Seyahat sigortası belki de en çok göz ardı edilen hazırlıklardan biri. Doğru kapsamı olan bir sigortayı almak çok önemli. Yanlış poliçeyi seçer de sonra en kötüsü olur ve kapsam dışı olduğunu öğrenirsen, poliçenin neleri kapsadığını ve ayrı bir sigorta ayarlamak için nelere ihtiyacın olduğunu öğren. Aynı şekilde eğer yabancı bir ülkeyi kısa süreliğine ziyaret ediyorsanız, burada ki risk çok düşüktür ve çift taraflı ulusal anlaşmalar gereği kapsam altında olursunuz.

Seyahat-Policesi

Seyahat Sigortası Hakkında Genel Terimler

Fazlalık: Poliçenin kapsamadığı miktar. Eğer 50$’lık fazla bir harcama varsa ve 300$ lık bir hizmet aldıysan, 250$’ı karşılanacak geri kalan 50$’ı kendi cebinden vereceğin anlamına geliyor.

Ülkeye iade: Olası bir hastalık ya da sakatlık sonucunda kendi ülkene geri döndürülmen gerekmesi durumunda yapılacak harcamalar.

Yıllık Çoklu Seyahat: Yıl boyunca yapılan çoklu seyahatler için yapılan sigorta. Bağlı olduğun ülkenin dışında kalacağın süre bu poliçede limitlidir, bu yüzden uzun süreli dışarıda kalacak olanlar için iyi bir seçim değildir.

Tek Bölgelik Poliçe: Belirtilen tek bir bölgeyi yine belirtilen süre içerisinde kapsar.

Kış Sporları Kapsamı: Snowboard ve kayak gibi potansiyel olarak riskli kış sporlarını kapsar. Aklında bulunması gereken şey, bazı poliçeler kapalı kayak alanları dışında ki aktiviteleri kapsam dışı bırakabilirler.

Geçmiş Tıbbi Durum: Poliçe öncesi mevcut olan hastalıklarınızın sigorta şirketine bildirilmesi. Hastalık durumunda sizi kapsamayacağı ya da daha fazla para isteyecekleri anlamına gelmez. Fakat bunu bildirmez ve onunla alakasız bir şey olduğunda kapsam içine almayabilirler. Sigorta şirketleriyle herşeyi önceden ayarlamış olun, para ödememenin bir yolunu bulurlarsa kesinlikle ödemezler.

Kişisel Sorumluluk: Üçüncü bir şahsa zarar vermek ve/veya kazayla karşı tarafın malına zarar vermek.

Seyahat-Sigortasi

Seyahat sigortasında dikkat edilmesi gerekenler

Seyahat sigortasının tüm ülkeleri kapsaması önemli. Bazı seyahat poliçeleri zaman zaman Tayland ve Güney Doğu Asya Tsunamisine maruz kalan ülkeleri kapsam içinde bulundurmuyor. Otostop, yürüyüş ve eğer varsa scuba dalışı, bungee jumping ve normal sporları kapsamasına dikkat edilmeli.

Eğer kamera, laptop gibi çok spesifik pahalı eşyaların varsa bunları kapsayacak bir seyahat sigortası bulmak çok zor olacak. Burada bir karar vermelisin: Bu cihazlar için özel bir fiyat teklifi iste ve olası bir kaybolma ihtimalinde yeniden almak istersen harcayacağın parayı hesapla, sonra da daha pahalı bir poliçe alıp almama konusunda karar verebilirsin.

En pahalı poliçeler ABD, Kanada ve Japonya için geçerli. Eğer bu ülkeler dışında seyahat edecekseniz çok daha düşük bir ücrete sigortalanabilirsin. Riskin bu ülkelerde daha fazla olmasından sebep değil tam tersine ufak bir şey için dava edilebilir ve çok yüksek mahkeme masraflarına maruz kalabileceğin için.

Sigorta şirketlerinin anlatmadıkları şeyler

Sigorta şirketleri para kazanmak için vardır, kişilere hizmet vermek için değil. Bu yüzden olması muhtemel bir riskten ve ondan kurtulmak için harcaman gereken paradan daha fazla bir ücret ödeyeceksin. Mesela, bir İngiliz vatandaşı Paris’e kısa bir ziyarette bulunuyor ve başına kötü bir şey gelmesi beklenmiyor ve hatta bedava olan ve acil durumlarda tıbbi olarak kapsama altında olacağı E111 formunu da dolduruyor.

Bu sigortanın ücreti genelde 35$ kadardır. Bunu kapsamı genişletilmiş 200$ civarında tutacak olan ve daha uzun zaman ve risk taşıyan, bazı ülkeleri de kapsamayan dünya turu sigorta ücretiyle karşılaştırdığında 35$ çok fazla gözüküyor. Seyahat sigortası yaptırmadan önce ev ödevini iyi yapmalısın. Uzun süreli seyahatler için olmazsa olmazdır fakat fazla para kaptırmamak, iyice araştırmak gerek.

Unutma, kendini yüksek riskli durumlara sokarsan sigorta kapsamında olamazsın. Gitmemen gereken bir yere gidersen ya da sarhoşken verdiğin hasarları sigorta şirketleri karşılamaz.

Eğer sigorta şirketi çok büyük bir meblağ ile karşı karşıya kalırsa, çok ince eleyip sık dokuyan bir araştırmaya başlayacak ve ödemekten kaçmak için her yolu deneyecektir. Eğer pahalı bir şey satın alırsan, fişini ve faturasını evine ya da güvenli bir yere gönder. Sahibi olduğunu kanıtlaman için kanıt isteyeceklerdir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here