Doğru çanta seçimi yolculuğun en önemli parçası. İster Avrupa’da dolaşın ister Güney Amerika’da uzun yollarda yürüyün, çanta seçimi her daim çok önemli. Herkesin kendine özel bir tarzı var ancak ne olursa olsun sırt çantaları aşağıda belirtilen özelliklere sahip olmalı.

Sırt çantası mı, valiz mi?

Tamam, yola çıkmayı planlıyor ve bir bavul almayı düşünüyorsun. Bavulun avantajları; içindekilere kolay ulaşabilmek, bagaj alım bölgesinde bulmak daha kolay, içini doldurmak daha kolay, küçük tekerlekleri sayesinde havaalanı ve hotel gibi düz mekânlarda yerde taşıması kolay.

Sirt-Cantasi-Nasil-Secilir

Bavulun dezavantajlarından en önemlisi ise sırt çantası yerine bavul almaya karar verdiğin anda taksi, araba kullanmaya mecbur kalıyorsun ve hotel, hostel gibi yerlere erken rezervasyon yaptırmak zorundasın.

Seyahat sırasında özgür olmak için sırt çantası şart. Bağımsız gezgin için özgürlük yolculuğun en önemli özelliklerinden biri olduğuna göre bavulla bir yere sıkışıp kalmamak için sırt çantası taşımak avantaj sağlıyor.

Sırt çantasında nelere dikkat etmeli

Sırt çantalarının en büyük problem sırtı oldukça çok terletmeleri. Bu yüzden kapasitesi yüksek, kemerleri olan ve sırtla çanta arasında terletmeyecek kadar bir boşluk bırakan bir çanta almalı.

Günlük çantalar

Günlük kullanım için olan çanta en az sırt çantası kadar önemli. Sırt çantanı taşırken aynı zamanda ön tarafta taşınabilecek ve erişim kolaylığı olan bir çanta olmalı.

Çantanın büyüklüğü en önemli husus. 22” boy, 14” en ve 9” genişlik en optimum ortalama. Bu boylardaki bir çanta bir çok havayolu firması tarafından taşınabilen bagaj olarak kabul ediliyor. Kargo bölümünde giden çantalara sıklıkla zarar veriliyor ya da kayboluyor.

Daha küçük çantalarla da seyahat edebilirsiniz. Hatta 45 litrelik bir çanta alıp yanına da ufak günlük ihtiyaçlarınızı koyabileceğiniz bir başka çanta da alabilirsiniz.

Sirt-Cantasi-Secimi

Önden açılabilen çantalar

Birçok kişi farkında olmadan backpacking için değil dağ yürüyüşleri için olan çantalardan alıyor. Bu çantalar genellikle sadece üstten eşya koyulabilen çantalar. Seyahat çantaları ise üstten değil önden açılır. Bu tarz bir sırtvçantasının en büyük avantajı içindekilere sık sık ihtiyacınız olacağından kolaylıkla ulaşabilmeniz. Çantanızın en altındaki şeye ulaşmak için içindeki her şeyi çıkartmanıza gerek olmaz, normal bir bavul gibi açıp istediğinize ulaşabilirsiniz.

Kolay erişimin yanında önden yüklemeli çantalar daha düzgün olur. Tepeden her şeyi tıkıştırmak yerine bavul gibi yerleştirebilirsiniz.

Güvenlik

İdeal çanta seçimi sizi hırsızlığa karşı da korur. Hırsızlar bu tarz şeylerin farkında olmayan sırt çantalıları hedef seçmeye bayılır. O yüzden hırsızların sevmeyeceği sırt çantalarından seçmek gerek.

Sırt çantaları arasında en güvenlileri kilit ile kapatılabilen çantalar. Daha az güvenli olan bir ip ile bağlanarak kapatılan çantalar ise hırsızlar için çok uğraş istemeyen çantalar. Ufak bir kilit ile çantanın fermuarlarını kilitleyebilirsiniz ancak unutmayın ki bu da size yüzde 100 garanti sağlamaz, sadece hırsızların işini zorlaştırır.

Rahatlık

Son olarak çantanın rahat olduğundan emin olun. Çantanın en az 1 saat boyunca kullanım sonrasında rahatsızlık yaratmaması gerekir. Çantanın omuz askılarının arkasında ve sırt bölümünde süngerden yumuşak bir bölüm olması en önemli kısımlarından biri. Vücuda değen bölgeler arasında bir boşluk olmalı-ki bu boşluğa hava kanalı denir. Bu kanallar çantanızın ağırlığı ne olursa olsun araya hava akımının girmesini sağlar ve vücudu serin tutar.

İyi işçiliği olan bir sırt çantası ağırlığı da iyi bir şekilde dağıtır. Omuz askılarına ek olarak belinizi sıkıca saracak bir kemer de olması gerekiyor. Kemeri belinize iyice oturtup ağırlığın bir kısmını omuzlarınızdan kalçalarınıza vermelisiniz.

Çantayı nasıl yerleştirdiğiniz de rahatlığınıza doğrudan etki edecektir. Ağır objeler çantanın bel kemiğine yakın olan kısmında olmalı. Bot, kitap, laptop gibi ağır eşyaları sırtınıza mümkün olduğunca yakın tutarak sırt ağrılarını minimuma indirebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here