Sıtma, tropikal ve astropikal birçok bölgelerde yaygın olarak görülebilen, yaşamı tehdit eden, tedavi edilmezse ölüme yol açabilen bir hastalıktır. Mısır ve Çin kayıtlarına göre sıtma, M.Ö. 2700’lü yıllara kadar uzanır. Her yıl dünya genelinde 350-500 milyon sıtma vakası görülmekte ve 1 milyonun üzerinde kişi ise sıtma nedeniyle yaşamını yitirmektedir. Bu ölümlerin çoğu Sahara altı Afrika ülkelerindeki çocuklarda görülmektedir. Günümüzde her yıl toplam 125 milyonun üzerinde uluslararası ziyaretçi kabul eden 100’ün üzerinde ülkede yerel olarak yaygınlık göstermektedir.

Dünya genelinde yılda 1 milyardan fazla insan seyahat etmekte ve bu seyahat riskinin ise gidilen ülkeye, seyahat süresine ve yolcunun sahip olduğu bünyeye göre değişmektedir. Sıtma hastalığının etkili olduğu bölgelere yapılan yolculuklarda, seyahat sağlığı açısındn oldukça dikkatli olunmalıdır. Her yıl bir çok uluslararası yolcu hastalığın görüldüğü ülkeleri ziyaret ederken sıtmaya yakalanmakta ve 10.000’in üzerinde ziyaretçi ise eve döndükten sonra hasta olmaktadır.

sıtma nedir

Bir yolcuda, sıtmanın yaygın olduğu bölgeden ayrıldıktan iki üç ay sonra, görülen ateş, acil bir tıbbi durumdur ve derhal araştırılmalıdır.

Sıtma etkeni

İnsan sıtmasına, tek hücreli plasmodium parazitinin dört faklı türü yol açmaktadır. Plasmodium falciparum, P.vivax, P. ovale ve P. malariae. İngilizcede kullanılan ‘Malaria’ terimi İtalyancada kötü hava anlamına gelir.

Sıtmanın bulaşma yolu

Sıtma parazitleri, Anofel sivrisineklerinin çeşitli türleri ile bulaşmaktadır. Bu sinekler daha çok güneşin batışından doğuşuna kadar olan zaman diliminde ısırırlar.

Sıtma hastalığının seyri

Seyahat hastalıkları içerisinde önemli bir yeri olan sıtma; kuluçka süresi ortalama 7 gün olan akut ateşli bir hastalıktır. Bu yüzden, muhtemel bir sinek ısırığını izleyen ilk bir hafta içindeki bir ateşli hastalık sıtma değildir.

En ağır sıtma hastalığına P.falciparum neden olur. Klinik özellikleri şunlardır; ateş, titreme, baş ağrısı, kas ağrısı ve güçsüzlüğü, kusma, öksürme, ishal ve karın ağrısı. Organ yetmezliğine neden olan diğer semptomlar da oluşabilir, bunu izleyen tablo ise koma ve ölümdür. Hafifte olabilen ilk semptomların sıtmadan kaynaklandığı kolayca anlaşılabilir bir şey olmayabilir. Sıtmaya ilk maruz kalma olasılığının yedinci günü ve son maruz kalma olasılığından iki ay sonrası (nadiren daha geç) arasındaki zaman diliminde ortaya çıkan ve açıklanamayan ateş durumlarında ilk olarak falcifarum sıtması olasılığı düşünülmeli ve bu zaman aralığında ateşi çıkan bir kişi en kısa zamanda teşhis ve etkili bir tedavi için bir sağlık kurumuna başvurmalıdır.

Erken tanı ve uygun tedavi hayat kurtarabilir. Falciparum sıtması, eğer tedavi 24 saatten fazla gecikirse ölüme yol açabilir. Sıtma parazitleri için bir kan örneği incelenmelidir. Eğer ilk kan örneğinde parazit saptanmadıysa ve semptomlar devam ediyorsa, bir dizi kan örneği alınmalı ve 6-12 saat aralıklarla incelenmelidir. Hamile kadınlar ve küçük çocuklar akut ve komplike falciparum sıtmasına karşı daha hassastırlar. Hamile kadınlarda sıtma görülmesi; anne ölümü, düşük, ölü doğum ve yeni doğan ölümü riskini arttırmaktadır

Diğer Plazmodium türlerinin yol açtığı sıtma formları daha hafif ve nadiren yaşam tehdit edicidir. (Ülkemizde Mayıs ve Ekim ayları arasında sadece Çukurova-Amikova ovalarında P. Vivax kaynaklı sıtma riski vardır.)

Bir çok ülkede Falciparum sıtmasının önlenmesi ve tedavisi daha zor hale gelmektedir çünkü P. Falciparum çeşitli sıtma önleyici ilaçlara karşı giderek direnç kazanmaktadır. Diğer sıtma türlerinden bugüne kadar sadece P.vivax için direnç gelişmesi vakaları bildirilmiştir. Bunlar da Endonezya ve Papua Yeni Gine başta olmak üzere Brezilya, Guatemala, Guyana, Hindistan ve Myanmar’da gözlenmiştir. Adı geçen son beş bölgedeki vakalar daha çok lokal yaygınlık göstermiştir.

Sıtma nerelerde görülür

Amerika’nın ortası ve güneyi, Asya ve Akdeniz bölgesindeki vakaların yaygın olduğu ülkelerdeki kentsel bölgelerde (varoşlar dahil değildir) sıtma bulaşması görülmez. Ancak Afrika ve Hindistan’da kentsel bölgelerde de sıtma görülebilir. 1500 metrenin üzerinde hastalık riski genellikle daha düşüktür ancak uygun iklim koşullarında 3000 metreye kadar sıtma vakaları rastlanabilir. Enfeksiyon riski mevsime bağlı olarak da değişebilir. En yüksek risk yağmurlu mevsimlerde bulunmaktadır. Güneydoğu Asya ve Latin Amerika’da ki bir çok turistik yerde hiçbir sıtma riski bulunmayabilir.

Aşağıdaki liste sıtmanın görüldüğü tüm ülkeleri göstermektedir. Bu ülkelerin bazılarında, sıtma sadece bazı yerlerde veya bazı rakımlara kadar görülür. Sıtma birçok ülkede mevsimliktir.

Sadece P.vivax riski olan yerler)

Afganistan

Guyana

Nijerya

Angola

Güney Afrika

Nikaragua

Arjantin

Güney Kore

Orta Afrika Cumhuriyeti

Cezayir

Gürcistan

Özbekistan

Azerbaycan

Haiti

Pakistan

Bangladeş

Hindistan

Panama

Belize

Honduras

Papua Yeni Gine

Benin

Irak

Paraguay

Bhutan

İran

Peru

Bolivya

Kamboçya

Ruanda

Botsvana

Kamerun

Sao Tome ve Principe

Brezilya

Kape Verde

Senegal

Burkina Faso

Kenya

Sierra Leone

Burundi

Kırgızistan

Solomon Adaları

Cibuti

Kolombiya

Somali

Çad

Komorlar

Sri Lanka

Çin

Kongo Cumhuriyeti

Sudan

Doğu Timor

Kongo Dem. Cum.(eski Zaire)

Surinam

Dominik Cumhuriyeti

Kosta Rika

Suriye

Ekvador

Kuzey Kore

Suudi Arabistan

Ekvator Ginesi

Laos

Svaziland

El Salvador

Liberya

Tacikistan

Endonezya

Madagaskar

Tanzanya

Eritre

Malavi

Tayland

Ermenistan

Malezya

Togo

Etiyopya

Mali

Türkiye

Fas

Rusya

Bahamas

Fildişi Sahili

Mayotte

Uganda

Filipinler

Meksika

Umman

Fransız Guyanası

Mısır

Vanuatu

Gabon

Moritanya

Venezuela

Gambiya

Mozambik

Vietnam

Gana

Myanmar

Yemen

Gine

Namibya

Zambiya

Gine-Bissau

Nepal

Zimbabve

Guatemala

Nijer

Jamaika

Yolcular için riskler

Sıtmanın yaygın olduğu bölgelerde bulaşma mevsimi boyunca özellikle geceleri sinek ısırmalarına maruz kalan ve bağışıklık kazanmamış tüm yolcular sıtma riski altındadırlar. Yolcularda meydana gelen sıtma vakalarının çoğu; profilaktik ilaç rejimlerine uymamak veya uygun olmayan profilaksi kullanmaktan dolayı gerçekleşmektedir. Falciparum sıtması ölümcül olabilmektedir ve P.falciparum enfeksiyonuna yakalanan hastaların yaklaşık %1’inin bu hastalıktan öldüğü tahmin edilmektedir. Küçük çocuklar, hamile kadınlar ve yaşlı yolcular daha fazla risk altındadırlar. P.falciparum enfeksiyonu geçiren bir hastanın kurtulmasında etkili olan en önemli faktörler erken tanı ve uygun tedavidir.

Sıtmanın yaygınlık derecesinin ülkenin farklı yerlerinde çeşitlilik gösterdiği yerlere giden yolcular, gidecekleri yerlere özgü fazla sıtma riski bulunup bulunmadığı konusunda bilgi almalıdırlar. O yere seyahat etmeden önce spesifik bilgi toplamak olanaksızsa, ülkenin her yerinde yüksek sıtma riski varmış gibi hareket edilmesi tavsiye edilir. Bu durum özelliklede sırtında tek bir çanta ile uzak yerlere giden ve tanısal imkanların olmadığı ve sağlık hizmetlerinin verilmediği bölgeleri ziyaret eden kişiler için geçerlidir. Kırsal alanlarda geceleri dışarıda uyuyan yolcular en fazla risk altında olan kişilerdir.

Önlemler

 • Kuluçka süresi ve başlıca semptomların farkında olunmalı,
 • Gerektiği yerlerde, enfeksiyonu baskılamak için sıtma önleyici ilaçlar alınmalı (kemoprofilaksi),
 • Sinekler tarafından özellikle geceleri ısırılmaktan kaçınılmalı (bkz. Vektörlere karşı korunma),
 • Sıtma riskinin bulunduğu bir bölgeye gittikten bir hafta veya daha sonraki günlerde ateş görülürse, teşhis ve tedavi için acilen bir sağlık kurumuna başvurulmalıdır.

Sinek ısırmalarına karşı kişisel koruma, sıtmaya karşı savunmanın ilk aşamasını oluşturur. Buna ilaveten yolcular gerekli yerlerde kemoprofilatik ilaçlar almalıdırlar.

Sıtmadan koruyucu ilaç kullanım ilkeleri

Gidilecek yerlere en uygun sıtma önleyici ilaçlar, doğru dozajlarla hazırlanmalıdır Aşağıdakiler de hesaba katılmalıdır:
 

Proflaksi Süresi
KlorokinHaftada 1 kez
300 mg (150 mg’lık tabletlerden 2 adet) olmak üzere yolculuktan bir hafta
önce başlanmalı, seyahat süresince ve döndükten sonra dört hafta daha devam
edilmelidir.
MeflokinHaftada 1 kez
250 mg (250 mg’lık tabletlerden 1 adet) olmak üzere yolculuktan bir hafta
önce başlanmalı, seyahat süresince ve döndükten sonra dört hafta daha devam
edilmelidir.
DoksisiklinGünde 1 kez
100 mg (100 mg’lık tabletlerden 1 adet) olmak üzere yolculuktan bir gün önce
başlanmalı, seyahat süresince ve döndükten sonra dört hafta daha devam edilmelidir.

ÖNEMLİ!
Tabletler yemekle veya yemekten hemen sonra alınmalıdır.

Tavsiye edilen profilaksi, ziyaret edilen yere bağlı olarak Meflokin veya Doksisiklin olabilir. Profilaktik amaçlı ilaç olarak meflokinin tercih edildiği yerlerde, alternatif olarak doksisiklin kullanılabilir.

Adverse yan etkiler riskinden dolayı, sıtmanın olmadığı durumlarda kemoprofilaksi uygulanmamalıdır. Sıtmanın tüm tropikal ülkelerde mevcut olmadığının unutulmaması gerekir .

Kemoprofilaksinin uzun vadeli kullanımı

Anti-Sıtma İlaçlarının Uzun Süreli Kullanımı
Klorokin5 YIL
Meflokin1 YIL (her 4 tabletten
sonra 2 hafta ara verilir)
Doksisiklin6 AY

Meflokinin uzun süreli kullanımı ile ilgili ciddi yan etkilerin arttığına dair bir veri gösterilmemiştir. Doksisiklinin uzun süreli kullanımı (4-6 aydan fazla süre için fazla uygulanmaz, ancak mevcut veriler yeniden temin edilmektedir). Meflokin ve Doksisiklin daha çok klorokin dirençli enfeksiyonlara yakalanma riski yüksek olan kişiler için saklanmalıdır.

Anti-Sıtma İlaçlarının
Kulanılabilirliği
Gebelik
Emzirme
Epilepsi
Psoriasis
Yükseklik
Scuba Dalışı
Klorokin
Uygun
UygunUygun değilUygun değilUygunUygun
Meflokin
Uygun*
Uygun değil
Uygun değil
Uygun
Uygun değil
Uygun değil
Doksisiklin
Uygun değil
Uygun değil
Uygun
Uygun
Uygun
Uygun
* Gebeliğin ilk
3 ayında kullanılmaz.

 


Erişkin Dozları

Rejim


Proflaksi dozu


1 tabletteki

mg
Klorokinhaftalık 2 tablet150mg
Meflokinhaftalık 1 tablet250mg
Doksisiklingünlük 1 kapsül100mg

Sıtma riskinin bulunmadığı ülkeler
 • Arnavutluk
 • Cezayir
 • Antigua/Barbuda
 • Antiller
 • Avustralya
 • Avusturya
 • Azor Adaları
 • Bahamalar
 • Bahreyn
 • Barbados
 • Belarus
 • Belçika
 • Bermuda
 • Brunei
 • Bulgaria
 • Canada
 • Cayman Islands
 • Chile
 • Cook Islands
 • Croatia
 • Cuba
 • Czech Republic
 • Cyprus
 • Dominica
 • Easter Islands
 • Estonia
 • Denmark
 • Fiji
 • Finland
 • France
 • Galapagos
 • Germany
 • Greece
 • Greenland
 • Grenada
 • Guadeloupe
 • Guam
 • Hawaii
 • Holland
 • Hungary
 • Iceland
 • Ireland
 • Israel
 • Italy
 • Jamaica
 • Japan
 • Jordan
 • Kazakhstan
 • Kiribati
 • Kuwait
 • Latvia
 • Lebanon
 • Lesotho
 • Lithuania
 • Luxembourg
 • Macedonia
 • Macao
 • Madeira
 • Maldives
 • Malta
 • Margarita Island
 • Martinique
 • Moldova
 • Mongolia
 • Montserrat
 • Nauru
 • New Caledonia
 • New Zealand
 • Niue
 • Norway
 • Pitcairn Island
 • Poland
 • Portugal
 • Puerto Rico
 • Qatar
 • Reunion Islands
 • Romania
 • Russia
 • St. Helena
 • St. Kitts &
  Nevis
 • St. Lucia
 • St. Vincent &
  Grenadines
 • Samoa
 • Seychelles
 • Sicily
 • Singapore
 • Slovakia
 • Slovenia
 • Spain
 • Sweden
 • Switzerland
 • Tahiti
 • Taiwan
 • Tenerife
 • Trinidad &
  Tobago
 • Tunisia
 • Ukraine
 • United Arab Emirates
 • United Kingdom
 • Uruguay
 • Uzbekistan
 • USA
 • Virgin Islands
 • Wake Island
 • Yugoslavia

 

2 YORUMLAR

 1. Asya seyahatlerine çıkanların en çok araştırdığı konulardan biri. Genelde bu konuda üstünkörü bilgilere rastlanır. Sizin yazdığınız yazı oldukça detaylı ve bilgilendirici olmuş.

 2. Yolu bu riskli ülkelere düşenler mutlaka sinek kovucu sprey kullanmalı. Gece uyurken cibinlik de önerilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here