Seyahat aşkı öyle bir şey ki bunu neden sevdiğime dair sayfalarca yazı hazırlayabilirim. Her haliyle seyahat etmek insanı eğitiyor, öğretiyor, geliştiriyor. İnsanın dünyası zenginleşiyor ve bu paha biçilemez. Seyahatin öğrettiklerini başka bir yerde veya okulda öğrenmeniz imkansız gibi. Seyahat bir bilgi değil bir deneyim ve yaşam çünkü.

Neden Seyahat Etmeliyiz

Neden Seyahat

1. Seyahat farkındalık kazandırır

Seyahat etmek insanın gözlerini açmasını ve daha önce görmediğin şeyleri görmeni sağlıyor. Her gün gördüğümüz şeyleri bir süre sonra görmezden gelmeye alışıyor insan. Mersin çarşıda gezerken oldukça eski görünen tarihi bir binanın fotoğrafını çekmek için durmuştum. Avluda çayını içen bir genç “Abe neyi çektin dedi” Ben de bu tarihi güzelliği diyince, burada yaşadığı halde, hergün burada oturduğu halde bu güzelliği yeni farkettiğini söylemişti. Bazen gözümüzün önündekini göremiyoruz. 

2. Anı yaşamak

Çalıştığım zamanlarda çok kolaylıkla dalıp geleceği yada olmuş bitmiş olan şeyleri düşünebiliyorum. Ancak seyahat ederken her zaman o an içindesinizdir. Tam olarak şu an, daha fazlası değil. Az sonra ne olacağını bilemezsin. Önümüzdeki hafta nerede olacağını tahmin edemezsin. Her gününüze ayrı bir heyecan getirir. Bu nedenle bazen seyahatleri de çok detaylı planlamadan anı yaşayarak yapmak gerek.

3. Alışık olmadığınız yemekler

İnsanların çoğu evde her gün aynı yemekleri yiyor. Beni farklı ve alışık olmadığım bir kültürün yemeklerinin ortasına bırakın ve göreceksiniz ki birden bir iştahım kabarır. Sanki birden bire yemek kültürünüzün genişlemesi gibi bir şeydir. Her şeyi yerim, her şeyi tadarım. Bazılarıyla aram çok iyidir, bazılarının ise neden yendiğine aklım ermez. Ancak dilinizde tattığınız yepyeni bir lezzetin ruhunuzda uyandırdığı heyecana paha biçilemez.

4. Yeni insanlarla tanışmak

Tabiki yaşadığın yerde de yeni insanlarla tanışmak mümkün ama çoğumuz standart arkadaş çevremizden ve güvenli bölgemizden çıkmadan hep aynı kişilerle görüşmeyi tercih ediyoruz. Güvenli bölgenizin dışı, işte gerçek sihir burada başlıyor. Burada tanışacağınız insanlar belki 1 günlük ve hatta sadece kısa bir muhabbetlik olacaktır. İşte seyahat ederken yeni arkadaşlarınızla tanışıp belki ömür boyu sürecek bir dostluk kurabilirsiniz.

5. Evinizin değerini bilmeniz için

İşte benim en sevdiğim özellik. Evi bırakıp gimek, sadece bir kaç haftalığın da olsa, geri döndüğünüzde tekrar ışık saçmaya başlamasıdır. Meğer ne kadar konforlu bir yatağınızın olduğunu, buzdolabını açıp dilediğinizi yiyip içmenizin ne büyük zenginlik olduğunu anlıyorsunuz. 2 ay Endonezya‘da gezip sadece 2 defa sıcak su ile duş aldığımı düşünürseniz, musluktan akan sıcak suya minnet duymam doğal. Mutluluk yanıbaşımızda.

6. Şehrinize farklı gözlerle bakmak

Ayrıldığınız şehir asla geri geldiğiniz şehir değildir artık. Her şey daha güzelleşmiş ve her şeyin değeri gözünde kat be kart artmıştır.

Uçak bileti fiyatları artık eskisine nazaran daha ucuz. Planlarınızı daha erkenden yapın, seyahatinizi daha ekonomik nasıl yapabilirsinizin yollarını araştırın. Daha çok seyahat edin, dünya büyü, dünya güzel, dünya öğretici. Keşfedin!

5 YORUMLAR

  1. Takip edebileceğim kaliteli gezi rehberleri arıyordum fakat Kemal Bey bu size ikinci rastlayışım. Anlaşılan nereye baksam sizi göreceğim 🙂 Madem öye bundan sonra makalelerinizin sıkı takipçisi olacağım 🙂

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here