Tatil planı yaparken ilk düşünülenlerden birisi de tabii ki uçak bileti fiyatları. Her ne kadar aklımızda pek çok farklı ülke olsa da uygun bilet bulmak, gidilecek yeri belirlemede oldukça önemli bir rol oynuyor. Ancak haftalar, hatta aylar öncesinden bilet aramaya başlamak tek çözüm değil.

Artan hava yolu firmaları ve uçuş rotalarıyla birlikte pek çok alternatife sahip olduğumuz bu günlerde ucuz uçak bileti bulmak daha kolay bir hal alıyor. Firmaların düzenledikleri kampanya ve özel indirim fırsatlarıyla uçmak oldukça rahat.

Ucuz Bilet Bulmanın Püf Noktaları

1. Fiyat Karşılaştırma

Fiyat karşılaştırma yapmak, ucuz bilet bulmak için oldukça önemli. Pek çok farklı hava yolu firması bulunduğu için, gideceğiniz yere her biri farklı fiyat uyguluyor. Gideceğiniz rotaya karar verince uçak bileti karşılaştırma siteleri ile aramaya başlayın. seyahatim.com, skyscanner ve momondo bunlardan bazıları. Ayrıca her birinin de kendine özel kampanya ve fırsatlar sunduğunu da unutmamak gerekiyor. Web sitelerin yanı sıra sosyal medya hesaplarını da oldukça iyi takip etmek gerekiyor. Bazı firmalar yalnızca sosyal medya üzerinden bile kampanyalar düzenleyebiliyor. Bu özel indirimlerden yararlanmak için, e-bültenlere kayıt olmak iyi bir tercih olabiliyor.

2. Biletinizi erkenden alın 

uçak bileti
Uçak biletinizi mutlaka erkenden alın

Erken rezervasyon ucuza bilet satın almak için oldukça faydalı. Gidilecek yer ve tarihler belliyse, vakit kaybetmeden erkenden araştırımaya başlayıp bilet bakmak gerekiyor. Böylelikle oldukça uygun fiyata bilet bulma şansı da yükseliyor. En uygun uçak biletleri, seyahat tarihinden 27 hafta önce, yani seyahatin 6-7 ay öncesinde bulunabiliyor. Her ne kadar haftalar öncesinden biletlere bakmak gerekse de kimi zaman son anlarda bile bir kampanya yakalama fırsatı her zaman bulunuyor.

3. Farklı günler için araştırın

Ucak-Bilet-Fiyat

Uçuş günü ve saati konusunda esnek olmak, pek çok avantajı da yanında getiriyor. Tatil günlerinden önce ve çok tercih edilmeyen sabah saatlerinde çok daha uygun fiyata bilet bulunabiliyor. Yaz uçuşları, yüksek sezon olması nedeniyle daha pahalı. Gidilecek tarihten birkaç gün önce veya sonraya bakmak, birbirinden farklı saatlere göz gezdirmek bu fırsatları yakalamak için yeterli oluyor. Bu durum tabii ki sadece gün ve saatlere bağlı değil. Gidilecek yere göre de bilet fiyatlarında ciddi değişimler oluyor. Yılın tüm ayları baz alındığında, ucuz uçak bileti için en uygun zamanın Mayıs ayı olduğu araştırmalarla ortaya konmuş.

4. Uçak bileti fiyatlarına göre rota seçin

Mostar Köprüsü, Bosna-Hersek
Mostar Köprüsü, Bosna-Hersek

Bazı verilere göre göre Türk gezginler, en çok ABD ve Avrupa ülkelerini tercih ediyor. Bu nedenle bu ülkeler için bilet fiyatları özellikle yaz döneminde oldukça yükseliyor. Genelde resmi tatil dönemlerinde artan seyahatler dolayısıyla iyice el yakan fiyatlar, pek çok kişinin tatil planlarını engelliyor. Ancak, bu ülkeler yerine farklı yerleri tercih etmek, uygun fiyata oldukça keyifli bir tatilin kapılarını aralayabiliyor. Bütçeniz düşükse alternatif rotalar tercih edin. Nereye uygun uçak bileti veya kampanya varsa oraya uçun.

5. Farklı havalimanlarına da bakın

Ucuz-Havalimani

Havayolu firması seçimi kadar gidilecek şehirdeki havalimanı seçimi de fiyatlarda büyük değişimler yapabiliyor. Örneğin Atatürk Havalimanı yerine Sabiha Gökçen’den uçarsanız daha uygun uçak bileti fiyatı karşınıza çıkar. Düşük fiyatla uçan havayolları havaliömanı vergisi daha düşük olan havalimanlarını kullandığından, uyguladıkları uçak bilet fiyatı ücretleri de daha düşük oluyor.

Günden güne artan hava yolu firmaları sayesinde ucuz bilet bulmak oldukça kolaylaşıyor. Kampanya ve indirimlerle her an farklı bir destinasyona uygun bilet bulmak mümkün. Bu fırsatları yakalamak için çok fazla araştırma yapmaya da gerek yok. Dikkat edilecek birkaç detayla, oldukça ucuza uçmak bir hayal değil.

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here