İster bir hafta sonu gezisine çıkın, ister yıl boyunca sürecek bir dünya turuna, harcamayı düşündüğünüz parayı hesaplamanız gerekir. Özellikle de uzun süreli seyahat etme düşüncesindeyseniz, eğer seyahat bütçenizi planlamazsanız, seyahatiniz tahmin edilenden daha kısa sürede sonlanabilir.

Seyahatte harcayacağınız ulaşım, konaklama, yeme-içme, eğlence ve diğer masraflar konusunda bir hesaplama ve çalışma yapmanız gerekiyor. Eğer bütçeniz düşükse şimdiden çalışmaya başlayın! Deneyimlerime dayanarak, size önereceğim bazı ipuçlarına göz atın.

Ucuza Seyahat Etmenin Yolları

1. Tasarruf yapmayı öğrenin

Para Biriktir

Aslında tüm hayatımız boyunca edinmemiz gereken önemli bir alışkanlık var; “Para tasarrufu yapmak!”. Sadece seyahat etmek için değil, birikim yapmak bir yaşam tarzı haline gelmeli. Öngörülemeyen olayların gelişmesi durumunda daha soğukkanlı refleksler almanıza faydası olur. Seyahat planlıyorsanız eğer, rotanızdan ve seyahat süresince yapabileceğiniz aktivite harcamaları için de bu para gerekecektir. Kendinize bir tasarruf hesabı açın ve elinize geçen aylık paranın istisnasız belli bir kısmını bu hesaba yatırın. Kalan para ile geçinmeye çalışın.

2.  Uçak bileti için her zaman tetikte olun

Ulaşım maliyetleri bütçeyi zorlayan masraflar arasında yer alıyor. Yurtdışına ucuz nasıl gidilir sorusu sık karşılaştığım sorulardan birisi. Eğer gidilecek rota okyanus ötesiyse, uçak bileti maliyeti toplam gezi maliyetinin büyük bir bölümünü oluşturacaktır demek. Seyahate çıkmadan aylarca öncesinden (en az 3 ay) başlayarak, seyahate gidilecek ilk ülke veya alternatif rotadaki ülkelere uçak bileti aramaya başlayın. Bunu bıkmadan günlük alışkanlık haline getirin. Bu alışkanlığı sadece uluslararası uçuşlarda değil, Türkiye içi uçak bileti alırken de yapın. Bir çoğunuzun düzenli bir işi ve planlanmış izin zamanları var, bu nedenle bilet tarihlerine öncede karar verip buna odaklanın ve biletiniz ucuza bulunca hemen alın.

Gittiğiniz şehirde de taksi kullanmak yerine toplu taşıma araçlarını kullanın, işin kolayına kaçmayın. Gittiğiniz şehirde ister 1 gün kalın ister 1 hafta, o şehrin ulaşım ve müzelerinde kullanabileceğiniz şehir kartlarından alın. Ulaşım maliyetinizi azaltın. Bu özellikle Avrupa şehirlerinde olmazsa olmaz bir alışkanlık olsun.

3. Yeme-İçme maliyetlerinizi kontrol edin

Ucuz seyahat için hostelde kalıp, marketten alacağınız şeyleri pişirmeniz mümkün. Yine birçok markette hazır paketlenmiş günlük yiyecekler satılıyor ucuza. Atın çantanıza. Olmadı biraz diyet yapın, forma girin böylece.

4. Konaklama masraflarını azaltın

İster otelde kalın, ister tatil köyü ve resort, isterseniz pansiyon veya hostel, her zaman uygun, daha da uygun konaklama bulmak mümkün. Nasıl ki uçak bileti konusunda önceden araştırmanızı önerdiysem aynısını otel için de yapın. Bugün batılı ülkelerde 20 yıldan fazladır kullanılan erken rezervasyon kavramına hala aşina değiliz. Hep son dakika tatile karar verip, hesaplı otel fiyatlarını kaçırıyoruz, ki bu da %30-50 arasında bir fiyata denk geliyor. Ucuz tatil için uygun otel ayarlamak için erken hareket edin ve erken rezervasyon yapın.

Ucuz uçak bileti bulma

Bayramlarda ve resmi tatil günlerinde tatil takvimi aşağı yukarı bellidir. Bir değişiklik yapın ve aylarca öncesinden rezervasyonunuzu yapın. Eğer kendinizden veya patronunuzdan emin değilseniz, ek olarak erken rezervasyon sigortası yaptırın. Böylece tatil yapmaktan vazgeçtiğinizde az bir ücret karşılığı paranızı geri alırsınız. Bunu yapın yoksa emin olun otele vereceğiniz ücret 2 katı olacak. Özellikle aile tatili yapacaklar, bir otele yerleşip kafa dinlemek isteyenler buna dikkat etsin.

Bunun dışında booking.com, hotelscombined.com ve trivago.com gibi siteleri kullanıp en uygun otelinizi bulun ve fiyatlarını karşılaştırın. Hatta bedava otelde kalma bile mümkün. Bütçem dar diyorsanız hostelleri deneyin. AirBnB, Couchsurfing ve HelpX gibi alternatif konaklama seçeneklerine göz atın.

5. Para yönetimini öğrenin

Seyahat etmeniz için iki şey gerekiyor, öncelikli olarak cesaret ve sonrasında da para bize lazım. Para kazanmayı belki hepimiz becerebiliyoruz, ama asıl iş cebimizdeki parayı yönetip, sürdürülebilir bir kalkınma sağlayıp yaşam kalitesini artırmak önemli. Bunun için bilinçli olabilmek için gerekirse eğitim almak da gerekebilir. Aksi halde büyük emeklerle kazanılan paralarımızı kolayca kaybedebiliyoruz.

Finansal planlama yapmayı öğrenip, finansal geleceğinizi garanti altına almak için bu tür eğitimlere katılın. Bütçe yapmanın yararları, tüketim, gelir, tasarruf, birikim, borç gibi temel kavramları öğrenmek, tasarruf ve para biriktirmenin yararları ve birikim planlaması kavramlarını işin uzmanlarından öğrenin ve hayata geçirin.

4 YORUMLAR

  1. Seyahat ederken bütçe kasmak yerine evdeyken, işteyken gündelik hayattayken gereksiz masrafları kısmak daha mantıklı değil mi? Adam yemeğe gidiyor veriyor 150 lira, kahve içiyor 15 lira, sonra gidip Asmterdam’da 3€’ya yemek kasıyor.

  2. Sık seyahat edenlerin hayatını kurtaran öneriler bunlar. Ucuza gezmek hakikaten dikkat ve iyi planlama gerektiriyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here