Seyahat ediyorsanız bilgiye ihtiyacınız var demektir. Gezilecek yerler, görülecek şeyler, yapılması gereken aktiviteler, tadılması gereken lezzetleri öğrenmek, zamanı ve parayı daha verimli kullanmayı sağlar. Kısıtlı tatil zamanlarımız varsa ve bu süre içerisine bir çok şeyi sığdırmak istiyorsak ödevimizi iyi yapmamız gerekiyor.

Seyahat bütçemize uygun ucuz uçak bileti, rahat bir uyku için uygun otel, mutlaka yapılması gerekenler, görmeden dönmeyin listesi hakkında nereye bakacağımızı da iyi bilmemiz gerekiyor.

Seyahat-Kaynaklari-Hakkinda-Bilgiler

Günümüzde seyahat için en sık seyahat acenteleri tercih ediliyor. Bireysel seyahat edenler için ise kaynak rehber kitaplar en büyük yol gösterici kaynaklar. Diğer yandan inanılmaz bir hızla büyüyen sosyal medya ise güçlü bir alternatif bilgi kaynağımız haline geldi.

Seyahat araştırma aracı olarak sosyal medya kullanımı için ipuçları ve araçlarına genel bir bakış atmak istedik.

Gidilecek ülke, şehir ve mekan hakkında önceden yapılacak birkaç saatlik araştırma ve edinilen ipuçları seyahatten elde edilecek keyfi bambaşka boyutlara taşıyabilir. Sokak aralarındaki ilginç lezzetler sunan yerel restoranları keşfetmek, konaklama için konforlu otelleri bulmak, sıkışık zamanlarda yapılan seyahatlerde görülmesi gereken yerleri ıskalamamak için bazen yapılacaklar listesini belirlemek iyi fikir olabilir.

İster bir tatil, ister bir seyahat isterse kalıcı yerleşmeyi düşündüğünüz bir yer olsun bilgi sahibi olmak iyidir. Bilgi özgüveninizi de artırır, karşılaşılacak güzel sürprizlerden keyif almayı, keyif almayı engelleyecek olaylardan uzak durmayı sağlar.

Seyahat-Kaynaklari

Geçmişte bu tür bilgileri ancak kapısına kadar gittiğimiz seyahat acentesi danışmanlarından alabiliyorduk. Ne yapılır, nereleri ziyaret etmeliyiz, ne tür lezzetleri tatsak iyi olur… gibi sorularımız uzar giderdi.

Oysa şimdi internet ve sosyal medyanın getirdiği fırsatlar ile artık gerçek zamanlı, gerçek deneyimlerden bilgi ve ilham alabiliyoruz. Turist kalabalığından sıyrılıp, gittiğimiz yerin gerçek yaşayanları arasına karışıp seyahatimizi olağanüstü deneyim haline getirebiliyoruz. Bunun için yapmamız gereken ise ipuçlarını takip etmek ve doğru yere bakmak.

1. Adım: Seyahat Siteleri ve Wiki’ler

Bugün en güncel ve sağlıklı içerikleri bulabileceğimiz en iyi adresler artık seyahat siteleri ve bloglarıdır. Çok sayıda ipuçları, kişisel deneyimler, kullanıcı yorumları en iyi bilgi kaynaklarımızdan biri haline geldi.

Turizm gibi oldukça dinamik ve hızlı gelişen bir sektörün aktivitesi olan seyahat planlamaları, çok güncel bilgilere ihtiyaç duyuyor. Çoğu seyahat kitabı ilk baskıdan sonra tekrar güncellenip yeniden basılmadığından güncel bilgileri ne yazık ki içermeyebiliyor. Verilen bilgiler, kur değerleri, ulaşım saatleri ve yerleri, vize prosedürleri her an değişebilecek şeyler olduğundan sık sık güncellenmeleri gerekiyor.

Seyahat Web siteleri ise sık güncellenmeleri, farklı yazarlar tarafından aynı konularda yazılmış farklı yazıları karşılaştırma ve farklı bakış açıları yakalama sansı verdiğinden oldukça faydalıdırlar.

Wikipedia – Hiç tartışmasız en iyi bilgi kaynaklarından biridir. Şehirler, ülkeler ve kültürler hakkında eşsiz bir bilgi sunar.

Wikitravel – Etkileyici destinasyon veri tabanı ile dünya genelindeki seyahat noktaları, yeme-içme, otel, ulaşım ve hatta güvenlik konusunda güncel bilgiler barındırıyor. Henüz Türkçe içerik olmaması bizim için çok büyük bir eksiklik.

Forumlar – Öyle şeyler olur ki bazen aradığımız bilgiyi tüm çabalarımıza rağmen bulamayız; kaynak kitaplar, web siteleri, bloglar, eş-dost… Bu tür durumlarda popüler forumlardan biri olan GeziYorumları.com veya Sırtçantalılar Forum sayfaları kullanılabilir. Yine Yolda Olmak Soru ve Cevap sayfası diğer bir alternatif.

2. Adım: Kullanıcı Yorumları

En iyi restoranı seçmek, en iyi mekanları bulmak için sosyal medya bizim için çalışıyor. Restoranlar, turistik destinasyonlar ve aktiviteler konusunda çok zengin kullanıcı yorumları bize hem güncel bilgiyi ulaştırıyor.

Bunlar içerisinde en popüler olanları Tripadvisor, Yelp, Foursquare sayılabilir. Akıllı telefonunuzdaki Google Maps uygulaması ile nerede olduğunuzu öğrenin ve o çevredeki ilginç yerler hakkında bilgi almaya hemen başlayın.

Yine uygun otel arama mobil uygulamaları ve web sitelerin de en iyi müşteri yorumlarının bulunabileceği alternatif seçenekler arasında yer alıyor. Bu uygulamalar, sadece çok sayıda uygun otel veritabanına değil, aynı zamanda çok zengin kullanıcı yorumlarına sahiptirler.

3. Adım: Yerel İnsanlara Danışın

Gittiğiniz yeri en iyi bilenler elbette ki orada yaşayanlardır. Seyahat sitelerinde araştırmalar yaptınız, forum sitelerinde başkalarına sorular sordunuz, mobil uygulamalar veya web sitelerde kullanıcı yorumlarını incelediniz; şimdi ise sırada gideceğiniz yerde yaşayanların deneyimlerine başvurmaya sıra geldi.

Bunu nasıl mı yapabiliriz?

Bunu yapabilmenin en iyi yollarından biri yine sosyal medyaya başvurmaktır. Gideceğiniz yerde yaşayan insanların sosyal medya hesaplarını takibe alın, onlara oradan sorular yönlendirin.

Sosyal medya bir paylaşım alanı ve bu alanda insanların sorularınız cevaplamaya ne kadar istekli olduklarını görünce şaşırmak mümkün.

Twitter: Bilgi alabileceğiniz insanlarla en iyi açık danışma yapabileceğiniz platformlardan birisi de Twitter’dir. Gideceğiniz şehirle ilgili Tweetleri bulun ve atılmış en yeni Tweet kullanıcısına kendinizi basitçe tanıtın sorunuzu yönlendirin. İlgi alanınıza giren harstagları (örneğin #bangkok) seyahate çıkmadan uzun süre önceden takibe alın. Ne kadar bilgi akışı olduğunu görmek şaşırtıcı olacaktır.

Facebook: Gideceğiniz destinasyonun popüler Facebook Sayfalarını bulun ve en güncel paylaşımları yapmış hayranlarına sorunuzu yönlendirin. Sayfanın kendisi de en güzel bilgi kaynaklarından biridir. Seyahate çıkmadan aylarca önce takibe alınmış Facebook Sayfalarından inanılmayacak kadar ilgin yapılacaklar ve görülecekler listesi oluşturulabilir.

Yerli İnsanlarla Tanışın: Bu sadece sizin konfor sınırınıza bağlı. Gittiğiniz yerde hemen herkesin sizinle bilgi paylaşmak ve yardımcı olmaya isteklidir aslında. Bunu görmek için yapılması gereken tek şeyin onlara güzel bir gülümseme ile birlikte soru sormak olduğunu anlamak zor olmayacaktır.

Couchsurfing: Bu kelimenin ne olduğunu hala bilmeyen varsa hemen en kısa sürede öğrense iyi olur. Cocuhsurfing sayfasındaki Nereye gitmek istiyorsunuz? bölümüne gitmek istediğiniz yeri yazın. Sonrasında yapacağınız çok şey var; dilerseniz gideceğiniz yere veya merak ettiğiniz bilgiye dair spesifik bir soru sorun veya daha önce sorulmuş ve paylaşılmış bilgiler içerisinde kaybolun. Aynı sayfada hemen sağda yer alan aktiviteler bölümünde göz gezdirin ve ilgi alanınıza uygun etkinliklerin tarih ve yerini not ederek onlara katılın. Bu seyahat konusunda tutkulu ve deneyimli kişilerden elde edilebilecek en olağanüstü deneyim olacaktır. İnsanlarla tanışmaktan çekinmeyin.

4. Adım: Deneyimlerinizi Paylaşın

Bir çoğumuz zaman sıkıntısı yaşıyoruz, hemen hiçbir zaman eldeki zaman bize yetmiyor. Eğer siz de bir seyahatinizden güzel deneyimlerle döndüyseniz bir iyilik yapın ve bilgilerinizi web sitelerinin yorum bölümünde, Facebook duvarlarında, Forum sayfalarında paylaşın. Wikipedia sayfalarını güncel bilgiyle düzenleyin, siz de size sorulan sorulara açık olun ve katkı sağlayın. Size soru sorulmasını da bekleyin, gidin ve paylaşın sadece.

Sosyal medya artık hayatımızın her yerinde. Eğer ulaşmakta zorlandığınız bilgi kaynakları varsa sosyal medyayı kullanmaktan çekinmeyin. Farklı sosyal medya seyahat araştırmaları önerilerinizi de burada paylaşmaktan çekinmeyin.

Sizin alternatif önerileriniz var mı? Paylaşın!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here