Yurtdışında kredi kartı kullanımı seyahati pratik hala getirebiliyor. Kredi kartı, nakit kullanmadan alışverişlerinizi her yerde yapmanız için iyi bir araçtır. Bu şekilde yanınızda yüklü miktarda para taşımadan daha güvenli seyahat etmenizi sağlar.

Yurtdışı seyahatlerinde kart kullanımı konusunda dikkat etmeniz gereken noktalar. Vereceğimiz bilgilerin sizlere yurtdışı seyahatlerinizde kredi kartı kullanırken faydalı olacaktır.

Yurtdisi-Kredi-Karti-Kullanimi

Bir harcama bütçesi oluşturun

Öncelikle bütçenizi bilmeniz ve bunu kontrol etmeniz gerekiyor. Zira yurt dışı seyahatine çıkıp da alışveriş yapmadan dönen çok az kimse tanıyorum. Tatil ve seyahatin verdiği o mutluluk haliyle, bir çoğumuz hatta ihtiyacımız olmayan şeyleri satın alma eğiliminde dahi olabiliyor.

Bu yüzden, yurtdışında kredi kartı kullanın veya kullanmayın mutlaka bir bütçe planı yapıp buna bağlı kalmanız iyi olur. Kredi kartınızı, cüzdanınızdan her çıkardığınızda, şimdiye kadar ne kadar harcama yaptığınızı ve bütçenizin neresinde olduğunuza dair bir fikriniz olmalı diye düşünüyorum. Mutlaka bütçenizi belirleyin ve harcama yaparken o bütçenin limitleri içerisinde kalın.

Harcamayı düşündüğünü para miktarını, ziyaret ettiğinin ülkenin para birimine çevirin ve o tatilde yaptığınız harcamalarınızı her defasında bir yere not ederek aşmamaya dikkat edin. Bunun için akıllı telefonunuzdaki not defteri aplikasyonunu kullanabilirsiniz.

Kredi Kartınızın arkasını mutlaka imzalayın

Bu sadece yurtdışında değil her zaman dikkat etmeniz gereken bir konu. Kredi kartlarınızın arkası mutlaka imzalayın. Ülkemizde buna belki pek dikkat edilmiyor, ama yurtdışı gezinizde bir ödeme yapmak istediğinizde kredi kartınızın arkasının imzalı olup olmadığına dikkat edip, slip üzerine atacağınız imza ile karşılaştırabilirler. Şüpheli gördükleri durumda satış işlemi iptal daği edilebilir.

Zorunda kalmadıkça tek kart kullanın

Ben yurtdışı gezilerinizde yanınızda en az 1 kredi kartı ve 1 debit kartı olmasını öneriyorum. Bu şekilde seyahatiniz esnasındaki harcamalarınızın hesabını tutmak daha kolaydır  Seyahatinizi veya seyahatte para harcamalarınızı daha az riske atmak için yanınızda ikinci bir kredi kartı taşıyabilirsiniz.

Yine de tüm harcamaları tek bir kredi kartından yapın. Ödeme yaparken eğer kartınız provizyon alamadığında, birkaç defa daha denemelerini söyleyin. Hala provizyon alınamıyorsa o zaman diğer kredi kartınızı kullanın. Kredi kartı harcamalarını tek listeden kontrol etmek daha kolaydır. Zaman kazandırır.

yurtdışı kredi karti

Yurtdışında kredi kartı ile nakit çekmek

Yurtdışı gezilerinde kredi kartı kullanmak, çoğunlukla gidilecek ülkenin para kurlarına takılmadan daha özgürce ödeme yapmanızı sağlar. Ancak mümkün olduğu kadar kredi kartınızı nakit avans hizmetini kullanmayın. Yurtdışına gitmeden önce yanınıza bir miktar Dolar veya Avro alın. Ülkeye vardığınızda ilk ulaşım için havalimanında sadece küçük bir miktar yerel para birimi bozdurun. Zira havalimanlarında kur politikaları pek de iyi değildir.

Gittiğiniz şehirde cebinizdeki dövizi yerel para birimine çevirerek yanınızda bir miktar o ülkenin para birimini bulundurun. Tabi bazı ülkelerde kurlar allak bullak olduğundan nakit avans çekmek daha mantıklı olabilir. Bir defada 200 Doları geçmeyecek şekilde ve toplam kredi kart limitinin %50’sini aşmamak kaydı ile nakit avans kullanabilirsiniz. Ama yine de nakit avans tercih etmemeye çalışın.

Kredi kartı sliplerinizi saklayın

Yurtdışı alışverişlerinde size verilen kredi kartı sliplerini ve bunlara ait kasa fişlerini mutlaka bir süre saklayın. Ülkenize döndüğünüzde yaptığınız kredi kartı harcamaları ile kasa fişlerini karşılaştırın. Bazen üye işyerlerinden kaynaklanan bazı durumlarda yurtdışında yapılan harcamaların tamamının kartınızın ekstresine yansıması biraz uzun bir süreyi bulabiliyor. Bu nedenle slipleri en az üç ay saklayın.

Seyahatinizden döndükten sonra slip veya harcamalarınıza ait kasa fişlerinin ne kadar tuttuğunu hesaplayın ve bunların ödemesi için gerekli parayı ayırın.

Kredi kartını avantajlarını kullanın

Kredi akrtınız seyahate çıkanlar için çeşitli hizmetler sunabilir. Kartınızı aldığınız bankanın seyahat sigortası veya alışverişinizde bir sorun yaşamanız halinde paranızın iade garantisi gibi ekstra hizmetler sunup sunmadığını sorun. Yola çıkmadan  kartınızın üzerindeki son kullanma tarihini mutlaka kontrol edin ve ayrıca hesabınızda yeterli para olduğundan da emin olun.

Yurtdışında kredi kartı kullanımı sayayat ve tatilinizi pratik ve kolay bir hale dönüştürüyor. Ülkemizde milyonlarca kişi tarafından bir ödeme aracı olarak kullanılan kredi kartlarının, doğru kullanıldığında çok daha faydalı olduğu bir gerçek.

Kredi kartınızın ve pasaportunuzun fotokopisini çektirin ve bunları ayrı ve güvenli bir yerde saklayın. Dünyanın neresine giderseniz gidin seyahatiniz kredi kartı ile daha kolay geçecektir. Bugün  kredi kartları 160 ülkede, milyonlarcan dükkân, otel, restoran ve diğer mağazalarda geçerli.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here