Sırt çantasıyla gezmek çok eğlenceli bir deneyimdir. Sıkı uçuş programları ve devasa bavullar olmadan seyahat etmek, özgürlüğü iliklerinize kadar hissetmenizi sağlayacak ve en azından bir kere denemeniz gereken bir tecrübe. Başlarda bu planı yapmak biraz zor gibi görünse de gerçekten bu işin planlaması çok düz bir işlem. Bu makalede ki öneriler sayesinde çok rahat bir sırtçantalı deneyimi yaşayabilirsiniz.

Sirtcantali ipuclari

1. Seyahat sigortası yaptırın

Maalesef bir çok sırtçantalı sigortasız olarak yola çıkıyor ve hastalık yada kaza durumlarında eli kolu bağlı kalıyor. Bu yüzden uygun fiyatlarda medikal yardım alabileceğiniz bir sigorta ayarlamanız sizin yararınıza olacaktır. Ayrıca standart seyahat sigortası yerine sırtçantalılar için olan seyahat seyahat sigortasını almanız gerekecektir. Çoğu standart seyahat sigortaları uzun sırtçantalı gezilerini kapsamaz.

2. Fazla eşya almayın

Fazla büyük olmayan bir çanta alın -50Litre muhtemelen yeterli olacaktır. Sadece ve sadece en önemli olduğunu düşündüğünüz şeyleri alın. Yolda mutlaka ihtiyacınız olacağını düşündüğünüz şeyleri alın, geri kalanlar çok büyük bir ağırlık olmaktan öteye geçmeyecektir.

3. Vize konusunu önceden ayarlayın

Çoğu ülkeler vizeyi kapuda verse de Vietnam ve Çin gibi ülkelerde ülkeye gelmeden alınması gerekiyor. Bu yüzden gideceğiniz ülkelerin vize durumlarını önceden iyice araştırın ve gerekiyorsa da başvuruyu yapın. Ülkeye girerken vize problemiyle karşılaşmamanız için en önemlisi bu.

4. Bütçenizi belirleyin

Bazı sırtçantalı destinasyonları çok ucuz olabiliyorken bazıları da çok pahalı olabilir; sizin bütçenize uygun olanı seçin. Kuzey Avrupa, Avustralya ve Kuzey Amerika gibi yerler çok pahalıyken Güney Doğu Asya, Güney Asya, Doğu Avrupa ve Güney Amerika gibi yerler ayda 1000$’ın altına seyahat edebileceğiniz yerler. Uzak destinasyonlara seyahat ettiğinizde maliyeti önemli derece artıran nedenlerden biri de uçak bileti fiyatları oluyor. Ülkemizin bayrak taşıyıcısı THY ve uygun fiyatlı Pegasus bilet kampanyalarını sıkı takipte tutun. Rotanıza veya yakınlarına uygun fiyat bulduğunuzda kaçırmayın.

5. Seyahatinizi önceden planlayın

Sırtçantalı seyahatinizi planlarken genel bir plana sahip olmak önemli çünkü bu şekilde istediğiniz ülkeleri görebilir ve zamanınızı iyi kullanabilirsiniz. Ancak planlanmamış ve spontane gelişecek ufak tefek yolculuklar için de biraz yer bırakmanız gerekiyor. Sırtçantalı seyahatin en güzel taraflarından biri de tek bir yola bağlı kalmamaktır ve bunu kullanabilmek için biraz planlanmamış rotalar için de yer ayırmanız sizin için çok iyi olacaktır.

1 YORUM

  1. Sırtçantalı gezgin olmak herkesin altından kalkabileceği bir deneyim değil. Şahsen bana göre de değil.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here