Yurt dışına seyahat eden kişilerin sayısı artıkça yurt dışından satın alınan telefon sayısı da eşzamanlı olarak artış gösteriyor. Türkiye’de akıllı telefonlara uygulanan yüksek vergiler nedeniyle birçok kişi yurt dışı seyahatinde uygun fiyata akıllı telefon alıp Türkiye’ye getiriyor.

Yurt dışından kişisel kullanım amacı ile Türkiye’ye getirilen telefonların kaydedilmesi ve gereken harcın ödenmesi şart. Kaydedilmeyen ve harç bedeli ödenmeyen telefonlar sistem tarafından kapatılarak kullanım dışı bırakılıyor.

Yurtdisi-Telefon-Kaydi

5809 sayılı kanunda, ‘İşletmeciler, kayıp, kaçak veya çalıntı cihazlara, elektronik haberleşme hizmeti veremezler’ hükmü ile yurt dışından getirilen cihazların kayıt altına alınmadan kullanılması engelleniyor.

İçerisinde SIM kartı bulunan ve yurt dışında yolcu beraberinde getirilen elektronik kimlik belgesine sahip tüm cihazlar bu kanun kapsamında değerlendiriliyor.

Yurt dışından getirilen telefon nasıl kaydedilir?

Yurt dışından yolcu beraberinde getirilen cep telefonları 1 Kasım 2012 tarihinden itibaren e-devlet sistemi üzerinden kaydedilebiliyor.

Bu sistemden yararlanmak isteyenlerin cihazını yolcu beraberinde Türkiye’ye getirmiş olması şart. Kargo ya da transfer yöntemiyle ülkemize cep telefonu girişi mümkün değil.

Kayıt işlemi yaptırmak isteyen kişinin yurda giriş tarihini takip eden 120 gün içerisinde cihazını kaydetmesi gerekiyor. Kayıt yapılacak kişinin son iki takvim yılında Türkiye’ye cihaz getirmemiş olması şart.

Yurtdisi-Telefon

1. E-devlet sistemine giriş yapın

Turkiye.gov.tr adresinde hizmet veren e-devlet sistemine kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapın. Eğer e-devlet kullanıcısı değilseniz herhangi bir PTT şubesine giderek kimliğiniz ve cep telefonunuzla e-devlet şifresi alabilirsiniz.

2. IMEI kaydet menüsüne bilgileri kaydedin

E-devlet sistemi üzerinde yer alan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu IMEI Kaydet menüsüne girerek ekranda istenen bilgileri eksiksiz doldurun. Bu menüde istenen bilgiler şunlar: Başvuru sahibinin ya da çocuğunun TC kimlik numarası, cep telefonu numarası (iletişim bilgisi), kayıt edilecek telefonun (cihazın) IMEI I-II-III numaraları (IMEI numarasını sorgulamak için kaydetmek istediğiniz cihazın arama menüsünden *#06# tuşlayın), yurda giriş yapılan belge türü (kimlik ya da pasaport), belge no (pasaport ya da kimlik seri numarası), yurda giriş tarihi.

3. Harç ödemesini yapın

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu IMEI Kaydet menüsünde istenen bilgileri eksiksiz doldurduktan sonra bir sonraki sayfada ödeme bilgileri çıkıyor.

Kredi kartı ya da banka kartınız varsa bu menüden hiç çıkmadan vergi dairesine ödenmesi gereken harç tutarı olan 1500 TL’yi ödeyerek işleminizi tamamlayabilirsiniz. Kredi kartı kullanmıyorsanız en yakın vergi dairesi ya da banka şubesine giderek kayıt ettirmek istediğiniz telefonun IMEI numarası ve kişisel bilgilerinizi vererek harcı yatırdıktan sonra e-devlet sistemine giriş yapmanız gerekiyor.

IMEI numarasının hatalı girilmesi nedeniyle kaydı yapılamayan akıllı cihazlar için ödediğiniz harcı geri alamıyorsunuz. Bu yüzden ödeme yapmadan önce cihazınızın IMEI numarasını doğru girdiğinizden emin olun.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here