Seyahate çıkacaksınız. Çantanızı, acil durumlarda kullanabileceğiniz minik ilk yardım çantanızı, hatta medeniyetten uzak ve zor durumda kalabileceğiniz seyahat destinasyonlarınız için bir “survival-pack” bile hazırladınız. Peki, seyahate çıkarken tek düşünmeniz gereken fiziki güvenliğiniz mi? Yanınıza aldığınız cep telefonunuz ve dizüstü bilgisayarınız için ne gibi güvenlik önlemleri alıyorsunuz?

Seyahat ederken yanınıza almanız gereken şeyleri uzun uzun araştırıp, can ve mal güvenliğiniz için elinizden geleni yapıyor olabilirsiniz fakat çoğu birey seyahate çıkarken kişisel veri güvenliğini nasıl koruması gerektiğini aklına bile getirmeyebilir çünkü bunun hakkında yazılmış çizilmiş yazılara rastlamak pek mümkün değil.

digital güvenlik

Kişisel veri ve bilgilerinizin güvenliği ve gizliliğini seyahat sırasında sağlamanız daha önemli bir husus, çünkü seyahat sırasında birbirinden farklı ağlara bağlanırsınız ve bu ağlarda banka işlemleri gibi hassas bilgiler içeren işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Seyahatiniz sırasında internete hangi ağ üzerinden bağlandığınızı umursamayabilirsiniz ancak bağlandığınız kafe, havaalanı, alışveriş merkezi, otel gibi yerlerde kullanılan ortak ağların kimin tarafından sağlandığı, izlenip izlenmediği veya kaydedilip kaydedilmediğini bilemezsiniz.

Bağlandığınız ağların beraberinde getirdiği olası tehlikelerin yanında, internete bağlandığınızda bilgilerinizi sizden çeken web tarayıcıları, uygulamalar, web sayfaları, arama motorları da hem seyahat ederken hem de evinizin konforunda internete bağlanırken üstünde düşünmeniz gereken tehditlerdendir.

İşte tam bu noktada hem seyahatleriniz sırasında hem de seyahat etmediğiniz dönemlerde çevrimiçi kişisel veri güvenlik ve gizliliğinizi VPN ile sağlayabilirsiniz. VPN yani Sanal Özel Ağ programları öncelikle şirketler tarafından şirket veri ve bilgilerinin ortak ağlarda mevcut olmaması ve uzaktan çalışanların merkez ofis ağına ve içerdiği bilgilere rahatça bağlanabilmeleri amacıyla kullanılmış olsa da Wikipedia gibi web sitelere uygulanan erişim yasakları, gün geçtikçe bireyleri hedef alan siber tehditlerin artması gibi sebeplerle VPN programları bireyler tarafından da sıkça kullanılmaya başlanmıştır.

VPN programı ile akıllı telefonunuzdan ya da dizüstü bilgisayarınızdan internete bağlandığınızda veri ve bilgilerinizin gizlilik ve güvenliğini sağlarsınız. Nasıl mı? VPN programı sizin veri ve bilgilerinizi şifreleyerek ağ üzerinde size özel yarattığı sanal ağ üzerinden tünel protokolü aracılığıyla hareket ettirir.

VPN programı aynı zamanda size sanal anonimlik kazandırır ve bunu VPN programını her aktifleştirdiğinizde IP adresinizi değiştirerek gerçekleştirir. Bu IP adresi değişimi size sanal anonimlik kazandırırken sanal kimliğinizin güvende olmasını ve gizliliğini de sağlar çünkü web tarayıcıları, arama motorları, uygulamalar ve web siteleri Advertising ID adını verdiğimiz bir takip yöntemi ile sizin fiziki konumunuza çok yakın olan adresi, yaş aralığı, mesleğiniz, etnik kökeniniz ve benzeri gibi demografik bilgilerinizi açık eder.

VPN Chrome eklenti gibi tarayıcı eklentileriyle ya da VPN programını direkt akıllı telefonunuza veya dizüstü bilgisayarınıza indirerek kişisel veri ve bilgilerinizin güvenliğini sağlayabilirsiniz.

Facebook skandalını çoğu kişi duymuştur fakat kullanıcılarından topladığı veri ve bilgilerle neler yaptığı konusunda daima transparan olduğunu iddia eden Google, Fransa tarafından geçtiğimiz aylar içinde bireylerin kişisel veri ve bilgileri ile neler yaptığı hakkında kullanıcılarını tam olarak bilgilendirmediği için 50 milyon Euro cezaya çarptırıldı.

Çevrimiçi kişisel veri ve bilgileri hem seyahatler hem de seyahat edilmeyen dönemlerde gizli ve güvenli tutmakta ve alınabilecek bütün önlemleri almakta fayda var. Herhangi bir veri ihlali ile karşılaşmadan önce önlem almak her zaman daha iyidir. Günümüzün dijital dünyasında, kişisel veri güvenliğinin ne kadar önemli olduğunu Facebook skandalına atıfta bulunarak da hatırlayabiliriz.

Facebook, Cambridge üniversite öğrencisi tarafından geliştirilen bir uygulamayı Facebook’a Cambridge Analytica ile entegre etmiş ve daha sonra Cambridge Analytica’nın yaklaşık olarak 87 milyon kullanıcının verilerini meydana gelen bir açıktan dolayı ele geçirdiği ortaya çıkmıştı. Daha kötüsü ise, şu an Amerika Birleşik Devletleri Başkanı olan Donald Trump’ın seçim kampanyası bütçesinden milyonlarca dolar Cambridge Analytica’ya ödenmiş ve Facebook aracılığıyla ele geçirilen bilgiler seçimleri manipüle etmek için kullanılmıştı. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg 2018 Nisan ayında bu sebeplerden ötürü ABD Meclisinin önünde ifade vermek zorunda kalmıştı.

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here