Yurtdışına seyahat etmek için gerekli olan pasaport, yabancı ülkelere giriş ve çıkışlarda kullanılan, kimlik yerine geçen resmi bir belge olarak tanımlanıyor. Türk vatandaşları 4 farklı pasaport çeşidini, mesleki durumları ve statülerine göre kullanabiliyor.

Umuma mahsus (bordo), hususi (yeşil), hizmet (gri) ve diplomatik (siyah) pasaport, Türkiye’de kullanılan pasaport türleri arasında. Dünyada kabul gören pasaportlar arasında orta sıralarda yer alan Türk pasaportu ile birçok ülkeye vizesiz giriş yapılabiliyor. Pasaport renkleri ve özellikleri hakkında bilgilere göz atın.

Pasaport-Basvurusu

Pasaport nasıl alınır? Kimler pasaport alabilir? Pasaport nasıl çıkarılıt ve işlemler ve gerekli evraklar hakkında tüm detayları bu yazıda bulabilirsiniz.

Pasaport nedir

Pasaport yabancı bir ülkeye iş, turistik, sağlık veya başka bir nedenden dolayı gitmek isteyen kimselerin kimliklerini ibraz etmelerini sağlayan, sahibinin kimlik bilgilerini içeren uluslararası bir kimlik belgesi. Yurt dışına gidiyorsanız pasaport çıkarmak zorundasınız. Kimlikle de gidilebilen KKTC, Gürcistan ve Ukrayna için pasaport gerekmiyor.

Pasaport başvurusu nasıl yapılır

Öncelikle kaç yıllık pasaport çıkaracağınıza karar vermeniz gerekiyor. Pasaport süresi en az 6 ay en fazla da 10 yıl oluyor. Ben 6 aylık pasaport alınmasını pek tavsiye etmiyorum. Pasaport süresi 3 aydan az olunca bir çok ülkeye girişte sorun çıka ihtimali var. Mümkünse 10 yıllık çıkartın.

Pasaport için gerekli evraklar

Daha önceden Emniyet Genel Müdürlüğünden pasaport çıkarılıyordu. 2 Nisan 2018 tarihinden itibaren pasaport başvurusu Nüfus Müdürlüklerine yapılıyor. İnternetten randevu alarak 2 adet biyometrik fotoğraf ve nüfus cüzdanı/TC Kimlik kartı ile başvuru yapabiliyorsunuz.

  1. Biyometrik fotoğraf 2 adet.
  2. TC Kimlik kartı veya nüfus cüzdanı
  3. Varsa eski pasaportunuz

Öncelikle bir fotoğrafçıya gidip pasaport için fotoğraf çektireceğinizi söyleyin. Yeni pasaport için arka fonu beyaz biyometrik fotoğraf çektirmek zorunlu. Eski tarz fotoğraflar geçerli değil. Bu fotoğraflarda tam karşıya bakıyorsunuz, gülümsemeden normal duruşla fotoğrafınız çekiliyor. Kıravat zorunlu değil. En fazla 6 ay önce çekilmiş biyometrik fotoğraflar geçerli. Daha önceki pasaportunuzda ve vizenizde kullanmış olduğunuz, nasılsa kimse anlamaz dediğiniz, 6 aydan uzun süreli fotoğrafınız varsa kullanmayın, gidin yeni fotoğraf çektirin.

Pasaport-Basvurusu-Nasil-Yapiliyor

Pasaport nasıl çıkartılır

Pasaport başvurusunun yaş ayrımı gözetilmeksizin şahsen yapılması gerekiyor.

Öncelikle pasaport defter ve harç bedelinin ilgili bankalara, vergi dairesine veya internet vergi dairesinden ödenmesi gerekiyor.

Pasaport başvuru randevuları internet üzerinden veya telefonlar yapılabiliyor. Randevu için sistemden randevu almanız gerekiyor. Randevular ALO 199 Vatandaş Etkileşim Merkezinden ya da randevu.nvi.govt.tr alınabiliyor. Linki tıklayıp çıkaracağınız pasaport çeşidine göre ilerleyin.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri internet sayfasında bulunan randevu bölümünde başvuru merkezleri görülebiliyor. Umuma mahsus pasaportlar için belirlenmiş 680 ilçe nüfus müdürlüğüne, hususi ve hizmet damgalı pasaportlar için ise 81 ilin nüfus ve vatandaşlık müdürlüğünden başvuru yapılabiliyor.

Başvurudan önce vergi dairesine ait ilgili birimlere, belirtilen ödeme noktalarına veya internet vergi dairesi üzerinden kredi kartı veya banka kartı aracılığıyla yatırılması gerekiyor. Ödemeye dair belge (makbuz veya dekont) gerektiğinde gösterilmek üzere muhafaza edilmeli.

Pasaport harç ve defter ücretleri (2019)

Süre Harç *** Defter Toplam
6 Ay 170,00 TL 133,50 TL 303,50 TL
1 Yıl 248,40 TL 133,50 TL 381,90 TL
2 Yıl 405,50 TL 133,50 TL 539,00 TL
3 Yıl 575,90 TL 133,50 TL 709,40 TL
4+ Yıl 811,60 TL 133,50 TL 945,10 TL

*** Hususi ve Hizmet Damgalı Pasaportlar harç bedelinden muaftır.

Pasaport ücreti nereye ödeniyor

Pasaport ücretlerinin ödemesi anlaşmalı bankalardan, vergi daireleri ve PTT şubelerinden yapılabiliyor. Bunu yaptıysanız nüfus müdürlüklerine sadece 2 adet biyometrik fotoğrafla gitmeniz yeterli.

Akbank, Aktifbank, Albaraka Türk Katılım Bankası, Alternatif Bank Anadolubank, Arap Türk Bankası, Citibank, Denizbank, FibaBanka, Finansbank, Garanti Bankası, HSBC, ING Bank, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Odeabank, Şekerbank, Ziraat Bankası, TEB, Finans Katılım Bankası, Halk Bankası, İş Bankası, Vakıflar Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Ziraat Katılım Bankası’na yatırılabilir.

Pasaport başvurusu için gerekli evraklar

Standart (bordo) pasaport başvurularında randevu alınan emniyet müdürlüğüne giderken yanınızda götürmeniz gereken evraklar şu şekilde: Nüfus cüzdanı aslı, 2 adet biyometrik fotoğraf, pasaport cüzdan bedeli ve harcın yatırıldığına dair makbuz (banka ya da vergi dairesine yatırılıyor), varsa daha önceden alınan pasaportların aslı.

Sisteme 6 ay önceden kayıtlı biyometrik fotoğrafınız varsa ehliyet ve pasaport için yeniden fotoğraf götürmenize gerek yok. Yeni çipli kimlik kartı için parmak izi ve imza verdiyseniz, bunlar pasaport almak için de geçerli.

Öğrenciyseniz harçsız pasaport çıkartabiliyosunuz. Öğrenim görülen kurumlardan getirilen ıslak imzalı, e-imzalı veya e-devlet kapısı üzerinden alınan 60 günü geçmemiş belgeler öğrenci belgesi olarak kabul ediliyor. Pasaport Kanunu uyarınca kişilerden yaş farkına bakılmaksızın (bebekler de dahil) tüm pasaportlarda fotoğraf bulunması zorunlu.

Pasaport çıkarma başvuru süreci ortalama 5-10 dk. içinde tamamlanıyor.

Pasaport Çeşitleri ve Özellikleri

Eski tip çipli pasaportlar mürekkep baskılıydı ve çip defterlerinin arka kapağında yer alıyor. Bu pasaportlardan Hususi ve Hizmet Damgalı olanlarda toplam 28 adet sayfa var, vize sayfa sayılsı her birinde 25 adet. Umuma Mahsus Pasaportlarda ise toplam sayfa sayısı 60 adet, vize sayfa sayısı ise 57 adet.

Yeni tip çipli pasaportlar ise polikarbon üzerine lazer baskılı ve çip de bunun içinde yer alıyor. Yeni nesil E-Pasaportlar mevcut pasaportlara göre daha uzun ömürlü ve sahteciliğe karşı daha güvenli. Bu pasaportun sayfalarında ülkemizin önemli tarihi noktalarının resimleri var.

İkinci nesil Hususi ve Hizmet Damgalı e-Pasaportlarda toplam sayfa sayısı 30 adet, vize sayfa sayıları ise her birinde 27 adet. Umuma Mahsus Pasaportlarda ise toplam sayfa sayısı 38 adet, vize sayfa sayısı ise 35 adet.

1. Umuma Mahsus Pasaport – Bordo Pasaport

Umuma Mahsus Pasaport, Türk vatandaşları ve KKTC vatandaşlarının alabileceği bir pasaport türü. Halk arasında Bordo pasaport olarak biliniyor. Umuma Mahsus Pasaport yurt içinde il ve ilçe nüfus müdürlükleri, yurtdışında Türkiye Cumhuriyeti Konsoloslukları tarafından veriliyor. Umuma Mahsus Pasaportlar en az 6 ay süreli, 18 yaşından küçükler için en çok 5 yıl, 18 yaşından büyükler içinse 10 yıl süreli olarak düzenleniyor. Bordo pasaport 35’i vize sayfası olmak üzere toplam 38 sayfadan oluşuyor.

1 adet biyometrik fotoğraf, varsa eski pasaport, parmak izi ve imza pasaport çıkarma için yeterli. Diğer belgeler ilgili kurumların sisteminden otomatik çekiliyor. Standart özellikler taşıyan bordo pasaport sahipleri birçok yabancı ülkeye vize ile giriş yapabiliyor.

öğrenime devam eden çocuklar için öğrenci belgesi

2. Hususi Pasaport – Yeşil Pasaport

Hususi (Yeşil) Pasaport, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) eski üyeleri, bakanlar ile birinci, ikinci ve üçüncü derecede görev yapan devlet memurlarına veriliyor. Ayrıca il ve ilçe belediye başkanlarına görevleri boyunca ve hususi pasaport taşıma hakkı bulunan kişilerin 25 yaşına kadar olan çocukları da yeşil pasaport alabiliyor. Yeşil pasaportla bazı ülkelere vizesiz seyahat edilebiliyor. Hususi pasaport 27’si vize sayfası olmak üzere toplam 30 sayfadan oluşuyor.

Hususi pasaport çıakrmak için kurumunuzdan onaylanmış talep formu, biyometrik fotoğraf, nüfus cüzdanı veya T.C. kimlik kartı gerekiyor.

3.1) Nüfus Cüzdanı, T.C. kimlik kartı veya geçici kimlik belgesinin aslı

3.2) 2 adet biyometrik fotoğraf

3.3) Pasaport defter bedelinin ödendiğine dair dekont

3.4) Hususi damgalı pasaport talep formu (Emekli veya çekilme nedeniyle hususi damgalı pasaport başvurusunda bulunan hak sahiplerinden talep formu yerine bir defaya mahsus mensubu bulunduğu kurum tarafından düzenlenmiş unvanı ve kadro derecesini gösterir resmi belge istenir.)

3.5) Öğrenime devam eden çocuklar için öğrenci belgesi

3.6) Ergin olmayanlar veya kısıtlılar için muvafakat belgesi

3.7) Varsa eski pasaport

3.8) Engelli olan çocuklar için sağlık raporu.

3. Hizmet Pasaportu – Gri Pasaport

Hizmet (Gri) Pasaport, devlet kurumları adına resmi görevle yurtdışına gönderilenler, sarı basın kartı taşıyan gazeteciler ile sempozyum, bilimsel ve kültürel etkinlik nedeniyle yurtdışında görevlendirilen akademisyenlere görev süreleri boyunca veriliyor. Hizmet pasaportuna sahip kişiler bazı ülkelere vizesiz seyahat edebiliyor. Hizmet pasaportunun 27’si vize sayfası olmak üzere toplam 30 sayfası var.

Hizmet pasaportu için kurumdan onaylanmış talep forumu, biyometrik fotoğraf, nüfus cüzdanı ve T.C. kimlik kartı gerekiyor.

2.1) Nüfus Cüzdanı, T.C. kimlik kartı veya geçici kimlik belgesinin aslı

2.2) 2 adet biyometrik fotoğraf

2.3) Pasaport defter bedelinin ödendiğine dair dekont

2.4) Görev onayı ve talep formu

2.5) Öğrenime devam eden çocuklar için öğrenci belgesi

2.6) Ergin olmayanlar veya kısıtlılar için muvafakat belgesi

2.7) Varsa eski pasaport

2.8) Engelli olan çocuklar için sağlık raporu.

4. Diplomatik Pasaport – Siyah Pasaport

Diplomatik (Siyah) Pasaport, Türkiye Cumhuriyeti büyükelçilik ve konsolosluklarında görev yapan diplomatlara, TBMM üyelerine, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Sayıştay üyelerine, eski cumhurbaşkanlarına, valilere, büyükşehir belediye başkanlarına ve üst düzey devlet kadrolarına veriliyor. Diplomatik pasaport ile dünyanın birçok ülkesine vizesiz seyahat etmek mümkün.

Diplomatik pasaportlar için hiçbir harç veya ücret alınmıyor. Hizmet ve hususi pasaportlar için sadece defter bedeli alınırken, umuma mahsus pasaportlar için süreye göre pasaport harç bedeli tahsil ediliyor.

Geçici pasaport (kırmızı renkte)

Yabancılara mahsus pasaport

Pasaport, yurtdışına seyahat edebilmek için gerekli evraklardan bir tanesi. Pasaport başvurusu için gereken belgeleri tamamlamak, başvurunun ilk adımı. Pasaport işlemleri zaman zaman yaşanan yoğunluk ve defter sıkıntısı gibi sebeplerle uzayabiliyor. Başvuru yapılacak pasaport türüne göre çalışılan kurumlardan ekstra belgeler almak gerekebiliyor. Bu yüzden seyahat tarihinden en az bir ay önceden pasaport işlemlerine başlamakta yarar var.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here