Bazıları tek başına seyahat etmenin pek de iyi bir fikir olduğunu düşünmez. Genellikle “tek başıma nasıl yaparım?” ve “ya şöyle olursa” gibi düşünceler kafalarında dönüp durur.

Bir gün çantanızı sırtlayıp, aklınıza ilk gelen yere gitmek için yola düşerseniz yardımı dokunacak bazı tavsiyelere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Yalnız gezginlere 10 tavsiye

Yalniz-Seyahat

1. Biraz plan yapmak gerekiyor

Her gece nerede kalacağın yada çok ince detaylara girmeye gerek yok. İlk gece nerede kalacağını ayarlamak yeterli. Yalnız gezgin olarak en önemli şey vardığın yerde ilk gece güvenli bir yerde kalmak.

2. Önceki seyahat tecrübelerinle eşleşen bir yer seçmek

Hindistan ölmeden görmek isteyeceğin bir yer olabilir ancak ilk defa tek başınıza seyahat edecekseniz o kadar da iyi bir seçim olmayabilir. Ancak daha önce Asya’ya seyahat etmişseniz o zaman olabilir. Seyahat tecrübenizi tartıp ona göre bir yer seçmeniz sizin yararınıza olacaktır.

3. Varış saatiniz akşamdan sonrasını geçmemesine dikkat edin

Karanlık bastıktan sonra nereye giderseniz gidin işler biraz sıkıntı olabilir. Gittiğiniz yeri beğenmezseniz ordan çıkıp başka bir yere girme şansınız pek olmaz. Gitmeden önce hostel ile ilgili eleştirileri mutlaka okuyun ve erken gitmeye bakın ki çıkıp başkasını bulma şansınız olsun.

4. Biraz bekleyin ve şehre alışın

Yıllarca seyahat ettikten sonra bile yeni bir şehirde ilk gün bana garip geliyor –özellikle büyük şehirlerde. İlk gün yapılacak birşeyler bulabilirsiniz ama kendinize en azından 24 saat verin ve yeni şehrin atmosferine alışın.

5. Paranızı, belgelerinizi ve eşyalarınızı güvene alın

Mutlaka kilidiniz, şort içine koyulabilen para keseniz ve paranızı bölüp saklayabileceğiniz birden fazla yeriniz olsun. Kredi kartlarınızı ve paralarınızı en az iki farklı bölgelerde saklayın. Hostel’de ki dolabınızı kilitlemek için kendinize ait olan kilidi kullanın. Hatta ilaç şişenizin içine biraz acil durum parası da koyabilirsiniz. Eğer biri sırtçantanızı karıştıracak olursa muhtemelen aspirinlerinizi çalmak istemeyecektir.

6. Yavaş seyahat edin

Yeni başlayanların en sık yaptığı hatalardan biri de kısa zamanda çok fazla şey yapmaya çalışmak. Rahatlayın ve gittiğiniz yeri sindirerek yaşayın. İki farklı yer arasında giderken geçirdiğiniz zamanı hesaplamayı unutmayın. Ben genelde her yer için en az 3-4 gün ayırıyorum. Aslına bakarsanız gideceğim yerde ne kadar zaman harcayacağımı oraya gittikten sonra karar veriyorum.

7. Yerel tavsiyelere hazırlıklı olun

Hostelde kaldığınız süre içinde ordaki insanlardan çok fazla şey öğreneceksiniz. Saati saatine ne yapacağınız konusunda plan yapmış olsanız bile karşınıza çıkabilecek çok değerli bu tavsiyeleri kaçırmamak için biraz esnek olmanızda fayda var.

8. Güvenliğinizi sağlayın

Yalnız seyahat edenler kendi güvenliklerinden sorumludur. Çok geniş bir konu ve hakkında söylenebilecek binlerce şey var ama en basitinden kendi yaşadığınız yerde güvenliğiniz için dikkat ettiğiniz herşeye gittiğiniz yerde de dikkat etmeniz. Kaldığınız yerin telefonu ve acil durumda ulaşılacak kişilerin numaraları her zaman yanınızda olsun. Ayık olun ve dolandırıcılara kanmayın. Kiminle nerede vakit geçirdiğinize dikkat edin.

9. Kendi fotoğrafınızı çekin

Utanmayın bunu! Kollarınızı açın, gülümseyin ve kendi fotoğrafınızı çekin yada birine söyleyin o sizi çeksin. Dostlarınız ve aileniz sizinde içinde olduğu bir fotoğraf karesiyle çok daha fazla ilgileneceklerdir.

10. Tadını çıkartın

İyi vakit geçirmek için verilebilecek binlerce tavsiye var ancak biraz sağduyu ve koca bir gülümseme ihtiyacınız olan tek şey.

Ayrıca;

 • Gülümseyin ve herkese karşı dürüst olun, bir sonraki problemde çözüm bu kişiler olacak.
 • İyi ve geçimli biri olun.
 • Korku dostundur.
 • Sürekli olarak değişimin içinde olacaksın, adapte ol.
 • Sağ duyu.
 • İnsanları değiştirmeye çalışma, onlar için üzülme.
 • Bilgini öğrenmek isteyen insanlarla paylaş ancak çok sık önerme.
 • Kızgın ve uyumsuz insanları önceden farket, hızla uzaklaş, pişman olma.
 • Ne yapmak istiyorsan onu yap. Her zaman rehberlerin yada diğer insanların yaptıklarını değil.

Seyahat eden yalnız değildir, sadece tek başınadır. Size bencilce gelebilir belki ama yalnız gezmek güzeldir. İşinizi yapacak kimse yoktur, sizin yerinize karar vermesini ve sorumluluk almasını bekleyeceğiniz kimse de yoktur. Sonucundan memnun olmadığınız bir karar aldığınızda suçlayacağınız da kimse yoktur. Siz ve sizin kararlarınız vardır. Tecrübe değerlidir ve en güzel tecrübe alınan yanlış kararlarla öğrenilir.

Bu sene bir yere gidemedim, kimse bana eşlik etmedi diye bir cümleyi asla kurmayın, düşün yola ve yalnız seyahat etmekten korkmayın.

3 YORUMLAR

 1. Merhaba. bu yaz tek başıma balkanlara gitmeyi düşünüyorum. çok uzun süreli değil ortalama 10 gün gibi bir sürem var. bana rota önerebilir misiniz ?

 2. Yola yalnız çıkılsa da yolda yalnızlık çekmek çok mümkün olmuyor. Seyahat edenler genelde hostellerde karşılaşır ve bir süreliğine birlikte seyahat edecek yol arkadaşları bulmak mümkün olabilir. Yine de bu durumu çok uzatmamak en güzeli. Seyahat ederken yalnızlık hep güzeldir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here