Kimimiz İngilizceyi akıcı bir şekilde konuşabilirken kimimiz ise yıllarca çalışmamıza rağmen İngilizce konuşma konusunda başarılı olamıyoruz. Disiplinli bir çalışma ve kendine güven birçok şeyi öğrenmek için yeterliyken konu İngilizce öğrenmeye geldiğinde amaçlarınıza ulaşmak istiyorsanız bunlardan daha fazlasına ihtiyaç duyacaksınız.

O nedenle İngilizce öğrenmek için hazırladığım ipuçlarını kullanarak dil eğitiminizi iyileştirip İngilizceyi akıcı bir şekilde konuşmanızın önündeki engelleri kaldırmaya başlayabilirsiniz. İngilizce nasıl öğrenilir sorusu kafanızı kurcalıyorsa aşağıdaki öneriler size fikir verebilir. Ama aslolanın çok çalışmak olduğunu aklınızda tutun.

İngilizce Öğrenmek İçin 10 İpucu

1. Bölerek çalışın

İngilizceyi iyi bir şekilde konuşmak için birçok şeyi aynı anda yapmanız gerekir. Uygun kelimeyi bilmek ve seçebilmek, doğru grameri ve cümle yapısını kullanabilmek, sesleri düzgün çıkarabilmek, ritim ve tonlamayı doğru yapabilmek bunların başında gelir. Tüm bu bileşenlere ayrı ayrı özen göstererek çalışarak ve iş pratik yapmaya geldiğinde tüm bunları bir arada kullanarak konuşmanızın daha akıcı ve düzgün olmasını sağlayabilirsiniz.

ingilizce nasıl öğrenilir

2. Etkileşimde bulunmayı öğrenin

Sohbet, konuşmanın yanı sıra dinlemeyi de içeren bir etkileşimdir. Konuşurken karşınızdaki kişinin sizi takip ettiğini anlamak ve konuşmayı uzun süre devam ettirebilmek için ara sıra “You know what I mean? ” ya da “Don’t you agree?” gibi kalıpları kullanarak karşınızdaki kişiye de konuşma şansı vermeyi unutmayın.

3. Vücudunuzu kullanın

Sözsüz iletişim de etkili ve akıcı bir konuşma için oldukça önemlidir. Biz her ne kadar Türk olarak beden dilini çok fazla kullanmasak da İngilizler ve İngilizce için beden dili iletişimde oldukça önemli. Mimik ve jestleri doğru bir şekilde kullanarak anlatmak istediğinizi karşınızdaki kişinin çok daha kolay anlamasını sağlayabilir, aynı zamanda o kişinin vücut dilini analiz ederek ne demeye çalıştığını kolayca anlayabilirsiniz. Mesela duruşunuzu düşünün, nasıl oturduğunuz ya da ayakta durduğunuz konuşmadan sıkıldığınız ya da ilgili olduğunuz hakkında karşınızdakine birçok mesaj verecektir.

4. Şarkı söyleyin

Müzik, konuşma becerilerinizi geliştirirken kullanışlı terimleri öğrenebileceğiniz güzel bir yol. İnternet aracılığıyla söyleyeceğiniz şarkının sözlerine bakın ve sesli olarak söyleyerek pratik yapın. Eğer biraz utangaçsanız evde yalnızken deneyebilirsiniz. Eğer böyle bir derdiniz yoksa arkadaşlarınızla karaokeye gittiğinizde İngilizce şarkı söylemeyi tercih edebilirsiniz.

5. Yurtdışına çıkın

Tüm bu önerilerin yanı sıra bir dili en iyi şekilde öğrenmek istiyorsanız yapabileceğiniz en iyi şey onu konuşulduğu yerde öğrenmek. Yurtdışında İngilizce kurslarına katılarak İngilizce öğrenebilir ve diğer öğrencilerle pratik yapma şansını bulabilirsiniz. Bu aynı zamanda İngilizce konuşurken size gereken özgüveni de sağlamada yardımcı olacaktır. Bütçenize uygun bir yerde kursa gitmek üzere yurtdışı İngilizce eğitim almak isterseniz Malta ve İrlanda sizin için ideal bir seçim olabilecekken eğer uzaklara gitmek isterseniz Amerika, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda ve Singapur İngilizce öğrenmek için tercih edilen popüler yerler arasında.

ingilizce öğrenmek

6. İngilizce düşünün

İngilizcenizi geliştirmek için yapabileceğiniz en iyi yollardan biri de İngilizce düşünmektir ve üstelik bunu her zaman ve her yerde yapabilmeniz mümkün. Evdeyseniz yemek yapmak gibi günlük işlerinizi düşünürken kullanabilir ya da otobüsteyseniz etrafınızdakileri İngilizce olarak yorumlayabilirsiniz. Bu aynı zamanda öğrendiklerinizi pratik yapmanızın ve pekiştirmenizin de bir yolu.

7. Konuşurken kendinizi kaydedin

Her ne kadar kendi sesinizi duymayı sevmeseniz de kendi konuşmanızı kaydederek İngilizcenizde nasıl bir problem olduğunu anlayabilirsiniz. Sesinizi telefona ya da herhangi bir kayıt cihazına kaydedin ve daha sonra dinleyin. Eğer tanıdığınız ana dili İngilizce olan biri varsa ses kaydınızı ona göndermeyi düşünebilirsiniz.

8. İngilizce konuşan arkadaşlar bulun

Eğer İngilizce öğrenmek konusunda niyetiniz gerçekten ciddiyse İngilizce konuşan kişilerle tanışıp onlarla iletişim kurmanız oldukça önemlidir. Bu yalnızca ana dili İngilizce olan insanlarla konuşmak anlamına gelmiyor. İngilizce birçok kişinin ikinci dili ve konuşacağınız insanların farklı ülkelerden olabileceğini de göz önünde bulundurursak farklı aksanları öğrenmeniz oldukça önemli.

9. Sesli günlük tutun

O gün neler yaptığınızı ya da düşüncelerinizi yatmadan önce kaydedin. Yılın sonunda neler yaptığınızı ve sizin için önemli olan olayı tekrar hatırlama şansına sahip olacağınız gibi İngilizce konuşma konusunda ne kadar ilerleme kaydettiğinizi de anlama şansına sahip olacaksınız. Sesli günlük tutma şansınız yoksa yazılı olarak bunu yaparak da ilerlemenizi görüp kendinize yeni hedefler koymanız mümkün.

10. Cesur olun!

İngilizceyi öğrenmek istiyorsanız İngilizce konuşmak için her fırsatı değerlendirmeniz gerekiyor. Kaybolmuş olduğunu gördüğünüz bir turiste yardım teklif etmek , partide gördüğünüz bir yabancıyla iletişime geçmek ya da öğrenciyseniz öğretmeninizin sorusuna cevap vermek gibi durumlarda söz almaktan çekinmeyin. Unutmayın her yaptığınız hata doğrusunu öğrenmek için bir fırsat, o yüzden hata yapmaktan korkmanıza gerek yok.

Tüm bu önerilerden sizin için uygun olanları deneyin ve hangisinin sizin için en iyi sonuçlar verdiğini görün! Ve hatta arkadaşlarınızla bu önerileri paylaşarak birlikte bu yola çıkmayı deneyebilirsiniz.

3 YORUMLAR

  1. İyi günler dilerim, çok güzel yönlendirmeler yapmışsınız sosyal medyaları da dil öğrenmek için kullanabileceğimi düşünmemiştim. Biraz grammar bilgim vardı, daha da ilerletip insanlarla konuşabilmeyi istiyordum. Ben de başlangıç için dilgoo kullanıyorum, bir sonraki adımımda sizi referans alacağım. Çok teşekkürler

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here