt edebilmek mümkündür.

Backpackerler dünyanın hangi ülkesine giderse gitsin; ister İstanbul ister Bangkok, Nepal veya Çin neresi olduğu fark etmez, kendilerini aynı yerde hissederler: Backpackistan’da.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here