Küçük bir sırt çantasıyla seyahat etmek her zaman için kolay ve esnek hareket etmeyi sağlar. Otobüsle yolculuklarınızda çantayı kolaylıkla ayakların arasına veya koltuğun altına konabilir. Tren yolculuklarında baş altına yastık olarak bile kullanabilir. Motosiklet kiralanarak yapılan gezilerde veya moto taksilerde kolaylık sağlar. Belki havalimanlarında bagaj check-in yapmaya bile gerek kalmaz. Şehri gezerken sırtı zorlamadan rahat hareket etmeyi sağlar.

İlk kez sırt çantalı geziye çıkanlar için yanıma ne almalı, çantaya ne koymalı sorusu kafa karıştırıcı olabiliyor. Gideceğiniz yer ve iklime göre sırtçantasına konulması gerekenler değişkenlik göstermekle birlikte, ne alacaksa alınsın, genel olarak şunlara dikkat etmeli.

sırt çantası hazırlama

Yerleştirme Sanatı, Aslında çoğu zaman sırt çantamız düşündüğümüzden daha fazla kapasiteye sahiptir. Yanımıza ne alacaksak alalım onları çantaya nasıl yerleştirmemiz gerektiğini bilmemiz gerekir. Kıyafetlerinizi katlamak yerine yuvarlayarak yerleştirmeyi öğrenin, böylece daha az kırışır ve daha az yer kaplarlar.

Hafif Kıyafetler, Kolay yıkanabilen ve kuruyabilen malzemeden yapılmış kıyafetler tercih edilmelidir. Nemli iklime sahip ülkelerde, güneşin zayıf olduğu zamanlarda kuruma işlemi zaman almaktadır. Hafif kumaşlı kıyafetlerin hem çantamızı hafifletir hem ekstra kurutma makinesi masrafı vermeyeceğinden cüzdanımızın hafiflemesini engeller. Kot pantolon sırtçantasına girmemesi gereken kıyafetlerin başındadır.

Ayakkabı, Ayakkabı seçimi mutlu ayaklar için önemlidir. Madem dünyayı gezeceğiz en çok iş ayaklara düşüyor. ortopedik ama mutlaka hafif ayakkabılar tercih edilmelidir. Tropikal iklime sahip veya yaz ayı yaşayan ülkeler için parmak arası terlik olmazsa olmazdır. Hem trekking de hem de gece dışarı çıkarken giyilebilecek multifonksiyonel ayakkabılar tercih edildiğinde yanınıza her aktivite için bir ayakkabı almanıza gerek kalmaz. 1 ayakkabı ve 1 sandalet yeterlidir. Hareket halindeyken ağır ayakkabının giyilmesi çantayı hafifletir

Beyaz Seviyorsanız Unutun, Çabuk kirlenmeyecek ve leke göstermeyecek renk ve desenler gezgin dostudur. Gri, haki renkler makbuldür. Gömlek giymeyi unutun.

Uyku Tulumu, Bildik manada kamp uyku tulumundan bahsetmiyoruz. Temizliğinden şüphe ettiğiniz hostellerde, sizin  yatak çarşafına temasınızı önleyecek, aynı zamanda olası yatak böceği ve sivrisinek ısırıklarından koruyacak ince dokulu uyku tulumları kaliteli bir uyku için uygun bir seçenektir. İpek olanları hem çok hafif hem de yazın serin, soğuk havalarda sizi sıcak tutar.

Günlük Gezi, Günlük kısa geziler için asıl sırt çantanızın yanında, günlük kısa gezilerinizde gerek duyabileceğiniz şeyleri koyabileceğiniz küçük bir çanta bulundurun. Kamera, telefon, pasaport, cüzdan ve belki de laptopunuzu yanınıza alabileceğiniz büyüklükte olması yeterlidir. 20LT’lik çantalar bunun için idealdir.

Öğünü Ucuza Getirin, Özellikle pahalı ülkelerde yemek masrafları seyahatinizin ömrünü kısaltır. Yanınıza hafif çatal, bıçak, kase ve bardak almanız, bazı öğünleri daha ekonomik hazırlamanız için fırsat sağlar. Noodle ve bazı pratik menüler için çantanızda bulundurun. İnce kromdan veya bakalitten yapılan küçük boy cattle ise çantadaki en değerli parçalardan biridir. Yanınıza poşet çay ve kahve alın.

Kitap, Okumaya çok mu meraklısınız? Yanınıza sadece 1 kitap alın, gittiğiniz yerlerde yenisiyle değiştirin. Küçük boy basımları tercih edin. Lonely Planet gibi kitapları gittiğiniz hostellerde neredeyse bedavaya bulabilecekken dünya para vermeyin. Hem muhtemelen ağır diye yolda birine hediye etmeniz kuvvetle muhtemel.

Çantaya Yerleştirme

Dış Cep, Sırtçantanızın dış kısımlarında yer alan ceplere tuvalet malzemelerinizi koyun. Şampuanınızın akıp kameranızı, pasaportunuzu kullanılmaz hale getirmesini istemezsiniz. Açılınca çok gürültü yapmayan plastik poşetler içerisinde veya kapalı tuvalet çantaları kullanılabilir.

İç Arka Cep, Çantanızın en güvenli yeridir. Önemli evraklar, fotokopileri, pasaportunuz, banka kartlarınızı buraya koyun. Kilitli Torba ve lastik inanılmaz derecede önemlidir. bu evrakları mutlaka kilitli torbada bulundurun (poşette değil!). Ağızlarını katlayıp lastikle sabitleyin.

Çantanın Alt Bölümü, En az kullanacağınız şeyleri buraya yerleştirin. Kirlileriniz, giyinmediğiniz ayakkabınız, deterjan, ilk yardım malzemeleri buraya konmalıdır.

6 YORUMLAR

 1. Merhaba, öncelikle içeriğinizi ilgi ile inceledim ve çok sevdim,
  Söylediklerinizin çoğuna katılıyorum gerçekten de en elzem olanlar çananın alt kısmına konulmalı, beyaz kıyafetler yerine siyah tercih edilmeli ve noodle ile ak yaşanmalı 🙂 Önemli olan doymak 😀

  Bu arada bir tavsiye de benden, yaz alışverişlerini kışta, kış alışverişlerini yazda yapan biri olarak -çünkü ekonomi :(- aynı zamanda ikinci el kıyafet alıyorum, eğer sizde bakmak isterseniz bu siteyi öneririm; tarz2.com
  Sizin de bana önerileriniz olursa çok mutlu olurum. 🙂 Yeni yazılarınızı ve görüşlerinizi merakla beklemekteyim, sevgilerimle :*

 2. Sırt çantasını yerleştirirken bir önemli nokta da ağır malzemeleri sırta yakın ve alt kısımlara doğru koymak hafif malzemeyi dışa doğru yükseklere koymak büyük ölçüde faydalı olacaktır.
  Sırt çantasınıın şapka kısmına sürekli el altında bulunması gereken şarj aleti, fener, ilk yardım kiti gibi malzemeleri koymak da zaman kazandırır.

  • Ben de öyle, bir gün onlar gibi olacağım ise hiç aklıma gelmezdi. Çok gezerdim ve gezmeyi severdim ama sırtçantalı gezi kültürü farklı bir şey.

 3. Ne demisler? Tatile cikacaginda yaninda goturmeyi dusundugun esyalarin yarisini, harcamayi dusundugun paranin iki katini al! 🙂

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here