Sırt çantalı seyahat, ekonomik seyahat etmenin en güzel yöntemlerinden biri. Bavulla yapılan paket turların aksine sırt çantalı seyahat, daha özgür bir seyahat vaat ediyor. Yeni deneyim arayışı, farklı kültürden insanlarla sosyalleşme, sırtçantalı kimliği ve yeteneklerini gösterme ve geliştirme gibi nedenler sırt çantalı seyahat terch eden sırtçantalılar için motivasyon kaynağı.

Sırt çantalı seyahati ekonomik ve verimli yapabilmek planlama ve dikkat gerektirir. Sırtç antalılar için sıraladığım aşağıdaki bazı tavsiyelere göz atın:

backpacking

1. Hafif seyahat edin

Sırt çantalı seyahatin altın kuralı az eşya ile seyahat etmektir. Kısa veya uzun bir gezi olsun sırt çantası asla giyilmeyecek t-shirtler, şortlar, 3-5 takım pantolon ile doldurmaya asla gerek yoktur. Asla giymeyeceğiniz ayakkabıları neden boşuna yanınızda taşıyasınız? İhtiyaç duyacağını düşündüğünüz kıyafetlerin yarısını alın! Unutmayın, yol boyunca giymediğiniz kıyafetlerinizi, kullanmayacağınız eşyalarınızı sırtınızda taşımak istemezsiniz.

2. Seyahat sigortası yaptırın

Çok az göz önüne alınsa da  aslında seyahat sağlığı için sigorta yaptırmak önemlidir. Bilmediğiniz bir coğrafyada hastalandığınızda, kendinizi her zamankinden daha çok güvende hissetmeye ihtiyaç duyacağınız kesindir.  Avrupa, Japonya ve Amerika gibi sağlık hizmetlerinin oldukça pahalı olduğu ülkelerde basit girişimlerin maliyeti bile yüzlerce doları tutabilir. Seyahatinize en uygun sigortayı detaylarını inceleyerek seçmek fayda sağlayacaktır. Seyahate uyulacak sağlık kurallarını öğrenin.

3. Aşılarınızı aptırın

Sağlık belki de kaybettikten sonra değerini anladığımız bir şey. Bunu ancak kaybedenler bilir. Uzakdoğu, Afrika ve Güney Amerika gibi tropikal iklime sahip coğrafyalarda görülen hastalıkların olduğu ülkelere gitmeden önce mutlaka aşı yaptırın. Sıtma ve sarı humma hala tropikal kuşakta sıklıkla görülen bir hastalıktır. Yine tetanos gibi hastalıklardan korunmak için aşı olmak ihmal edilmemeli. Kolayca ve çoğu zaman ücretsiz aşı olabilmek varken, riske girmeye gerek yoktur.

4. Evrak işlerinizi seyahat tarihinizden önce bitirin

Bazı ülkeler vize başvurusunu sadece yaşadığınız ülkeden kabul etmektedir. Gidilecek ülkeleri seçerken bunu akılda tutmak gerekir. Birçok Schengen ülkesi ve Amerika ve Avustralya gibi ülkelere vize almak için çok sayıda evrak istenmektedir. Başlangıçta rotanızda olmayan bu gibi ülkelere, seyahatinizin ortalarında fikir değiştirip gitmek istediğinizde yanınızda olmayan evraklara ihtiyaç duyacaksınız.  Bu size posta, telefon masrafı yanında, postanın bulunduğunuz adrese gelmesini beklemek gibi zaman kaybına yol açacaktır. Pasaportlarınızı ve vizelerinizin son geçerlilik tarihlerini kontrol edin.

5. Yanınıza vesikalık pasaport fotoğrafı alın

Seyahatiniz süresince birçok ülkeye gitmeyi planlıyorsanız mutlaka pasaport için uygun ebatlarda ve özelliklerde çekilmiş  fotoğraflara ihtiyaç duyacaksınız. Bulunduğunuz otele uzak bir ülke elçiliğine, uzun zaman harcayarak gittiğinizde yanınızda fotoğraf olmaması nedeniyle gerisin geri gidip gününüzü fotoğraf çektirecek bir stüdyo bulmak peşinde geçirerek zaman kaybedebilirsiniz. Zamanı kısıtlı bir gezginseniz zaman kaybı aynı zamanda para kaybıdır.

6. Üzerinizde asla yüksek miktarda nakit bulundurmayın

Gün içerisinde yanınıza harcayabileceğiniz kadar nakit para alın. Artık hemen her yerde her zaman kolaylıkla para çekebileceğiniz ATM’lere ulaşmak mümkün. VISA, Master Card veya Debit kartlarınızla dilediğiniz an para çekebilirsiniz. Bankadan çekeceğiniz paranın en fazla birkaç günlük ihtiyaçlarınızı karşılayacak kadar olmasına dikkat edin. Elinizdeki nakit parayı ikiye bölerek sırt çantanızın farklı yerlerinde taşıyın. Başınıza gelebilecek bir hırsızlık olayında, çalınan para miktarı çoğunlukla bankalara verilecek komisyon miktarından fazla olacaktır.

7. Sandaletleriniz yanınızda olsun

Ayak sağlığına, seyahatlerde oldukça dikkate etmek gerekir. Ayağınıza uyan, ortopedik olarak sağlıklı ve konforlu sandalet veya parmak arası terlikler, bulunduğunuz şehri uzun süre yorulmadan yürüyerek keşfetmenize yardımcı olur. Eğer hostel gibi banyo paylaşımlı yerlerde kalacaksanız, duş alırken bu terliklerinizin ayağınızda olmasına dikkat edin. Mantar olmak istemezsiniz.

backpacker

8. Sırt çantası kılıfı şart

Sırt çantalı seyahate ilk defa çıkıyorsanız henüz bunun ne kadar önemli olduğunun farkında olmayabilirsiniz. Giysilerinizin ani yakalandığınız bir yağmurda ıslanmasını ve laptopunuzun artık işe yaramadığını, pasaportunuzun yapraklarındaki vizelerin artık okunamadığını görmek istemezsiniz. Servet harcadığınız sırt çantanızın bir otobüs veya uçak yolculuğu sonrası rengini değiştirmiş olarak sizi verildiğinde bu kılıfın aslında ne kadar önemli olduğu anlaşılabilir. Henüz satın alınmış yepyeni ve pahalı görünen sırt çantaları hırsızların dikkatini üzerine çekecektir. Sırt çantanızı korumaya almayı unutmayın.

9. Kilitli torba kullanın

Bazen öyle anlar olur ki neden yanımda yok ki! diyebileceğiniz ihtiyaçlardan biridir. Pasaport gibi edinilmesi hem pahalı hem de zaman alan değerli evraklarınızın seyahatinizde ıslanıp size ekstra maliyet çıkarmasına veya seyahati sonlandırıp eve dönmenize sebep olmasını istemesiniz. Başınıza böyle bir şey geldiğinde,  bulunduğunuz ülkedeki Türk Konsolosluğunun pasaport değişimi için memlekete geri dönmeniz gerektiğini söylemelerine şahit olmak istemezsiniz. Değerli evraklarınızı kilitli plastik torba ile koruyun.

10. Yedek planınız olsun

Seyahat heyecan ve keyif yanında bazen beklenmeyen sürprizler de sunabilir. Sağlık, güvenlik, vize, rota, iklim şartları gibi değişken olabilecek durumlar için yedek plan hem zaman hem de para tasarrufu sağlar.

9 YORUMLAR

 1. Turkiye içerisinde otostop ile gezen bir gezgin olarak çok tecrübe edindim benimde önerebileceğim bazı noktalar;
  Ufak bir çakı
  Ayakkabı koku önleyici sprey
  Her derde deva olan baff
  Her zaman çantanın bir köşesinde bulunan bir iki konserve
  Bölge haritasi ve pusula
  Kas gevşetici ağrı kesici vb ilaç kremler.

 2. Hafif seyahat etmek en iyisi ama ne yaparsam uyapayım valizimi 15 kilonun altına düşüremiyorum bir türlü. 🙁

 3. Her türlü seyahatin olmazsa olmazı koli bandı ve ıslak mendilsiz yola çıkılmamalı. Özellikle koli bandı en zor şartlarda çok işe yarıyor. Malzeme tamirinden kırık, çıkık, kesiklerin geçici tedavisine kadar bin türlü kullanıma sahip.

  • Koli bandı uzun süreli seyahat edecek gezginlerin bir çok amaçla kullanabilecekleri bir şey. Plasitk olanı değil de kağıt tarzındaki koli bandını öneririm. Her işe yarar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here