Ulaşım imkanlarının artmasıyla beraber dünyanın farklı yerlerine seyahat etmek kolaylaştı. Hava yolu şirketlerinin düzenlediği kampanyalar ile ucuz uçak bileti bulmak yeni yerler keşfetmek isteyenlere cesaret veriyor.

Seyahatin tadını çıkarmak, gidilen destinasyonda yerel yaşama tanıklık etmekle mümkün. Bunun için turist görünümünden çıkmak gerekiyor. Seyahatte turist görünümünden kurtulmak için aşağıdaki önerilere göz atmakta yarar var.

ucuz uçak bileti

Turist Gibi Görünmekten Kurtulmak İçin 8 Öneri

1. Harita kullanmayı unutun

Özellikle turist yoğunluğu olan şehirlerde, yerel insanlar dar sokak ve meydanlarda çarşaf gibi harita açan turistlerden pek hoşlanmıyor. Devasa haritalar yerine akıllı telefon ya da tablete yüklenen aplikasyonlar kaybolmanızı engelliyor. Ayrıca seyahatin en güzel yanı kaybolmak değil mi?

2. Boynunuzda fotoğraf makinesi taşımayın

‘Ben turistim’ mesajını en iyi veren görüntülerden biri de boynunda fotoğraf makinesi taşıyan kişiler. Hırsızlara davetiye çıkaran bu görüntü, yabancı olduğunuzu belli ederken; yerel halkın davranışlarını da olumsuz etkileyebilir.

Ekonomik Seyahat

3. Bel çantası kullanmaya gerek yok

Yaş grubu yükseldikçe kullanımı artan bel çantası, turist olduğunuzu ve önemli birçok eşyanız ile paranızı o çantada taşıdığınız mesajını iletiyor. Estetik açıdan da hoş bir görüntüsü olmayan bel çantası yerine başka alternatifleri tercih etmek gerekiyor.

4. Yerel dil hayat kurtarır

Seyahate gidilecek ülkenin dilini bilmiyorsanız yola çıkmadan önce yerel dilde birkaç kelime bilmek işinize yarayabilir. Turistlere karşı direnç gösteren en katı kişiler bile kendi dillerinde birkaç kelime duyduğunda daha farklı davranabiliyor.

5. Şehir baskılı tişört giymeyin

Daha çok ateşli turist gruplarının tercih ettiği ve üzerinde genellikle gidilen şehrin isminin yazdığı baskılı tişörtler, turistlere has davranışlar arasında gösteriliyor. I&Amsterdam, I&NewYork yazılı tişörtler ya da futbol takımlarının formaları ile dolaşmak kalabalıklar içerisinde fak edilmenizi sağlar.

6. Kimseyi işaret etmeyin, uzun süre bakmayın

Seyahate gidilecek ülkenin kültürü, alışkanlıkları ve hassas olduğu konulara dikkat etmek gerekiyor. Birçok turist, el işareti ile göstermek, abartılı tepkiler vermek ve birine uzun süre bakma davranışında bulunabiliyor. Tepki çeken bu davranışlardan uzak durmak faydalı olacaktır.

7. Sırt çantasıyla dolaşmayın

Bırakacak yer sorununuz yoksa, büyük bir sırt çantasıyla dolaşmak, hem size hem de dolaştığınız yerdeki insanlar için eziyete dönüşebilir. Özellikle tarihi dar sokaklarda ve hediyelik eşya dükkanlarında hareketi kısıtlayan bu çantalar başkalarına çarpmanıza da neden olabilir.

Sirtcantalı Gezi

8. Yerel para taşıyın

Gidilen destinasyonda kalınacak süreye göre yerel para birimi bulundurmak sıkıntı yaşamayı engelliyor. Gittiğiniz bir dükkanda küçük bir alışveriş için  yabancı para verip, yüklü bir para üstü beklemek sinirleri gerebilir. Alışveriş yapan diğer insanlar da düşünüldüğünde yerel ve bozuk para taşımak her zaman işe yarar.

Göz at:

Avrupa’da Düşük Bütçeli Seyahat İçin 6 İpucu

Basit önerilere göz gezdirmek seyahatte turist gibi görünmeyi engelliyor. Bir uçak bileti ile başlayan yolculukta sorun yaşamamak için turist olmak yerine yerel yaşama ayak uydurmak gerekiyor.

3 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here