Uzun bir çalışma dönemini arkada bırakıp tatile çıkanlar, tatsız bir sürprizle karşılaşabilir seyahat hastalıkları. Yurtdışı gezilerinde seyahat sağlığı açısından alınacak riskler değişkenlik gösterebilir. Yolculuğa çıkan kişinin yaş, cinsiyet, sağlık durumu vs. gibi kriterlerin yanında, yine seyahatin güzergah, amaç, süresine göre riskler farklılık gösterebilir. Sağlık açısından sorunları azaltmak için uygun koruyucu tedbirler almak olası sağlık problemlerini de azaltır.

Yurtdışına yolculuk yapan kişilerin yaklaşık üçte biri seyahat hastalıklarına yakalanır. İki haftalık bir seyahate çıkan kişi, seyahatinin yaklaşık üç gününü bu hastalıklardan dolayı verimli geçiremez. Seyahate çıkanların ortalama % 20sinde, tatil sonrası dahi, şikayetler devam eder % 10uysa hastalık nedeniyle medikal tedaviye ihtiyaç duyar. En sık karşılaşılan seyahat hastalıkları, ishaller ve üst solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Bu hastalıklar gidilen yere, kalınacak süreye, yapılacak aktivitelere ve kişinin var olan sağlık durumuna göre değişir.

seyahat sağlığı

Seyahatinizde Uymanız Gereken Genel Sağlık Kuralları

Seyahat öncesinde ek tetkiklerin istenebileceği düşünülürse, seyahate çıkmadan 2-3 hafta önce kontrole gitmek ve öneriler eşliğinde uygun aşıları yaptırmak gerekir. Zira tüm aşıların yeterli seviyede koruma sağlayabilmeleri için en az iki hafta önceden uygulanmaları gerekir. Seyahate çıkan kişilerin, yolculukları sırasında veya sonrasında herhangi bir problemle karşılaşmamaları alınan önlemlerle mümkündür.

1. Tatile çıkmadan önce gidilecek bölgeye özgü koşulları öğrenmenin ve alınması gereken sağlık tedbirleri hakkında bilgilenmenin sağlıklı bir tatil geçirmek için büyük önem taşıdığını unutmayın. Aşağıdaki sağlık kontrollerinden geçin:

 • Kalış süresine göre ilaç reçetesi temin ediniz ve doktorunuzdan uygun bir sağlık çantası oluşturma ile ilgili tavsiyeler alın,
 • Diş kontrolünü yaptırın,
 • Gözlük kullanıyorsanız yedek gözlük alın,
 • Bazı özel koşullara bağlı diğer kontroller (ör. Hamilelik, şeker hastalığı).

2.  İçmek için güvenli olmayan suları mutlaka kaynatın. Musluk suyunun uygun şekilde klorlanmadığı veya hijyen ve sağlık şartlarının kötü olduğu bölgelerde, kaynatılmış su ile hazırlanan çay ve kahve gibi içecekler, kutulanmış veya şişelenmiş, ağzı kapalı ve mümkünse pastörize edilmiş meşrubatı tercih edin.

3. Musluk suyu, doğal kaynak suyu ve hangi suyla yapıldığını bilmediğiniz buzlu içecekleri içmeyin. Eğer mutlaka içmek zorunda kalacağınızı düşünüyorsanız filtre veya iyot tabletleri kullanın. Suyun bulaşık olabileceği yerlerde, buzun da bulaşık olabileceğini göz önüne alarak, içeceklere koymayın.

Seyahatler sırasında sıklıkla karşılaşılan “turist ishalleri”nden korunmak için gidilen yerde sadece kapalı suların içilmesi, iyi pişirilmemiş yiyeceklerin yenmemesi, çiğ sebze veya meyvelerin soyularak tüketilmesi önerilir. İçeceklere konulan buz bile hastalığı tetikleyen bir unsur haline gelebilir. Tek doz alınan antibiyotik ve ishal engelleyici ilaç kombinasyonu, kısa sürede iyileşmeye yardımcı olur. Aynı şekilde yolculuklar esnasında karşılaşılabilecek dizanteri, A hepatiti, tifo, kolera gibi hastalıklar da içilen su veya gıdalarla bulaşır. Bu ağır hastalıklar, ishal ve sarılığa neden olabilir. Uygulanacak aşılar, ilaç takviyeleri ve birtakım basit önlemler hayat kurtarıcı olabilir.

4. İçecek kutusu veya şişelerinin dış kısmındaki su bulaşık olabilir. Bu yüzden ıslak kutu ve şişeleri açmadan önce kurulayınız ve içerken ağza doğrudan temas edecek yüzeyi öncelikle silerek temizleyin.

5. Ellerinizi sık sık su ve sabunla yıkayın. Suyun bulaşık olabileceği yerlerde, dişlerinizi musluk suyu ile fırçalamayın.

6. Temizliği şüpheli sularda yüzmek veya bu sularla temas etmek çeşitli hastalıklara yol açabileceğinden temizliğinden emin olmadığınız havuz ve deniz sularında kesinlikle yüzmeyin. Tatlı sularda yüzeceğiniz zaman hijyene daha da dikakt edin. Tuzlu sular çoğu zaman daha güvenlidir.

7. Tazeliğinden ve kaynadığından emin olmadığınız gıdaları yemeyin. Çiğ veya iyi pişmemiş tüm yiyecekler bulaşık olma riski taşır. Bunları yemekten kaçının.

8. Özellikle hijyen ve sağlık şartlarının yetersiz olduğu bölgelerde salata, pişmemiş sebze, pastörize edilmemiş süt ve süt ürünleri gibi yiyecek ve içeceklerden kaçınınız. Pişirilmiş ve hala sıcak olarak servis edilen yiyecekleri veya kendinizin soymuş olduğu kabuklu meyveleri yemeye özen gösterin

9. Ambalajlı olarak satılan tüm gıdaların son kullanma tarihlerine dikkat edin. Yeterince tanımadığınız kişilerle cinsel temastan mutlaka kaçının. Şüpheli durumlarda (meni, vajinal akıntılar ve kan gibi vücut sıvılarıyla teması önlemek için) mutlaka prezervatif kullanın.

10. Herhangi bir nedenle sağlık kuruluşuna başvurmanız durumunda sizin için kullanılan iğnelerin tek kullanımlık (disposable) ve aletlerin steril olmasına dikkat edin.

11. Haşerelere karşı gerekli önlemleri alın. Sinek kovucu spreyler kullanmak, gece yatarken cibinlikle yatmak faydalı olacaktır.

12. Özellikle kedi, köpek, maymun gibi hayvanlarla temastan kaçının ve ısırılmanız ya da yaralanmanız halinde hemen tıbbi otoritelere başvurun.

13. Mantar ve parazit enfeksiyonlarından korunmak için ayaklarınızı temiz ve kuru tutun.

14. Aşağıdaki durumlara ilişkin kazalara ilişkin tedbirli olun:

 • Trafik (gitmeden önce kan grubunuzu gösteren bir kart edinin),
 • Hayvanlar (yılanlar ve kuduz köpeklere dikkat edin),
 • Alerjiler (bir sağlık uyarısı bilekliği takın),
 • Güneş (güneş gözlüğü ve güneş losyonu bulundurun)

15. Kapsamlı bir yurtdışı seyahat sağlık sigortası yaptırın.

16. Böcek ısırıkları

Yolculuk esnasında dikkat edilebilecek diğer bir nokta, sinek veya böcek sokmalarından korunmaktır. Seyahat çantasında bulundurulacak dietil-toluamid içerikli sinek kovucu losyonlar ve uzun kollu giysilerle malarya, sarı humma, dang ateşi ve sineklerle bulaşan diğer hastalıklardan korunmak mümkündür. Orta ve Güney Amerikanın kırsal alanları, Afrika, Hindistan, Güneydoğu Asya, Güney Pasifik, sıtma hastalığının sık görüldüğü yerlerdir. Bu bölgelerde gerçekleşecek ziyaretler için, ölümcül hastalıktan korunmak amacıyla doktor kontrolünde birtakım koruyucu ilaçlar alınması önerilir.

Hastalığın kuluçka süresinin uzun olması nedeniyle, bu tip ilaçların yolculuk sonrası dört hafta daha kullanılması gerekir. Sivrisineklerle bulaşan bir hastalık olan sarı humma, Afrikanın orta bölümlerinde ve Güney Amerikanın orta ve kuzeyinde görülmektedir. Sıtmada olduğu gibi sivrisineklerden korunmak, başlıca dikkat edilecek yoldur. Korunmak için diğer bir yol da aşılanmadır. Aşının koruyuculuğu yaklaşık on yıldır. Bu bölgelere gidecek olan kişilerin aşı yaptırdıklarını belgelendirmeleri gerekebilir.

Meningokokal menenjit, aşıyla korunması mümkün olan diğer bir hastalıktır. Burun ve boğaz akıntılarıyla bulaşır. Afrikanın sahra altı bölgelerini seyahat edenlerin hastalıkla karşılaşma olasılıkları yüksektir. Ayrıca Mekkeye gidenlerin de aşı olduklarına dair sertifika bulundurmaları zorunludur. Seyahate çıkacak kişilerin, bağışıklık durumları dikkate alınarak tetanoz, difteri, çocuk felci, kızamık, kızamıkçık, kabakulak aşılarını yaptırmaları önerilir. Seyahatler esnasında korunmasız cinsel ilişki hepatit B, hepatit C ve HIV hastalıklarına yakalanma riskini artırır. Bu hastalıklardan sadece hepatit Bye karşı aşıyla korunmak mümkündür.

1 YORUM

 1. Gündelik hayatta bile bu konulara özen göstermemiz gerekirken, herhangi bir yere yapılan seyahatlerde bu gibi önlem ya da tedbirler gerçekten çok önemli. Özellikle 2. maddede belirttiğiniz gibi suyun kaynatılması, içerisinde bulunan bakteri ve mikropları yok edecektir. Ancak suyu kaynatma imkanı olmayan arkadaşlarımız, eczaneler ya da sağlık kurumlarında bulunan su dezenfekte ilaçlarını kullanabilirler.

  Eğer tur firmasıyla seyahat edecek olan arkadaşlar varsa bu firmaların hizmetlerinden olan sağlık sigortasını yaptırması çok faydalı olacaktır ki sizde bunu önermişsiniz. Münferit seyahat eden arkadaşlarımızın da sigorta acentalarıyla görüşerek bilgi almanızı öneririm kendi adıma. =)

  Çok başarılı yazı gerçekten bilgilendirici olmuş.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here