Yurt dışı seyahat için için gerekli evraklar arasında bulunan pasaport başvuruları, ilçe nüfus müdürlüklerinden gerçekleştiriliyor. Başvurunun yapılacağı ilçe nüfus müdürlüğü için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü sitesinden online randevu almak gerekiyor.

Türkiye 1 Haziran 2010 tarihinden bu yana uluslararası standartlara uygun pasaportları kullanıyor. Kimlik ve parmak izi bilgilerinin yüklendiği yüksek güvenlikli pasaportlar ile pasaport kontrolleri çok daha hızlı bir şekilde yapılıyor.

Pasaport-Nasil-Cikarilir

Makinede okunamayan türdeki (eski tip pasaportlar) pasaportlar dünyanın her yerinde 24 Kasım 2015 tarihinden itibaren yürürlükten kalkıyor. 24 Kasım 2015’e kadar geçerliliği bulunan bu pasaportlarla seyahat etmek mümkün.

Pasaport başvurusuna gitmeden önce, pasaport için gerekli evraklar ve belgelerin tamamlanmış olması ve başvurunun şahsen yapılıyor olduğunu unutmamak gerekiyor.

Pasaport Nasıl Çıkartılır?

 • Son 6 ay içinde çektirilmiş 2 adet biyometrik, arka fonu beyaz fotoğraf (50 mm X 60 mm)
 • Üzerinde TC kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanının aslı
 • Pasaport defter ücreti ve harç bedelinin yatırıldığına dair banka dekontu
 • Var ise daha önceden aldığınız pasaportun aslı

Pasaport başvurularında parmak izi alma işlemi gerçekleştiriliyor. Eğer önceden herhangi bir resmi işlem için alınmış parmak izi örneğiniz varsa, başvurunuz sırasında belirtmeniz işinizi daha kısa sürede bitirmenizi sağlayabilir.

Pasaport başvurusunu tamamladıktan sonra, pasaport başvuruda belirttiğiniz adrese PTT Kargo aracılığı ile en geç 1 hafta içinde ulaştırılıyor.

Pasaport-Islemleri

Pasaport Harçları Nereye Yatırılır?

Pasaport harçları Maliye Bakanlığı’na bağlı il/ilçe defterdarlıklarına/mal müdürlüklerine veya Akbank, Albaraka Türk Katılım Bankası, Alternatif Bank, Anadolubank, Citibank, Denizbank, BurganBank, FibaBanka, QNB Finansbank, Garanti Bankası, HSBC Bank, ING Bank, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Şekerbank, T.C. Ziraat Bankası, Tekstilbank, TurkishBank, Turkland Bank, Türk Ekonomi Bankası (TEB), Türkiye Finans Katılım Bankası, Türkiye Halk Bankası, Türkiye İş Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası ve Yapı ve Kredi Bankası’na yatırılabiliyor.

Pasaport işlemleri ve pasaport nasıl çıkartılır konusunda bu bilgiler standart bilgilerdir. Bazen pasaport işlemleri defter sıkıntısı, yoğunluk ve başka nedenlerle uzayabileceğini aklınızda tutmanız gerekiyor.

16 YORUMLAR

 1. Merhabalar ben ocak ayında Hollanda’ya gitmek istiyorum ama pasaportum yok neler yapmam gerektiğini bana anlatırmısınız ilk olarak ne yapmam gerekiyor ve sonrasında neler yapmam gerekiyor hiç bir bilgim yok lütfen

 2. Makedonya’da arkadaşım köyde oturuyor, pasaport çıkartmak için neler gerekli ne kadar nerelere ödeniyor?
  İspanya vatandaşı arkadaşım işi gündüz olduğu için gidip soramamış pasaport işlemlerini ücretini bilginizi rica ediyorum.

 3. Dünyanın en pahallı ve buna rağmen çok da güçlü olmayan, çoğu yere vizeyle gittimiz, kapılarda süründüğümüz pasaportu. Sesimizi çıkarmazsak her sene gelen zamla daha çoook daha daha pahalı olacak. Yazık.

 4. Mrblar ben gelecek yil Bangladese gitmeyi planliyorum henuz pasaportum bile yok, hicbir sorun cikmamasi icin hangi pasaportu almaliyim ve vize islemleri hakkinda en ufak bi bilgim yok lutfen yardimci olur musunuz .. Ne yapmam gerekiyor?

 5. Merhaba; ben bir ülkeye yerleşip orada çalışmak istiyorum. Yalnız bir bayan olarak vizesiz hangi ülkeyi önerirsiniz? İngilizcem iyi değil gittiğim yerde dil öğrenmem gerekiyor. Ama geçerli nedenlerim var ve Türkiye’de yaşamak istemiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim…

 6. alın 10 yıllık derim, dursun köşede…sadece 3 yılda 380 tl’den 580 tl’ye çıkmış…dünyanın en pahalı pasaportu %50’nin üstünde zam görmüş ve daha da görecek…

 7. İlk başvuruda 10 yıllık pasaport alın, her pasaport çıkarmada defter ücretini yeniden zorundasınız yoksa. Asla 6 aylık pasaport çıkartmayın.

 8. Slovakya gitmek istiyorum, davetiyem var geldi ve Slovakya konsolosluğa gittim. Tam 1 aydır vize sonucu bekliyorum. SSK yok çalışmıyorum diye vize vermiyorlar, ama davet eden kişi çok yakınım. Diyarbakır’da oturuyorum Slovakya tatili için ayırdığım miktarın çoğu İstanbul’da bitti. Çok strese girdim ya, ne yapmam lazım yardım edin lütfen.

 9. Merhaba, benim umuma mahsus (bordo ) pasaportum var fakat KKTC vatandaşı oluğum için pasaportumu elçilikten aldım. Duyduğuma göre bazı ülkeler Lefkoşa’daki Türkiye elçiliğinden alınan pasaportları tanımıyormuş. Pasaportuma ilaveten nüfus cüzdanım da var. Sizce bu durum doğru olabilir mi? Pasaportun KKTC’den alınmış olmasının negatif bir etkisi olur mu?

  • Eğer pasaportunuzu KKTC’nde çıkarttıysanız bu pasaport ile sadece 8 ülke ziyaret edilebilmektedir. Kuzey Kıbrıs Türk hükümetine göre bu ülkeler şunlardır:Avustralya, Fransa, Pakistan, Suriye, Türkiye, ABD ve Birleşik Krallık’tır. 12 Haziran 1991 tarihinden itibaren Türkiye ve KKTC arasında yapılan seyahatlerde pasaport uygulaması kaldırılmış olup, Türkiye’ye yapılan seyahatlerde sadece KKTC kimlik kartı yeterlidir. Böylece iki ülke vatandaşları kendi aralarında sadece kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı ile seyahat edebilmektedirler. (Vikipedia)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here