Hayatımızın her alanında olduğu gibi, yurtdışı seyahatlerimizde de beklenmedik durumlarla karşı karşıya kalabiliriz. Bu nedenle vize başvurularınız sırasında pek çok konsolosluğun seyahat sağlık sigortası yaptırmayı şart koşuyor.

Schengen kuralları gereği seyahat edecek olan herkesin Schengen Bölgesinde kalmak istediği süreyi kapsayacak şekilde seyahat sağlık sigortası yaptırdığını belgelemesi gerekiyor.

seyahat sağlık sigortası

Yaptırılacak sağlık sigortası asgari olarak aşağıda belirtilen hizmetleri kapsamalıdır:

  • Tüm Schengen ülkeleri için geçerli olmalı
  • Hastalık durumunda ülkesine nakil masraflarını kapsamalı
  • Acil tıbbi müdahale ve hastanede acil yatılı tedavi masraflarını kapsamalı
  • Kaza sonucu gerekli tedavinin dışındaki tedavileri de kapsamalıdır.
  • Cenazenin yurda nakli veya sigortalının vefat ettiği yerde defin masraflarını kapsamalı
  • Asgari teminat bedeli 30.000,- (otuzbin) Avro olmalıdır.

Sigorta poliçesinin aslı ve fotokopisinin vize başvurusu sırasında ibraz edilmesi rica olunur.

Herhangi bir hizmet konusunda kısıtlama getiren veya belli bazı sağlık şartlarını öne sürerek sigorta teminatlarında sınırlamaya neden olabilecek veya bunları teminat dışı bırakan sigorta poliçeleri yeterli kabul edilemeyecektir. Aynı şekilde masrafları sonradan (sigortalının ülkesine geri döndükten sonra) karşılayan seyahat sağlık sigortaları da yeterli değildir.

Yaşlılar için önemli not: Bir çok poliçede belli bir yaştan sonra (ki bu yaş sınırı genellikle 65`tir) sigorta teminatlarında sınırlamaya gidilmektedir. Böyle bir sınırlamaya sahip sigortalar Schengen şartlarını yerine getirmemektedir ve bu nedenle de kabul edilememektedir. Sigortayı yaptırırken lütfen poliçede böyle bir sınırlamanın olmadığından emin olunuz. Sigortanın yeterli olmadığı durumlarda vize verilmesi mümkün değildir!

Uzun süreli vize başvurusunda bulunanlar ise, vize aldıktan sonra yapacakları ilk seyahat süresinin tamamını kapsayacak şekilde seyahat sağlık sigortası poliçesini ibraz etmeliler. Bu kişiler, daha sonraki seyahatleri için de benzer seyahat sağlık sigortası yaptırmaları gerektiği konusunda Büyükelçilik tarafından bilgilendirildiklerini gösteren yazılı bir beyan vermek zorundadırlar.

Bir seyahat sağlık sigortasının ibraz edilmesi, mutlaka vize verileceği anlamına gelmiyor. Bu nedenle kendi menfaatiniz için sigorta şirketi seçiminde, vizenin reddi durumunda paranızı iade edecek sigorta şirketlerini tercih etmeniz tavsiye edilir.

Büyükelçilik, herhangi bir sigorta şirketine yönelik tavsiyede bulunmadığını özellikle belirtir. Poliçenin gerekli tüm şartarı yerine getirmesi koşuluyla bütün sigorta şirketlerinin poliçeleri kabul edilmektedir.

1 YORUM

  1. Merhabalar bilgiler için çok teşekkürler.. Bir sorum olacak yaklaşık 2 haftadir Almanya’dayım ve iki gündür baya hastayım sizce sağlık sigortam benim ücretsiz muayene olmamı sağlar mı? Teşekkürler..

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here